İxtisar zamanı işçiyə ödənilən müavinət vergi və sosial ödəmələrə cəlb olunurmu?
Ştat ixtisarı ilə əlaqədar işçiyə ödənilən müavinətdən vergi və icbari tibbi sığorta haqqı tutulurmu?
İqtisadiyyat Nazirliyi yanında Dövlət Vergi Xidmətindən bildirilib ki, işçilərin sayı azaldıqda və ya ştatları ixtisar olunduqda Əmək Məcəllənin 70-ci maddəsinin “b” bəndi ilə işəgötürən tərəfindən əmək müqaviləsinə xitam verilməzdən əvvəl işçi işəgötürən tərəfindən bağlanılmış əmək müqaviləsinə (əmək müqavilələrinə) uyğun olaraq, müəyyən edilmiş əmək stajından asılı olaraq, aşağıdakı müddətlərdə rəsmi xəbərdar edilməlidir:
* işçinin əmək stajı bir ilədək olduqda - azı iki təqvim həftəsi;
* bir ildən beş ilədək olduqda - azı dörd təqvim həftəsi;
* beş ildən on ilədək olduqda - azı altı təqvim həftəsi;
* on ildən çox olduqda - azı doqquz təqvim həftəsi.
Əmək müqaviləsinə Əmək Məcəllənin 70-ci maddəsinin “a” və “b” bəndləri ilə xitam verilərkən işçiyə işəgötürən tərəfindən bağlanmış əmək müqaviləsinə (əmək müqavilələrinə) uyğun olaraq, müəyyən edilmiş əmək stajından asılı olaraq, aşağıdakı məbləğlərdə işdənçıxarma müavinəti ödənilir:
* bir ilədək əmək stajı olduqda – orta aylıq əməkhaqqı miqdarında;
* bir ildən beş ilədək əmək stajı olduqda – orta aylıq əməkhaqqının azı 1.4 misli miqdarında;
* beş ildən on ilədək əmək stajı olduqda – orta aylıq əməkhaqqının azı 1,7 misli miqdarında;
* on ildən çox əmək stajı olduqda – orta aylıq əməkhaqqının azı iki misli miqdarında.
Əlavə olaraq bildirilib ki, Vergi Məcəlləsinin 102.1.4-cü maddəsinə əsasən, əmək qabiliyyətinin müvəqqəti itirilməsinə görə ödənilən müavinətlər istisna olmaqla, dövlət müavinətləri, əvəzsiz dövlət köçürmələri, dövlət pensiyaları, dövlət təqaüdləri, müəssisənin ləğv edilməsi və ya fiziki şəxs olan işəgötürənin fəaliyyətinə xitam verilməsi və işçilərin sayının və ştatların ixtisar edilməsi ilə əlaqədar əmək müqaviləsinə xitam verildikdə işçilərə, habelə işçinin vəfatı ilə əlaqədar əmək müqaviləsinə xitam verildikdə isə vəfat edənin vərəsələrinə Əmək Məcəlləsinə müvafiq qaydada ödənilən təminatlar, habelə Azərbaycan Respublikasının qanunları və müvafiq icra hakimiyyəti orqanlarının qərarları əsasında dövlət büdcəsinin vəsaiti hesabına fərdi birdəfəlik ödəmələr və ya maddi yardımlar gəlir vergisindən azaddır.
Həmçinin, ştatların ixtisar edilməsi ilə əlaqədar olaraq əmək müqaviləsinə xitam verildikdə, işçilərə Əmək Məcəlləsinə müvafiq olaraq ödənilən təminatlar məcburi dövlət sosial sığorta, işsizlikdən sığorta və icbari tibbi sığorta haqqına cəlb edilmir.

Облагается ли компенсация, выплачиваемая работнику при сокращении штата, налогами и социальными взносами?
- Просмотры 111
Удерживаются ли налог и взнос на обязательное медицинское страхование с пособия, выплачиваемого работнику в связи с сокращением штата?
В Государственной налоговой службе при Министерстве экономики сообщили, что при сокращении численности работников или штатов работодатель обязан заранее уведомить работника о расторжении трудового договора в соответствии с пунктом «б» статьи 70 Трудового кодекса, в зависимости от трудового стажа работника, в следующие сроки:
при стаже до одного года — не менее двух календарных недель;
от одного года до пяти лет — не менее четырех календарных недель;
от пяти до десяти лет — не менее шести календарных недель;
более десяти лет — не менее девяти календарных недель.
При расторжении трудового договора по пунктам «а» и «б» статьи 70 Трудового кодекса работнику выплачивается выходное пособие в зависимости от трудового стажа в следующих размерах:
при стаже до одного года — в размере среднего месячного заработка;
от одного года до пяти лет — не менее 1,4-кратного среднего месячного заработка;
от пяти до десяти лет — не менее 1,7-кратного среднего месячного заработка;
более десяти лет — не менее двукратного среднего месячного заработка.
Дополнительно сообщается, что согласно статье 102.1.4 Налогового кодекса, за исключением пособий по временной нетрудоспособности, государственные пособия, государственные пенсии, государственные стипендии, а также компенсации, выплачиваемые работникам при ликвидации предприятия, прекращении деятельности работодателя — физического лица, сокращении численности работников или штатов, а также выплаты наследникам в связи со смертью работника, освобождаются от подоходного налога.
Также выплаты, произведенные работникам в связи с сокращением штатов в соответствии с Трудовым кодексом, не облагаются обязательным государственным социальным страхованием, страхованием от безработицы и обязательным медицинским страхованием.