Vergi Məcəlləsində yenilik: ƏDV qeydiyyatının ləğvi üçün limitlər artırılır
Vergi Məcəlləsinə təklif olunan dəyişikliklər pərakəndə ticarət və əhaliyə xidmət sahələrində ƏDV qeydiyyatı ilə bağlı qaydaları əhəmiyyətli dərəcədə yeniləyir. Hazırkı qanunvericiliyə görə, ardıcıl 12 aylıq dövrdə vergi tutulan əməliyyatların məbləği 200 min manatı keçdikdə vergi ödəyicisi məcburi qaydada ƏDV qeydiyyatına alınmalıdır.
2026-cı ildən etibarən isə ƏDV qeydiyyat limitinin POS-terminal vasitəsilə aparılan nağdsız əməliyyatlara 0.5 əmsal tətbiq etməklə iki dəfə artırılaraq 400 min manata çatdırılıb.
Həmçinin, eyni yanaşma vergi ödəyicisinin ƏDV qeydiyyatının ləğvi zamanı da tətbiq ediləcəkdir. Belə ki, Vergi Məcəlləsinin qüvvədə olan müddəalarına əsasən vergiyə cəlb olunan əməliyyatlarının həcmi əvvəlki tam 12 təqvim ayı 100.000 manatdan çox olmadığı halda vergi ödəyicisi ƏDV-nin məqsədləri üçün qeydiyyatın ləğv olunması barədə ərizə təqdim edə bilirdisə, 1 yanvar 2026-cı ildən etibarən ƏDV qeydiyyatının ləğvi zamanı vergiyə cəlb olunan əməliyyatlarının ümumi məbləği müəyyən edilərkən vergi ödəyicisinin pərakəndə ticarət və vergi orqanında uçotda olmayan şəxslərə göstərilən xidmətlər üzrə nağdsız qaydada POS-terminal vasitəsilə aparılan ödəmələr əsasında formalaşan dövriyyəsi 0,5 əmsal tətbiq edilməklə nəzərə alınacaq.
Nağdsız əməliyyatlara tətbiq edilən 0,5 əmsal nə deməkdir?
Mehdi Babayev açıqlamasında bildirib ki, dəyişiklik nağdsız ödənişləri stimullaşdırmaq məqsədi daşıyır.
“Pərakəndə ticarət və vergi orqanında uçotda olmayan şəxslərə göstərilən xidmətlər üzrə POS-terminal vasitəsilə nağdsız aparılan ödənişlərə 0,5 əmsal tətbiq edilir. Bu, həmin dövriyyənin ƏDV qeydiyyatı üçün yarı məbləğ kimi qəbul edilməsi deməkdir”.
“Bu yanaşma sahibkarların nağdsız əməliyyatlarını faktiki dövriyyədən daha aşağı göstərici ilə ƏDV məqsədlərinə hesablanmasına imkan verir.
Yeni qaydaların tətbiqi praktikada sahibkarlar üçün real güzəştlər yaradır. Məsələn, fərdi sahibkarın bir il ərzində POS-terminal vasitəsilə 300 min manat nağdsız dövriyyəsi, əlavə olaraq isə 40 min manat nağd dövriyyəsi formalaşdığını nəzərə alaq. Bu halda sahibkarın ümumi dövriyyəsi 340 min manat təşkil edir. Mövcud yanaşmaya görə bu məbləğ ƏDV qeydiyyatı üçün öhdəlik yaradır. Lakin yeni mexanizm çərçivəsində nağdsız dövriyyəyə 0,5 əmsal tətbiq olunduğundan, 300 min manatlıq nağdsız dövriyyə ƏDV məqsədləri üçün 150 min manat kimi qəbul edilir. Nağd dövriyyə ilə birlikdə hesablandıqda sahibkarın ƏDV məqsədləri üçün dövriyyəsi 190 min manat təşkil edir. Bu məbləğ 200 min manatlıq məcburi ƏDV qeydiyyatı həddindən aşağı olduğuna görə, sahibkarın ƏDV ödəyicisi kimi qeydiyyata alınması öhdəliyi yaranmır.”-
“Dəyişikliklər nəticəsində sahibkarlara demək olar ki, belə bir imkan yaradılır: Nağdsız qaydada 400 min manat dövriyyə apar, amma yenə də ƏDV ödəyicisi olma. Bu mexanizm sadələşdirilmiş vergi sistemində fəaliyyət göstərən sahibkarlar üçün əhəmiyyətli dəstək olacaq”
ƏDV qeydiyyatından çıxma prosesində də dəyişiklik tətbiq edilir
Hazırkı qanunvericiliyə görə, vergi ödəyicisi ardıcıl 12 ay üzrə dövriyyəsi 100 min manatdan çox deyilsə, ƏDV qeydiyyatının ləğvi üçün müraciət edə bilər.
“Yeni yanaşma ƏDV qeydiyyatından çıxma prosesində də sahibkarlar üçün daha əlverişli şərait yaradır. Məsələn, fərdi sahibkarın bir il ərzində 50 min manat nağd, 90 min manat isə POS-terminal vasitəsilə nağdsız dövriyyəsi formalaşıb. Bu halda ümumi dövriyyə 140 min manat təşkil etdiyindən, hazırkı qaydalara əsasən sahibkar ƏDV qeydiyyatının ləğvi üçün müraciət etmək hüququ əldə etmir. Lakin yeni mexanizm tətbiq olunduqda nağdsız dövriyyə 0,5 əmsalla hesablanır və 90 min manatlıq dövriyyə ƏDV məqsədləri üçün 45 min manat kimi qəbul edilir. Nağd dövriyyə ilə birlikdə hesablandıqda isə sahibkarın ƏDV məqsədləri üçün dövriyyəsi 95 min manat təşkil edir. Bu isə ona ƏDV qeydiyyatının ləğvi üçün müraciət etmək hüququ verir.
Nəticə etibarilə, nağdsız ödənişlərə tətbiq edilən 0,5 əmsal mexanizmi sahibkarların vergi yükünü azaltmaqla yanaşı, onların maliyyə əməliyyatlarını daha şəffaf və sistemli şəkildə aparmasına imkan yaradır. Bu islahat nağdsız dövriyyənin təşviqinə xidmət edir, sahibkarların fəaliyyətini yüngülləşdirir və dövlətin nağdsız iqtisadiyyatın genişləndirilməsi istiqamətində müəyyən etdiyi strateji hədəflərlə uzlaşır”

Нововведение в Налоговом кодексе: повышаются лимиты для отмены регистрации по НДС
Предлагаемые изменения в Налоговый кодекс значительно обновляют правила регистрации НДС в сферах розничной торговли и обслуживания населения. Согласно действующему законодательству, если сумма облагаемых операций за последовательный 12-месячный период превышает 200 000 манатов, налогоплательщик обязан пройти обязательную регистрацию НДС.
С 2026 года лимит для регистрации НДС увеличен вдвое до 400 000 манатов с применением коэффициента 0,5 к безналичным операциям через POS-терминалы.
Аналогичный подход будет применяться при аннулировании регистрации НДС. Если ранее налогоплательщик мог подать заявление об отмене регистрации НДС, если объем облагаемых операций за предыдущие 12 месяцев не превышал 100 000 манатов, то с 1 января 2026 года при расчете общего объема облагаемых операций для отмены регистрации будет учитываться оборот по безналичным платежам через POS-терминалы с коэффициентом 0,5, включая розничную торговлю и услуги лицам, не состоящим на учете в налоговых органах.
Что означает коэффициент 0,5 для безналичных операций?
Мехди Бабаев отметил, что изменения направлены на стимулирование безналичных платежей.
«К безналичным платежам через POS-терминалы за розничные операции и услуги, предоставляемые лицам, не состоящим на учете, применяется коэффициент 0,5. Это означает, что оборот учитывается для целей НДС как половина фактической суммы».
«Такой подход позволяет предпринимателям учитывать безналичные операции для целей НДС по сниженной величине».
Применение новых правил предоставляет предпринимателям реальные налоговые льготы. Например, если индивидуальный предприниматель за год имеет 300 000 манатов безналичного оборота через POS-терминалы и 40 000 манатов наличного оборота, общая сумма 340 000 манатов подлежит обязательной регистрации НДС по действующим правилам. Согласно новому механизму, безналичный оборот учитывается с коэффициентом 0,5, и 300 000 манатов принимаются как 150 000 манатов. В сумме с наличными 40 000 манат общая сумма для целей НДС составит 190 000 манатов, что ниже порога обязательной регистрации в 200 000 манатов, и предприниматель не обязан регистрироваться как плательщик НДС.
«Изменения создают возможность для предпринимателей вести безналичный оборот до 400 000 манатов, не становясь плательщиком НДС. Это значительная поддержка для предпринимателей, работающих в упрощенной системе налогообложения».
Изменения также касаются процесса выхода из регистрации НДС
По действующему законодательству, налогоплательщик может подать заявление на отмену регистрации НДС, если его оборот за 12 месяцев не превышает 100 000 манатов.
«Новый подход делает процесс выхода из регистрации более удобным для предпринимателей. Например, если у индивидуального предпринимателя 50 000 манатов наличного и 90 000 манатов безналичного оборота через POS-терминалы, общая сумма 140 000 манатов превышает лимит по действующим правилам. Но с применением коэффициента 0,5 безналичный оборот 90 000 манатов учитывается как 45 000 манатов. В сумме с наличными 50 000 манатов общий оборот для целей НДС составит 95 000 манатов, что позволяет подать заявление на отмену регистрации».
Таким образом, механизм применения коэффициента 0,5 к безналичным операциям снижает налоговую нагрузку, делает финансовые операции предпринимателей более прозрачными и системными, стимулирует безналичный оборот и поддерживает стратегические цели государства по расширению безналичной экономики.