Çıxarışı olmayan evə görə əmlak vergisi ödənilməlidirmi?
Mənə məxsus yaşayış evinin mülkiyyət sənədi (çıxarışı) olmadığı halda ərazi bələdiyyəsi tərəfindən iyul ayında tədiyyə bildirişi təqdim edilib. Həmin bildirişdə 95 manat əmlak vergisi borcumun olduğu qeyd edilib. Bilmək istərdim ki, mülkiyyət sənədi olmayan evə görə əmlak vergisi hesablanılırmı?
İqtisadiyyat Nazirliyi yanında Dövlət Vergi Xidmətindən bildirilib ki, fiziki şəxs mülkiyyətində olan yaşayış sahəsinə görə əmlak vergisinin ödəyicisidir. Vergi Məcəlləsinin 197.1.1-ci maddəsinin müddəalarına əsasən, fiziki şəxslərin xüsusi mülkiyyətində olan binalar, o cümlədən fərdi yaşayış evləri əmlak vergisinin vergitutma obyektidir.
Bununla yanaşı, “Daşınmaz əmlakın dövlət reyestri haqqında” Azərbaycan Respublikasının Qanununun 12.1-ci maddəsinə əsasən, daşınmaz əmlaka mülkiyyət və digər əşya hüquqlarının əmələ gəlməsi və başqasına keçməsi müvafiq icra hakimiyyəti orqanları tərəfindən hazırlanan sənədlər əsasında qeydiyyat orqanı tərəfindən elektron üsulla təqdim olunan dövlət reyestrindən çıxarışla rəsmiləşdirilir.
Göründüyü kimi, fiziki şəxslər mülkiyyətində olan daşınmaz əmlaka görə əmlak vergisinin ödəyicisi sayılır və daşınmaz əmlaka mülkiyyət hüququ müvafiq qeydiyyat orqanı tərəfindən elektron üsulla təqdim olunan dövlət reyestrindən çıxarışla müəyyən olunur.
Yuxarıda qeyd olunanlar Vergi Məcəlləsinin 196-cı və 197-ci maddələri, “Daşınmaz əmlakın dövlət reyestri haqqında” Azərbaycan Respublikasının Qanunu ilə tənzimlənir.

Is property tax required for a house without ownership registration?
In July, I received a payment notice from the local municipality for a residential house that belongs to me, even though I do not have a property ownership document (extract). The notice indicated that I have a property tax debt of 95 AZN. I would like to know whether property tax is calculated for a house without an ownership document.
The State Tax Service under the Ministry of Economy has stated that an individual is the payer of property tax for the residential property they own. According to the provisions of Article 197.1.1 of the Tax Code, buildings in private ownership of individuals, including individual residential houses, are objects of property taxation.
Furthermore, according to Article 12.1 of the Law of the Republic of Azerbaijan “On the State Register of Real Estate,” the establishment and transfer of ownership and other property rights to real estate are formalized by an extract from the state register, provided electronically by the registration authority, based on documents prepared by the relevant executive authorities.
As can be seen, individuals are considered payers of property tax for real estate in their ownership, and ownership rights over real estate are determined by an extract from the state register, provided electronically by the relevant registration authority.
The above is regulated by Articles 196 and 197 of the Tax Code and the Law of the Republic of Azerbaijan “On the State Register of Real Estate.”