Azərbaycanda gələn ilin - QEYRİ-İŞ GÜNLƏRİ MƏLUM OLDU
Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi Nazirliyinin Kollegiyasının Qərarı ilə 2026-cı il üçün iş vaxtı norması və istehsalat təqvimi təsdiq edilib. Bu barədə nazirlik məlumat yayıb.
2026-cı il üçün iş vaxtı normasında qeyd edilir ki, Əmək Məcəlləsinə və Nazirlər Kabinetinin "2026-cı il üçün Novruz, Ramazan və Qurban bayramları günlərinin müəyyən edilməsi haqqında" 2025-ci il 2 dekabr tarixli 362 nömrəli Qərarına əsasən 2026-cı ildə aşağıdakı günlər iş günü hesab edilmir:
1, 2 yanvar – Yeni il bayramı;
20 Yanvar – Ümumxalq Hüzn Günü;
8 Mart – Qadınlar Günü;
20, 21, 22, 23, 24 mart – Novruz bayramı;
20, 21 mart -– Ramazan bayramı;
9 May -– Faşizm üzərində Qələbə günü;
27, 28 may – Qurban bayramı;
28 May – Müstəqillik Günü;
15 İyun – Azərbaycan xalqının Milli Qurtuluş Günü;
26 İyun – Azərbaycan Respublikasının Silahlı Qüvvələri Günü;
8 Noyabr – Zəfər Günü;
9 Noyabr – Azərbaycan Respublikasının Dövlət Bayrağı Günü;
31 Dekabr – Dünya Azərbaycanlılarının Həmrəyliyi Günü.
Əmək Məcəlləsinə və Nazirlər Kabinetinin Qərarına uyğun olaraq, 2026-cı ildə beşgünlük iş həftəsində 9, 25, 26, 27 və 30 mart, 11, 29 may, 10 noyabr tarixləri, altıgünlük iş həftəsində 25, 26 mart, 29 may və 10 noyabr tarixləri istirahət günləridir.
2026-cı ilin fevral ayı 28 təqvim günündən, il isə 365 təqvim günündən ibarətdir.
2026-cı ildə beşgünlük iş həftəsində 241 iş günü (onlardan 5-ı bayramqabağı, 1-i Ümumxalq Hüzn Günü qabağı günlərdir), iş günü hesab edilməyən 107 istirahət günü (onlardan 5-i iş günü hesab edilməyən bayram günləri ilə, 3-ü Qurban və Ramazan bayramlarının iş günü hesab olunmayan başqa bayram günləri ilə üst-üstə düşməsinə görə müəyyən edilən), iş günü hesab edilməyən 19 bayram (onlardan 3-ü üst-üstə düşən) və 1 Ümumxalq Hüzn Günü vardır.
Ölkəmizdə gündəlik normal iş vaxtının müddəti 8 saatdan artıq ola bilməz və bir qayda olaraq, iki istirahət günü olan beşgünlük iş həftəsi müəyyən edilir.
Gündəlik normal iş vaxtına uyğun olan həftəlik normal iş vaxtının müddəti isə 40 saatdan artıq ola bilməz.
2026-cı ilin iş vaxtı norması 40 saatlıq beşgünlük iş həftəsi üzrə 8 saatlıq iş günü hesabından müəyyən edilir və bu zaman iş günü hesab edilməyən bayramqabağı, səsvermə, habelə Ümumxalq Hüzn Günü qabağı iş günlərində həftəlik iş günlərinin müddəti bir saat qısaldılır.
Qanunvericiliyə uyğun olaraq 2026-cı il üçün 40 saatlıq iş həftəsində iş vaxtının illik norması 1922 saat təşkil edir. Altıgünlük iş həftəsi olan iş yerlərində 40 saatlıq iş həftəsində çalışan işçilər üçün 2026-cı ildə beşgünlük iş həftəsi üzrə hesablanmış 1922 saatlıq illik iş vaxtı norması tətbiq edilməlidir.

В Азербайджане стали известны нерабочие дни на следующий год
По Решению Коллегии Министерства труда и социальной защиты населения утверждены норма рабочего времени и производственный календарь на 2026 год. Об этом сообщило министерство.
В норме рабочего времени на 2026 год отмечается, что согласно Трудовому кодексу и Постановлению Кабинета Министров Азербайджанской Республики №362 от 2 декабря 2025 года «Об определении дней празднования Новруза, Рамазан и Курбан байрамов на 2026 год», в 2026 году следующие дни не считаются рабочими:
1, 2 января – Новый год;
20 января – День всенародного траура;
8 марта – Международный женский день;
20, 21, 22, 23, 24 марта – Праздник Новруз;
20, 21 марта – Праздник Рамазан;
9 мая – День Победы над фашизмом;
27, 28 мая – Праздник Курбан;
28 мая – День независимости;
15 июня – День Национального спасения народа Азербайджана;
26 июня – День Вооружённых сил Азербайджанской Республики;
8 ноября – День Победы;
9 ноября – День Государственного флага Азербайджанской Республики;
31 декабря – День солидарности азербайджанцев мира.
Согласно Трудовому кодексу и Постановлению Кабинета Министров, в 2026 году при пятидневной рабочей неделе 9, 25, 26, 27 и 30 марта, 11 и 29 мая, а также 10 ноября считаются днями отдыха; при шестидневной рабочей неделе днями отдыха считаются 25 и 26 марта, 29 мая и 10 ноября.
Февраль 2026 года состоит из 28 календарных дней, а год — из 365 календарных дней.
В 2026 году при пятидневной рабочей неделе предусмотрено 241 рабочий день (из них 5 — предпраздничные и 1 — накануне Дня всенародного траура), 107 дней отдыха, которые не считаются рабочими (из них 5 — в связи с совпадением с нерабочими праздничными днями и 3 — в связи с совпадением с другими днями Курбан и Рамазан байрамов), 19 праздничных дней, не считающихся рабочими (из них 3 — совпадающие), и 1 День всенародного траура.
В Азербайджане продолжительность нормального ежедневного рабочего времени не может превышать 8 часов, и, как правило, устанавливается пятидневная рабочая неделя с двумя выходными днями.
Продолжительность нормального еженедельного рабочего времени, соответствующая нормальному ежедневному рабочему времени, не может превышать 40 часов.
Норма рабочего времени на 2026 год при 40-часовой пятидневной рабочей неделе определяется исходя из 8-часового рабочего дня. При этом в предпраздничные, предвыборные, а также дни, предшествующие Дню всенародного траура, продолжительность рабочего дня сокращается на один час.
В соответствии с законодательством годовая норма рабочего времени при 40-часовой рабочей неделе на 2026 год составляет 1922 часа. На рабочих местах с шестидневной рабочей неделей работники, занятые при 40-часовой рабочей неделе, должны применять годовую норму рабочего времени — 1922 часа, рассчитанную для пятидневной рабочей недели.