İxtisar zamanı işçiyə ödənilən müavinət vergi və sosial ödəmələrə cəlb olunurmu?
Ştat ixtisarı ilə əlaqədar işçiyə ödənilən müavinətdən vergi və icbari tibbi sığorta haqqı tutulurmu?
İqtisadiyyat Nazirliyi yanında Dövlət Vergi Xidmətindən bildirilib ki, işçilərin sayı azaldıqda və ya ştatları ixtisar olunduqda Əmək Məcəllənin 70-ci maddəsinin “b” bəndi ilə işəgötürən tərəfindən əmək müqaviləsinə xitam verilməzdən əvvəl işçi işəgötürən tərəfindən bağlanılmış əmək müqaviləsinə (əmək müqavilələrinə) uyğun olaraq, müəyyən edilmiş əmək stajından asılı olaraq, aşağıdakı müddətlərdə rəsmi xəbərdar edilməlidir:
* işçinin əmək stajı bir ilədək olduqda - azı iki təqvim həftəsi;
* bir ildən beş ilədək olduqda - azı dörd təqvim həftəsi;
* beş ildən on ilədək olduqda - azı altı təqvim həftəsi;
* on ildən çox olduqda - azı doqquz təqvim həftəsi.
Əmək müqaviləsinə Əmək Məcəllənin 70-ci maddəsinin “a” və “b” bəndləri ilə xitam verilərkən işçiyə işəgötürən tərəfindən bağlanmış əmək müqaviləsinə (əmək müqavilələrinə) uyğun olaraq, müəyyən edilmiş əmək stajından asılı olaraq, aşağıdakı məbləğlərdə işdənçıxarma müavinəti ödənilir:
* bir ilədək əmək stajı olduqda – orta aylıq əməkhaqqı miqdarında;
* bir ildən beş ilədək əmək stajı olduqda – orta aylıq əməkhaqqının azı 1.4 misli miqdarında;
* beş ildən on ilədək əmək stajı olduqda – orta aylıq əməkhaqqının azı 1,7 misli miqdarında;
* on ildən çox əmək stajı olduqda – orta aylıq əməkhaqqının azı iki misli miqdarında.
Əlavə olaraq bildirilib ki, Vergi Məcəlləsinin 102.1.4-cü maddəsinə əsasən, əmək qabiliyyətinin müvəqqəti itirilməsinə görə ödənilən müavinətlər istisna olmaqla, dövlət müavinətləri, əvəzsiz dövlət köçürmələri, dövlət pensiyaları, dövlət təqaüdləri, müəssisənin ləğv edilməsi və ya fiziki şəxs olan işəgötürənin fəaliyyətinə xitam verilməsi və işçilərin sayının və ştatların ixtisar edilməsi ilə əlaqədar əmək müqaviləsinə xitam verildikdə işçilərə, habelə işçinin vəfatı ilə əlaqədar əmək müqaviləsinə xitam verildikdə isə vəfat edənin vərəsələrinə Əmək Məcəlləsinə müvafiq qaydada ödənilən təminatlar, habelə Azərbaycan Respublikasının qanunları və müvafiq icra hakimiyyəti orqanlarının qərarları əsasında dövlət büdcəsinin vəsaiti hesabına fərdi birdəfəlik ödəmələr və ya maddi yardımlar gəlir vergisindən azaddır.
Həmçinin, ştatların ixtisar edilməsi ilə əlaqədar olaraq əmək müqaviləsinə xitam verildikdə, işçilərə Əmək Məcəlləsinə müvafiq olaraq ödənilən təminatlar məcburi dövlət sosial sığorta, işsizlikdən sığorta və icbari tibbi sığorta haqqına cəlb edilmir.

Is the compensation paid to an employee during redundancy subject to taxes and social contributions?
- Views 111
Are taxes and mandatory health insurance contributions withheld from compensation paid to an employee due to staff redundancy?
The State Tax Service under the Ministry of Economy stated that when the number of employees is reduced or positions are made redundant, the employer must officially notify the employee before terminating the employment contract under subparagraph “b” of Article 70 of the Labor Code, depending on the employee’s length of service, within the following periods:
up to one year of service — at least two calendar weeks;
from one to five years — at least four calendar weeks;
from five to ten years — at least six calendar weeks;
more than ten years — at least nine calendar weeks.
When an employment contract is terminated under subparagraphs “a” and “b” of Article 70 of the Labor Code, the employee must be paid severance compensation based on their length of service in the following amounts:
up to one year of service — in the amount of the average monthly salary;
from one to five years — at least 1.4 times the average monthly salary;
from five to ten years — at least 1.7 times the average monthly salary;
more than ten years — at least two times the average monthly salary.
It was additionally noted that according to Article 102.1.4 of the Tax Code, except for benefits paid for temporary disability, state benefits, pensions, scholarships, and compensations paid due to company liquidation, termination of activity by an individual employer, or staff redundancy are exempt from income tax.
Furthermore, compensations paid to employees in connection with staff redundancy in accordance with the Labor Code are not subject to mandatory state social insurance, unemployment insurance, or mandatory health insurance contributions.