Elektron kitab satışından əldə edilən gəlir vergiyə cəlb olunurmu?
E-kitab yazıb xarici səhifələrdə onlayn satış etmək istəyirəm. Bu zaman fərdi sahibkarlıq olmadan satış edə bilərəmmi? Fərdi sahibkar kimi qeydiyyata alınıb, yaxud fərdi sahibkar olmadan ödəyəcəyim vergi nə qədər olacaq?
İqtisadiyyat Nazirliyi yanında Dövlət Vergi Xidmətindən bildirilib ki, Vergi Məcəlləsinin 96.1-ci maddəsinə əsasən, rezidentlərin gəlirləri üzrə vergitutma obyekti vergi ili üçün rezidentlərin bütün gəliri ilə həmin dövr üçün bu Məcəllə ilə müəyyənləşdirilən gəlirdən çıxılan məbləğ arasındakı fərqdən ibarət olan vergiyə cəlb edilən gəlirdir. Vergi ödəyicisinin bütün gəlirləri dedikdə, onun həm Azərbayan Respublikasında, həm də Azərbaycan Respublikasının hüdudlarından kənarda əldə etdiyi gəlirlər nəzərdə tutulur.
Sorğuda qeyd olunan fəaliyyət sahibkarlıq fəaliyyəti hesab olunur. Vergi Məcəlləsinin 33.4-cü maddəsinə əsasən, hüquqi şəxs yaratmadan sahibkarlıq fəaliyyətini həyata keçirən fiziki şəxs sahibkarlıq fəaliyyətinə başladığı günədək vergi uçotuna alınma ilə bağlı ərizəni vergi orqanına təqdim etməklə vergi uçotuna alınmalı (VÖEN əldə etməli) və əldə etdiyi gəlirdən vergini dövlət büdcəsinə ödəməlidir.
Vergi öhdəlikləri isə vergi uçotuna alınarkən təqdim olunan ərizədə seçilmiş vergitutma sisteminə və yaranan vergitutma obyektlərinə uyğun qaydada müvafiq vergilərdən (sadələşdirilmiş vergi və ya gəlir vergisi) ibarət olacaq. Belə ki, həmin fiziki şəxs tərəfindən sadələşdirilmiş vergitutma sistemi seçildiyi halda, ticarət fəaliyyətindən əldə edilən gəlirlərdən (ümumi hasilatdan) xərclər çıxılmadan 2 faiz dərəcə ilə sadələşdirilmiş vergi hesablanıb dövlət büdcəsinə ödənilir. Qeyd olunan fəaliyyət gəlir vergisinin ödəyicisi kimi həyata keçirildiyi halda isə əldə edilmiş gəlirdən həmin gəlirin əldə edilməsi ilə bağlı çəkilən xərclər çıxıldıqdan sonra qalan məbləğdən 20 faiz dərəcə ilə gəlir vergisi hesablanıb dövlət büdcəsinə ödənilir.
Vergi Məcəlləsinin 58.2-ci maddəsinə əsasən, bu Məcəllənin 33.4-cü maddəsində göstərilən müddətdə vergi orqanında uçota alınmaq üçün ərizənin təqdim edilməməsinə görə 200 manat məbləğində maliyyə sanksiyası tətbiq olunur.
Əsas: Vergi Məcəlləsinin 33.4-cü, 58.2-ci, 96.1-ci, 101-ci, 220-ci maddələri

Облагается ли налогом доход, полученный от продажи электронных книг?
Я хочу написать электронную книгу и продавать её онлайн на зарубежных платформах. Могу ли я осуществлять продажи без регистрации в качестве индивидуального предпринимателя? Если я зарегистрируюсь как индивидуальный предприниматель или буду работать без регистрации, какой налог мне придётся платить?
В Государственной налоговой службе при Министерстве экономики сообщили, что согласно статье 96.1 Налогового кодекса объектом налогообложения по доходам резидентов является налогооблагаемый доход, который определяется как разница между совокупным доходом резидента за налоговый год и суммами вычетов, предусмотренных данным Кодексом. Под совокупным доходом понимаются все доходы, полученные как в Азербайджанской Республике, так и за её пределами.
Указанная деятельность считается предпринимательской. В соответствии со статьёй 33.4 Налогового кодекса физическое лицо, осуществляющее предпринимательскую деятельность без образования юридического лица, должно до начала деятельности подать заявление в налоговый орган для постановки на учёт (получения ИНН) и уплачивать налог с полученного дохода.
Налоговые обязательства зависят от выбранной системы налогообложения. При выборе упрощённой системы налогообложения с доходов от торговой деятельности (общей выручки) без вычета расходов уплачивается налог по ставке 2%. Если деятельность осуществляется в рамках подоходного налога, то после вычета расходов, связанных с получением дохода, оставшаяся сумма облагается налогом по ставке 20%.
Согласно статье 58.2 Налогового кодекса, за непредставление заявления о постановке на учёт в установленный срок применяется финансовая санкция в размере 200 манатов.
Основание: статьи 33.4, 58.2, 96.1, 101, 220 Налогового кодекса