Bazarlarla bağlı tələblər “Mall”lara da şamil edilirmi?
Bildiyimiz kimi, 2025-ci ildən Vergi Məcəlləsində bazar mülkiyyətçiləri və bazarlarda fəaliyyət göstərən vergi ödəyicilərinə münasibətdə vəzifələr müəyyən olunub. Vergi Məcəlləsində qeyd olunan “bazar” anlayışına iri ticarət mərkəzləri – “Mall”lar da aid olunurmu?
İqtisadiyyat Nazirliyi yanında Dövlət Vergi Xidmətindən bildirilib ki, Vergi Məcəlləsinin 2025-ci ilin oktyabrın 1-dən qüvvəyə minən 16.1.11-15 – 16.1.11-17-ci maddələrində kənd təsərrüfatı məhsulları bazarları və kənd təsərrüfatı kooperativi bazarları istisna olmaqla, bazarların mülkiyyətçiləri (bazarlar idarəetməyə verildikdə idarəediciləri) və həmin bazarlarda sahibkarlıq fəaliyyəti göstərən vergi ödəyicilərinə dair vəzifələr müəyyən edilib.
Vergi Məcəlləsində nəzərdə tutulan “bazar” anlayışı Azərbaycan Respublikası Nazirlər Kabinetinin 2014-cü il 3 aprel tarixli 94 nömrəli Qərarı ilə təsdiq edilmiş “Ticarət, ictimai iaşə, məişət və digər növ xidmət Qaydaları”na əsasən müəyyən olunur. Həmin Qaydaların 2-ci hissəsinin müddəalarına əsasən, bazar – müəyyən ərazidə daimi fəaliyyət göstərən, malların satışı və xidmətlərin göstərilməsi üçün ayrılmış ticarət yerlərinə malik əmlak kompleksidir.
Buna əsasən, Vergi Məcəlləsinin bazarlarla bağlı sözügedən müddəaları iri ticarət şəbəkələri və ticarət mərkəzlərinə (o cümlədən “Mall”lara) münasibətdə də tətbiq olunur.
Yuxarıda qeyd olunanlar Vergi Məcəlləsinin 16-cı maddəsi, Azərbaycan Respublikası Nazirlər Kabinetinin 2014-cü il 3 aprel tarixli 94 nömrəli Qərarı ilə təsdiq edilmiş “Ticarət, ictimai iaşə, məişət və digər növ xidmət Qaydaları” ilə tənzimlənir.

Do the requirements related to markets also apply to malls?
As is known, starting from 2025, the Tax Code has defined obligations for market owners and taxpayers operating in markets. Does the concept of “market” specified in the Tax Code also cover large shopping centers — malls?
The State Tax Service under the Ministry of Economy has stated that Articles 16.1.11-15 to 16.1.11-17 of the Tax Code, which entered into force on October 1, 2025, define the obligations of market owners (or managers, if markets are transferred for management) and taxpayers engaged in entrepreneurial activities in such markets, with the exception of agricultural product markets and agricultural cooperative markets.
The concept of “market” provided for in the Tax Code is determined based on the “Rules on Trade, Public Catering, Household and Other Types of Services” approved by Resolution No. 94 of the Cabinet of Ministers of the Republic of Azerbaijan dated April 3, 2014. According to the provisions of Section 2 of these Rules, a market is a property complex that operates permanently in a specific area and has trading spaces allocated for the sale of goods and the provision of services.
Accordingly, the relevant provisions of the Tax Code concerning markets also apply to large retail chains and shopping centers (including malls).
The above matters are regulated by Article 16 of the Tax Code and the “Rules on Trade, Public Catering, Household and Other Types of Services” approved by Resolution No. 94 of the Cabinet of Ministers of the Republic of Azerbaijan dated April 3, 2014.