Proaktiv qaydada təyin ediləcək müavinətlər
Azərbaycan Respublikası Nazirlər Kabinetinin 2026-cı il 30 yanvar tarixli 31 nömrəli qərarı ilə sosial sığorta əsaslı müavinətlərlə bağlı həyata keçirilən islahat tədbirləri bu müavinətlərin təyinatının avtomatlaşdırılmasını, habelə onların təyinatı sahəsində bir sıra humanist dəyişiklikləri nəzərdə tutur. Mövzunu ekspert Kəmalə Yusifova şərh edir.
Belə ki, sosial sığorta əsaslı olan 4 müavinət növü 2026-cı il may ayının 1-dən avtomatlaşdırılmış, proaktiv qaydada təyin ediləcək:
- əmək qabiliyyətinin müvəqqəti itirilməsinə görə müavinət;
- hamiləliyə və doğuma görə müavinət;
- dəfn üçün birdəfəlik müavinət.
Bununla da həmin müavinətlərin təyinatı üçün işçinin müraciətinə, müxtəlif sənədlər toplayıb təqdim etməsinə ehtiyac qalmayacaq, işəgötürənin bir sıra əlavə öhdəlikləri (komissiya yaradılması, protokol, haqq-hesab cədvəli s. sənədlərin tərtibi, təqdim edilməsi) aradan qalxacaq.
Məsələn, 3 yaşınadək uşağa qulluğa görə müavinət təyinatı üçün prosedur 4 mərhələdən (işçinin uşağın doğum haqqında şəhadətnaməsini işəgötürənə təqdim etməsi, komissiyanın qərar qəbul etməsi, işəgötürənin sənədləri DSMF-yə təqdim etməsi, fondun müavinəti ödəməsi) ibarətdirsə, mayın 1-dən bu prosedur yalnız 1 mərhələ (e-sistemlərdəki məlumatlar əsasında müavinətin təyin edilməsi) ilə tamamlanacaq.
Bu proaktiv təyinat mexanizmləri sosial sığorta əsaslı müavinətlərin ödənişi prosesinin daha çevik və şəffaf olmasına, hazırda alınması müəyyən qədər vaxt tələb edən sosial sığorta əsaslı müavinətlərin qısa müddət ərazində ödənişinə imkan yaradacaq. Yeni islahat tədbiri nəticəsində, həmçinin, sığortaolunanın stajından asılı olaraq, hazırda ona əmək qabiliyyətinin müvəqqəti itirilməsinə görə müavinət 60 faiz, 80 faiz, 100 faizi qədər ödənilirsə, bundan sonra həmin seçimlər ləğv edilir. Stajından asılı olmayaraq, hər bir işçiyə 100 faiz məbləğində əmək qabiliyyətinin müvəqqəti itirilməsinə görə müavinət ödəniləcək.
Əmək qabiliyyətinin müvəqqəti itirilməsinə görə müavinət hazırda əlilliyi olan şəxslərə 6 ay, digər şəxslərə 12 ay müddətində ödənilirsə, artıq hər bir işçiyə 12 ay müddətində ödəniləcək. İndiyədək yalnız Çernobıl qəzası ilə əlaqədar əlilliyi olan şəxslərin uşaqlarına qulluğa görə ikiqat müavinət ödənilirdisə, artıq əlilliyi olan bütün uşaqlara qulluğa görə ikiqat müavinət veriləcək. Əmək qabiliyyətinin müvəqqəti itirilməsinə, hamiləliyə və doğuma görə müavinətin məbləğinin hesablanması ilə bağlı işəgötürənin öhdəliyi də aradan qalxacaq, bu hesablamanı sığortaçı (DSMF) aparacaq.
Əsas dəyişiklikdən biri də odur ki, əmək qabiliyyətinin müvəqqəti itirilməsinə görə müavinət ödənildiyi tarixdən sonrakı 180 təqvim günü ərzində müavinətin hesablanmasında nəzərə alınan dövr üçün sığortaedən tərəfindən məcburi dövlət sosial sığortası üzrə borc məbləği tam ödənildikdə və ya həmin dövrə dəqiqləşdirilmiş hesabat təqdim edilməsi səbəbindən sığortaolunanın qazancında artım olduqda sığortaedənin müraciəti əsasında müavinət sığortaçı tərəfindən yenidən hesablanır və yaranmış fərqin sığortaolunana ödənilməsi təmin edilir. Əmək qabiliyyətinin müvəqqəti itirilməsinə görə müavinət ödənildiyi tarixdən sonrakı 180 təqvim günü ərzində müavinətin hesablanmasında nəzərə alınan dövr üçün sığortaedən tərəfindən dəqiqləşdirilmiş hesabat təqdim edilməsi səbəbindən sığortaolunanın qazancında azalma olduqda, müavinət sığortaçı tərəfindən yenidən hesablanır və artıq verilmiş məbləğin geri qaytarılması təmin edilir.
Sığortaolunanlara hamiləliyə və doğuma görə müavinət sığortaedən tərəfindən “Əmək və məşğulluq” altsisteminə (ƏMAS) hamiləliyə və doğuma görə məzuniyyət əmri daxil edildikdən sonra həmin altsistemdən əldə olunmuş məlumatlar əsasında ödəniş təmin edilir. Sığortaolunana üç yaşınadək uşağa qulluğa görə müavinət uşağın anadan olmasının qeydiyyatına dair Elektron Hökumət İnformasiya Sistemi (EHİS) vasitəsilə Azərbaycan Respublikası Ədliyyə Nazirliyinin informasiya sistemindən və qismən ödənişli sosial məzuniyyət əmrinə dair ƏMAS-dan əldə olunmuş məlumatlar əsasında hər uşaq üç yaşına çatanadək qanunvericiliklə müəyyən edilmiş məbləğdə avtomatlaşdırılmış qaydada təyin edilir.
Müavinətin təyin edilməsi, hesablanması və ödənilməsi məlumatların ötürüldüyü gündən 5 iş günü müddətində təmin edilir. Bu zaman çatışmazlıqlar aşkar edildikdə, bu müddət hər dəfə 10 iş günü olmaqla, ən çox 2 dəfə uzadıla bilər. Hər hansı bir çatışmazlıq səbəbindən müavinətin ödənilməsi mümkün olmadıqda, bu barədə 5 iş günü müddətində sığortaedən və sığortaolunanın şəxsi kabinetinə səbəblər göstərilməklə bildiriş göndərilir. Çatışmazlıqlar aradan qaldırıldıqdan sonra sığortaçı tərəfindən müavinətin ödənilməsi həyata keçirilir.
2026-cı ilin 30 aprel tarixindən sonra uşağa qulluğa görə qismən ödənişli sosial məzuniyyətə buraxılmış sığortaolunanlara bu müavinət ƏMAS-a daxil edilən sığortaolunana qismən ödənişli sosial məzuniyyət verilməsi barədə əmr və EHİS vasitəsilə Ədliyyə Nazirliyinin informasiya sistemindən uşağın anadan olması ilə bağlı əldə olunmuş məlumatlar əsasında Mərkəzləşdirilmiş Elektron İnformasiya Sistemi (MEİS) tərəfindən avtomatlaşdırılmış qaydada təyin olunur və sığortaçı tərəfindən ödənilir. Tam olmayan ay üçün müavinət sığortaolunanın məzuniyyətdə olduğu həmin aydakı təqvim günlərinə mütənasib qaydada verilir.
2026-cı il 1 may tarixindən əvvəl təyin edilmiş müavinətin ödənişi təyin olunan zaman qüvvədə olan qanunvericiliyə uyğun davam etdirilir.

Назначаемые пособия на проактивной основе
Постановлением Кабинета Министров Азербайджанской Республики №31 от 30 января 2026 года предусмотрены реформы в сфере пособий, основанных на социальном страховании. Эти меры направлены на автоматизацию назначения пособий, а также предусматривают ряд гуманистических изменений в данной сфере. Тему комментирует эксперт Кямаля Юсифова.
Так, с 1 мая 2026 года четыре вида пособий, основанных на социальном страховании, будут назначаться в автоматизированном, проактивном порядке:
- пособие по временной утрате трудоспособности;
- пособие по уходу за ребёнком до трёх лет;
Таким образом, для назначения указанных пособий больше не потребуется обращение работника, сбор и представление различных документов, а также будут устранены некоторые дополнительные обязательства работодателя (создание комиссии, оформление протоколов, расчётных ведомостей и других документов).
Например, если ранее процедура назначения пособия по уходу за ребёнком до трёх лет состояла из четырёх этапов (предоставление работником свидетельства о рождении ребёнка работодателю, принятие решения комиссией, представление документов работодателем в Государственный фонд социальной защиты, выплата пособия фондом), то с 1 мая данный процесс будет завершаться всего одним этапом — назначением пособия на основе данных электронных систем.
Данные проактивные механизмы позволят сделать процесс выплаты пособий более оперативным и прозрачным, а также обеспечат их выплату в более короткие сроки. В результате реформ также отменяется зависимость размера пособия по временной утрате трудоспособности от страхового стажа: если ранее выплачивалось 60%, 80% или 100%, то теперь всем работникам будет выплачиваться 100% независимо от стажа.
Если ранее пособие по временной утрате трудоспособности выплачивалось инвалидам в течение 6 месяцев, а другим лицам — 12 месяцев, то теперь оно будет выплачиваться всем работникам в течение 12 месяцев. Ранее двойное пособие по уходу за детьми предоставлялось только детям лиц с инвалидностью вследствие Чернобыльской аварии, теперь оно будет выплачиваться всем детям с инвалидностью.
Также отменяется обязанность работодателя по расчёту пособий по временной утрате трудоспособности, беременности и родам — данный расчёт будет осуществляться страховщиком (Государственным фондом социальной защиты).
Одним из важных изменений является то, что в течение 180 календарных дней после выплаты пособия по временной утрате трудоспособности, при полном погашении задолженности по обязательному государственному социальному страхованию либо при увеличении дохода застрахованного лица вследствие подачи уточнённого отчёта, по обращению страхователя производится перерасчёт пособия и выплата разницы застрахованному лицу. В случае уменьшения дохода застрахованного лица перерасчёт также производится, и излишне выплаченные суммы подлежат возврату.
Пособие по беременности и родам выплачивается на основании данных, полученных из подсистемы «Труд и занятость» после внесения работодателем приказа о предоставлении отпуска. Пособие по уходу за ребёнком до трёх лет назначается автоматически на основании данных, полученных из информационной системы Министерства юстиции через Электронную систему правительства, а также из подсистемы ЭМАС.
Назначение, расчёт и выплата пособий осуществляются в течение 5 рабочих дней с момента передачи данных. При выявлении недостатков срок может быть продлён максимум два раза по 10 рабочих дней. В случае невозможности выплаты направляется уведомление с указанием причин в личные кабинеты страхователя и застрахованного лица. После устранения недостатков выплата производится.
Пособия лицам, вышедшим в частично оплачиваемый отпуск по уходу за ребёнком после 30 апреля 2026 года, назначаются автоматически через Централизованную электронную информационную систему на основании данных ЭМАС и информационной системы Министерства юстиции. За неполный месяц пособие выплачивается пропорционально календарным дням отпуска.
Выплата пособий, назначенных до 1 мая 2026 года, продолжается в соответствии с законодательством, действовавшим на момент их назначения.