Azərbaycanda gələn ilin - QEYRİ-İŞ GÜNLƏRİ MƏLUM OLDU
Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi Nazirliyinin Kollegiyasının Qərarı ilə 2026-cı il üçün iş vaxtı norması və istehsalat təqvimi təsdiq edilib. Bu barədə nazirlik məlumat yayıb.
2026-cı il üçün iş vaxtı normasında qeyd edilir ki, Əmək Məcəlləsinə və Nazirlər Kabinetinin "2026-cı il üçün Novruz, Ramazan və Qurban bayramları günlərinin müəyyən edilməsi haqqında" 2025-ci il 2 dekabr tarixli 362 nömrəli Qərarına əsasən 2026-cı ildə aşağıdakı günlər iş günü hesab edilmir:
1, 2 yanvar – Yeni il bayramı;
20 Yanvar – Ümumxalq Hüzn Günü;
8 Mart – Qadınlar Günü;
20, 21, 22, 23, 24 mart – Novruz bayramı;
20, 21 mart -– Ramazan bayramı;
9 May -– Faşizm üzərində Qələbə günü;
27, 28 may – Qurban bayramı;
28 May – Müstəqillik Günü;
15 İyun – Azərbaycan xalqının Milli Qurtuluş Günü;
26 İyun – Azərbaycan Respublikasının Silahlı Qüvvələri Günü;
8 Noyabr – Zəfər Günü;
9 Noyabr – Azərbaycan Respublikasının Dövlət Bayrağı Günü;
31 Dekabr – Dünya Azərbaycanlılarının Həmrəyliyi Günü.
Əmək Məcəlləsinə və Nazirlər Kabinetinin Qərarına uyğun olaraq, 2026-cı ildə beşgünlük iş həftəsində 9, 25, 26, 27 və 30 mart, 11, 29 may, 10 noyabr tarixləri, altıgünlük iş həftəsində 25, 26 mart, 29 may və 10 noyabr tarixləri istirahət günləridir.
2026-cı ilin fevral ayı 28 təqvim günündən, il isə 365 təqvim günündən ibarətdir.
2026-cı ildə beşgünlük iş həftəsində 241 iş günü (onlardan 5-ı bayramqabağı, 1-i Ümumxalq Hüzn Günü qabağı günlərdir), iş günü hesab edilməyən 107 istirahət günü (onlardan 5-i iş günü hesab edilməyən bayram günləri ilə, 3-ü Qurban və Ramazan bayramlarının iş günü hesab olunmayan başqa bayram günləri ilə üst-üstə düşməsinə görə müəyyən edilən), iş günü hesab edilməyən 19 bayram (onlardan 3-ü üst-üstə düşən) və 1 Ümumxalq Hüzn Günü vardır.
Ölkəmizdə gündəlik normal iş vaxtının müddəti 8 saatdan artıq ola bilməz və bir qayda olaraq, iki istirahət günü olan beşgünlük iş həftəsi müəyyən edilir.
Gündəlik normal iş vaxtına uyğun olan həftəlik normal iş vaxtının müddəti isə 40 saatdan artıq ola bilməz.
2026-cı ilin iş vaxtı norması 40 saatlıq beşgünlük iş həftəsi üzrə 8 saatlıq iş günü hesabından müəyyən edilir və bu zaman iş günü hesab edilməyən bayramqabağı, səsvermə, habelə Ümumxalq Hüzn Günü qabağı iş günlərində həftəlik iş günlərinin müddəti bir saat qısaldılır.
Qanunvericiliyə uyğun olaraq 2026-cı il üçün 40 saatlıq iş həftəsində iş vaxtının illik norması 1922 saat təşkil edir. Altıgünlük iş həftəsi olan iş yerlərində 40 saatlıq iş həftəsində çalışan işçilər üçün 2026-cı ildə beşgünlük iş həftəsi üzrə hesablanmış 1922 saatlıq illik iş vaxtı norması tətbiq edilməlidir.

Non-working days for next year have been announced in Azerbaijan
By the Decision of the Board of the Ministry of Labour and Social Protection of the Population, the working time norm and the production calendar for 2026 have been approved. The ministry has released information on this matter.
The working time norm for 2026 states that, according to the Labour Code and the Decision No. 362 of the Cabinet of Ministers dated December 2, 2025, “On determining the days of Novruz, Ramadan and Gurban holidays for 2026,” the following days will not be considered working days in 2026:
1–2 January – New Year holiday;
20 January – National Mourning Day;
8 March – International Women’s Day;
20, 21, 22, 23, 24 March – Novruz holiday;
20, 21 March – Ramadan holiday;
9 May – Victory Day over Fascism;
27, 28 May – Gurban holiday;
28 May – Independence Day;
15 June – National Salvation Day of the Azerbaijani People;
26 June – Armed Forces Day of the Republic of Azerbaijan;
8 November – Victory Day;
9 November – National Flag Day of the Republic of Azerbaijan;
31 December – Day of Solidarity of World Azerbaijanis.
According to the Labour Code and the Decision of the Cabinet of Ministers, in 2026, under a five-day work week, the dates 9, 25, 26, 27 and 30 March, 11 and 29 May, and 10 November are considered rest days; under a six-day work week, 25 and 26 March, 29 May, and 10 November are designated as rest days.
February 2026 consists of 28 calendar days, and the year contains 365 calendar days.
In 2026, under a five-day work week, there are 241 working days (including 5 pre-holiday days and 1 day preceding the National Mourning Day), 107 rest days that are not considered working days (including 5 due to overlap with non-working public holidays and 3 due to overlap with additional non-working days of Gurban and Ramadan holidays), 19 public holidays that are not considered working days (3 of which overlap), and 1 National Mourning Day.
In our country, the duration of normal daily working hours cannot exceed 8 hours, and as a rule, a five-day work week with two rest days is established.
The duration of normal weekly working hours corresponding to the daily working time cannot exceed 40 hours.
The working time norm for 2026 is determined based on an 8-hour working day within a 40-hour, five-day work week. On pre-holiday days, election days, and the day preceding the National Mourning Day, the working hours of the week are reduced by one hour.
In accordance with the legislation, the annual working time norm for 2026 under a 40-hour work week is 1,922 hours. At workplaces operating under a six-day work week, employees working within a 40-hour work week must apply the annual working time norm of 1,922 hours calculated for the five-day work week.