Distant iş formasında əmək şəraitinin əlavə şərtləri əmək müqaviləsi ilə müəyyən ediləcək
Xəbər verdiyimiz kimi, gələn ildən Əmək Məcəlləsində 100-dən çox dəyişikliyin edilməsi gözlənilir. Artıq dəyişikliklər layihəsi Milli Məclisə təqdim olunub və birinci oxunuşda qəbul edilib.
Gözlənilən yenilikləri ekspert Anar Bayramov Əmək Məcəlləsinə təklif edilən dəyişikliklərin üç əsas istiqamət üzrə hazırlandığını deyib. Birinci istiqamət kimi Beynəlxalq Əmək Təşkilatının (BƏT) konvensiyalarının tələbləri nəzərə alınmaqla Əmək Məcəlləsində müvafiq düzəlişlərin təklif olunduğunu qeyd edib: “Misal olaraq, BƏT-in 156 nömrəli “Kişi və qadın işçilər — ailə vəzifələri olan işçilər üçün bərabər imkanlar və bərabər rəftar haqqında” Konvensiyasının tələbləri nəzərə alınmaqla “ailə vəzifələri olan işçi” anlayışının Əmək Məcəlləsinə daxil edilməsi nəzərdə tutulur. Konvensiya tələblərinə əsaslanan digər bir nümunə kimi, hamiləlik və doğuşa görə məzuniyyətin doğuşdan sonrakı hissəsinin azaldılmasına yol verilməməsi ilə bağlı təklif olunan düzəlişi qeyd etmək olar. Bu dəyişiklik BƏT-in “Analığın mühafizəsi haqqında” 1952-ci il Konvensiyasına yenidən baxılması barədə 183 nömrəli Konvensiyasının tələblərindən irəli gəlir”.
İkinci istiqamət üzrə “Normativ hüquqi aktlar haqqında” Azərbaycan Respublikasının Konstitusiya Qanununun tələbləri nəzərə alınmaqla Əmək Məcəlləsində bəzi terminoloji və struktur dəyişikliklərin edilməsi nəzərdə tutulur. Məcəllədə qeyd olunan “əmək müqaviləsinin ləğv edilməsi” ifadəsinin “əmək müqaviləsinə xitam verilməsi” anlayışı ilə əvəz edilməsi təklif olunur: “Digər bir nümunə kimi, Əmək Məcəlləsinin 65-ci maddəsinin 2-ci hissəsinin ləğv edilməsi ilə bağlı təklifi göstərmək olar. Belə ki, həmin hissədə yalnız müvafiq iş yerində azı bir il çalışan işçilərin attestasiyadan keçirilə biləcəyi qeyd edilib. Eyni məzmunlu norma Əmək Məcəlləsinin 66-cı maddəsində - “Attestasiya olunmayan işçilər” adlı maddədə də əks olunub. Hər iki maddə eyni hüquqi nəticəni ifadə etdiyindən, normativ təkrarlılığın aradan qaldırılması məqsədilə 65-ci maddənin 2-ci hissəsinin ləğv olunması təklif edilir”.
Üçüncü istiqamət üzrə dəyişikliklər isə Əmək Məcəlləsinin təkmilləşdirilməsi və onun müasir əmək münasibətlərinə uyğunlaşdırılması məqsədi daşıyır. Bu istiqamətdə gözlənilən dəyişikliklərə nümunə kimi, Məcəllənin 3-cü maddəsində istifadə olunan anlayışlar sırasına “ezamiyyət” və “məsafədən (distant) iş” anlayışlarının daxil edilməsini göstərib. Vurğulayıb ki, Əmək Məcəlləsinin 117-ci maddəsinə təklif edilən dəyişikliklərə əsasən, işçinin məzuniyyətdə olduğu müddət ərzində aldığı əməkhaqqının sonuncu əməkhaqqından az olmamaqla ödənilməsi nəzərdə tutulur: “Əmək Məcəlləsinin 3-cü maddəsinə - “Bu Məcəllədə istifadə edilən əsas anlayışlar” bölməsinə distant işlə bağlı yeni bənd əlavə edilməsi təklif olunur. 9-2. Məsafədən (distant) iş – əmək funksiyasının məsafədən icrasına imkan verən vasitələrlə (elektron, proqram-texniki, telekommunikasiya vasitələri və s.) müəssisədən və ya fiziki şəxs olan işəgötürənin yaratdığı iş yerlərindən kənarda (işlərin görülməsi üçün münasib digər yerdə) yerinə yetirilməsidir”.
Əmək Məcəlləsində distant işçilərlə əmək münasibətlərinin tənzimlənməsinə gəlincə, bu, əmək müqaviləsi ilə müəyyən ediləcək: “Əmək Məcəlləsinin 55-ci maddəsinə təklif edilən dəyişikliyə əsasən, əmək funksiyalarının məsafədən (distant) iş formasında yerinə yetirilməsi ilə bağlı əmək şəraitinin əlavə şərtləri tərəflərin qarşılıqlı razılığı ilə əmək müqaviləsi vasitəsilə müəyyən edilir. Maddədən göründüyü kimi, distant işçi ilə bağlanacaq əmək müqaviləsində fərqli yanaşmalar – əmək şəraiti (məzuniyyət, iş vaxtı və s.), əməyin mühafizəsi, işçinin istifadə etdiyi internet və digər rabitə xərclərinin ödənilməsi və s. öz əksini tapmalıdır”.

Дополнительные условия труда при дистанционной форме работы будут определяться трудовым договором
Как сообщалось ранее, со следующего года ожидается внесение более 100 изменений в Трудовой кодекс. Проект изменений уже представлен в Милли Меджлис и принят в первом чтении.
Эксперт Анар Байрамов сообщил, что предлагаемые изменения в Трудовой кодекс подготовлены по трём основным направлениям. В качестве первого направления он отметил внесение соответствующих поправок в Трудовой кодекс с учётом требований конвенций Международной организации труда (МОТ): «В качестве примера можно привести включение в Трудовой кодекс понятия “работник с семейными обязанностями” с учётом требований Конвенции МОТ № 156 “О равных возможностях и равном обращении для работников мужчин и женщин с семейными обязанностями”. В качестве другого примера, основанного на требованиях конвенций, можно отметить предлагаемую поправку, связанную с недопущением сокращения послеродовой части отпуска по беременности и родам. Это изменение вытекает из требований Конвенции МОТ № 183 о пересмотре Конвенции 1952 года “Об охране материнства”».
По второму направлению с учётом требований Конституционного закона Азербайджанской Республики «О нормативных правовых актах» предусматривается внесение в Трудовой кодекс ряда терминологических и структурных изменений. В частности, предлагается заменить используемое в кодексе выражение «расторжение трудового договора» понятием «прекращение трудового договора»: «В качестве ещё одного примера можно указать предложение об отмене части 2 статьи 65 Трудового кодекса. Так, в указанной части предусмотрено, что аттестации подлежат только работники, проработавшие на соответствующем рабочем месте не менее одного года. Аналогичная норма отражена и в статье 66 Трудового кодекса — “Работники, не подлежащие аттестации”. Поскольку обе статьи предусматривают одинаковые правовые последствия, в целях устранения нормативного дублирования предлагается отменить часть 2 статьи 65».
Изменения по третьему направлению направлены на совершенствование Трудового кодекса и приведение его в соответствие с современными трудовыми отношениями. В качестве примера ожидаемых нововведений он отметил включение в перечень понятий, используемых в статье 3 Кодекса, таких терминов, как «служебная командировка» и «дистанционная работа». Он также подчеркнул, что согласно предлагаемым изменениям в статью 117 Трудового кодекса предусматривается выплата заработной платы за период нахождения работника в отпуске в размере не ниже последней заработной платы: «Предлагается дополнить статью 3 Трудового кодекса — “Основные понятия, используемые в настоящем Кодексе” — новым пунктом, касающимся дистанционной работы. 9-2. Дистанционная работа — это выполнение трудовой функции с использованием средств, позволяющих осуществлять её удалённо (электронных, программно-технических, телекоммуникационных средств и т. д.) вне предприятия либо вне рабочих мест, созданных работодателем — физическим лицом (в ином месте, подходящем для выполнения работы)».
Что касается регулирования трудовых отношений с дистанционными работниками, то оно будет определяться трудовым договором: «Согласно предлагаемым изменениям в статью 55 Трудового кодекса, дополнительные условия труда, связанные с выполнением трудовых функций в форме дистанционной работы, определяются трудовым договором по взаимному согласию сторон. Как следует из статьи, в трудовом договоре с дистанционным работником должны быть отражены особые подходы, касающиеся условий труда (отпуск, рабочее время и др.), охраны труда, возмещения расходов на интернет и другие средства связи, используемые работником, и т. п.».