Minimum əmək haqqı nə zaman artırılacaq?
"Son dövrlər bizə ünvanlanan suallar içərisində minimum əməkhaqqının nə zaman artırılacağı ilə bağlı sorğular üstünlük təşkil edir".
Bu barədə deputat Vüqar Bayramov paylaşım edib.
O qeyd edib ki, Əmək Məcəlləsinə edilən dəyişikliklərə əsasən, minimum əməkhaqqı məbləğinə ildə ən azı bir dəfə baxılacaq:
"Bu da minimum əməkhaqqının artımında dövriliyin təmin olunması deməkdir. Eyni zamanda, bununla artımlar qanunla tənzimlənəcək. Minimum əməkhaqqındakı artım sadəcə aşağı maaş alanların deyil, eləcə də vahid tarif cədvəlinin bütün pillələri üzrə artımları təmin edir. Belə ki, dövlət büdcəsindən maliyyələşdirilən sahələrdə çalışan işçilərin aylıq tarif (vəzifə) maaşları minimum əməkhaqqı artırılandan bir ay müddətində yeni məbləğə uyğunlaşdırılaraq artırılır. Bura sosial, elm, mədəniyyət, gənclər və idman, kənd təsərrüfatı, ekologiya və ətraf mühitin mühafizəsi, mənzil-kommunal, nəqliyyat və rabitə, meliorasiya, su təsərrüfatı və balıqartırma sahələrində çalışan dövlət qulluqçusu statusu olmayan işçilərin vəzifə maaşları daxildir.
Vahid tarif cədvəlində əməkhaqqıları 19 dərəcə üzrə müəyyənləşdirilir. Hazırda ən aşağı maaş 400, ən yüksək isə 1150 manatdır. Minimum əməkhaqqının dövri olaraq artırılması praktik olaraq bütün dərəcələrə şamil olunacaq. Bu zaman maaşın minimum səviyyədən az və çox olması xüsusi önəm daşımır. Bütövlükdə, minimum əməkhaqqının artırılması 700 min vətəndaşımızın maaşlarının artmasına səbəb ola bilər. Artımın nə zaman baş verəcəyinə gəldikdə isə, Məcəlləyə olan dəyişikliklər dövlət başçısı tərəfindən 23 fevral 2026-cı il tarixində təsdiq edilib. Həmin dəyişikliklərin təsdiqindən sonra minimum əməkhaqqı məbləğinə ildə ən azı bir dəfə baxılmalıdır. Bu o deməkdir ki, dəyişikliyin təsdiq edildiyi tarixdən keçən 1 il müddətində minimum əməkhaqqı məbləğinə ən azı bir dəfə baxılaraq artırılacaq. Müəyyən illərdə daha çox artımlar ola bilər. Xüsusən nəzərə almaq lazımdır ki, minimum əməkhaqqındakı növbəti artımdan sonra proses daha da mütəmadiləşəcək".

When will the minimum wage be increased?
“Recently, most of the questions addressed to us have been about when the minimum wage will be increased.”
This was stated by Member of Parliament Vugar Bayramov.
He noted that according to the amendments made to the Labor Code, the minimum wage amount will be reviewed at least once a year:
“This means that regular increases in the minimum wage will now be ensured. At the same time, these increases will be regulated by law. An increase in the minimum wage affects not only low-income employees but also leads to salary increases across all levels of the unified tariff scale. In sectors financed by the state budget, employees’ official salaries will be adjusted to the new minimum wage level and increased within one month after the rise.
This includes non-civil servant employees working in social services, science, culture, youth and sports, agriculture, ecology and environmental protection, housing and communal services, transport and communications, irrigation, water management, and fish farming sectors.
Under the unified tariff scale, salaries are determined across 19 grades. Currently, the minimum salary is 400 manats, while the highest is 1,150 manats. Regular increases in the minimum wage will practically apply to all grades. Whether a salary is below or above the minimum level is not especially important in this context. Overall, an increase in the minimum wage could lead to salary increases for around 700,000 citizens.
As for when the increase may happen, the amendments to the Code were approved by the head of state on February 23, 2026. Following these amendments, the minimum wage must be reviewed at least once a year. This means that within one year from the approval date, the minimum wage will be reviewed and increased at least once. In some years, there may even be multiple increases. It is especially important to note that after the next increase, the process is expected to become even more regular.”