İşçilər yazılı ərizə vermədən məzuniyyətə göndərilə bilər
Gələn ildən işçilər ərizə yazmadan da məzuniyyətə göndərilə bilər. Bu məqam Əmək Məcəlləsinə təklif edilən dəyişikliklərdə əksini tapıb. Gözlənilən yeniliyi ekspert Anar Bayramov layihədə Məcəlləyə əmək məzuniyyətləri ilə bağlı mühüm dəyişikliklərin nəzərdə tutulduğunu bildirib.
İşçinin ərizəsi alınmadan məzuniyyətə göndərilməsi üçün bəzi şərtlər tələb olunacaq: “Əmək Məcəlləsinin 138-ci maddəsinin (“Məzuniyyətlərin verilməsinin rəsmiləşdirilməsi və uçotunun aparılması”) I hissəsinə əsasən, bütün növ məzuniyyətlərin verilməsi işçinin yazılı (kağız daşıyıcıda və ya elektron informasiya sistemi vasitəsilə) ərizəsi əsasında işəgötürənin əmri (sərəncamı, qərarı) ilə rəsmiləşdirilir. Maddənin mövcud tələblərinə görə, işçinin əmək məzuniyyətinə göndərilməsi üçün onun məzuniyyət hüququndan istifadə etməklə mütləq qaydada ərizə təqdim etməsi tələb olunur.
Təklif edilən dəyişikliklə işçinin ərizəsi olmadan əmək məzuniyyətinə göndərilməsi halının da Əmək Məcəlləsinə daxil edilməsi nəzərdə tutulur. Belə ki, 138-ci maddəyə əlavə edilməsi təklif olunan 2-1-ci hissəyə əsasən, işəgötürən tərəfindən yazılı (kağız daşıyıcıda və ya elektron informasiya sistemi vasitəsilə) xəbərdarlıq edildikdən sonra işçi əmək məzuniyyətinin növbəlilik cədvəlinə, habelə əmək məzuniyyətinin başqa vaxta keçirilməsi şərtlərinə və qaydasına riayət etmədən əmək məzuniyyətindən (tam və ya qismən) istifadə üçün işəgötürənə ərizə ilə müraciət etmədikdə, işəgötürənin əmri (sərəncamı, qərarı) ilə müvafiq iş ilinin əmək məzuniyyətinə göndərilə bilər”.
İqtisadçı əlavə edib ki, işəgötürənin Əmək Məcəlləsinin 138-ci maddəsinin 2-1-ci hissəsindən istifadə edə bilməsi üçün aşağıdakı şərtlərin eyni vaxtda mövcud olması təklif edilir:
- İşəgötürən tərəfindən əmək məzuniyyətinin növbəlilik cədvəlinin tərtib edilməsi;
- İşçinin əmək məzuniyyətinin başqa vaxta keçirilməsi ilə bağlı əsasların mövcud olmaması;
- İşçiyə əmək məzuniyyətinin növbəlilik cədvəli barədə işəgötürən tərəfindən yazılı (kağız daşıyıcıda və ya elektron informasiya sistemi vasitəsilə) xəbərdarlığın edilməsi;
- İşçinin həmin xəbərdarlıqdan sonra əmək məzuniyyətindən istifadə ilə bağlı ərizə ilə müraciət etməməsi.
Qeyd edilən dörd şərt mövcud olduqda, Əmək Məcəlləsinə təklif edilən dəyişiklik işəgötürənə işçinin ərizəsi olmadan, əmr (sərəncam, qərar) əsasında müvafiq iş ili üzrə əmək məzuniyyətinə göndərmək hüququ verir.

Employees can be sent on leave without submitting a written request
Starting next year, employees may be sent on leave without submitting a written request. This provision is reflected in the proposed amendments to the Labor Code. Expert Anar Bayramov noted that the draft includes significant changes regarding annual leave in the Labor Code.
Certain conditions will be required for sending an employee on leave without their request: “According to Part I of Article 138 of the Labor Code (‘Formalization and record-keeping of leave’), all types of leave are formalized by the employer’s order (instruction, decision) based on the employee’s written request (either on paper or via an electronic information system). Under the current requirements of the article, an employee must submit a request in order to exercise their right to annual leave.
The proposed amendment envisages the inclusion in the Labor Code of the possibility of sending an employee on annual leave without their request. According to the proposed Part 2-1 to be added to Article 138, after a written notification is provided by the employer (on paper or via an electronic information system), if the employee does not submit a request to use the annual leave (in full or in part) in accordance with the leave rotation schedule and the rules for deferring leave to another time, the employer may send the employee on annual leave for the relevant work year by order (instruction, decision).
The economist further added that, for the employer to apply Part 2-1 of Article 138 of the Labor Code, the following conditions must exist simultaneously:
- Preparation of the annual leave rotation schedule by the employer;
- Absence of grounds for deferring the employee’s annual leave to another time;
- Written notification to the employee about the leave rotation schedule by the employer (on paper or via an electronic information system);
- The employee does not submit a request to use the leave after receiving the notification.
When these four conditions are met, the proposed amendment to the Labor Code grants the employer the right to send the employee on annual leave for the relevant work year by order (instruction, decision) without the employee’s request.