Minimum əmək haqqı nə zaman artırılacaq?
"Son dövrlər bizə ünvanlanan suallar içərisində minimum əməkhaqqının nə zaman artırılacağı ilə bağlı sorğular üstünlük təşkil edir".
Bu barədə deputat Vüqar Bayramov paylaşım edib.
O qeyd edib ki, Əmək Məcəlləsinə edilən dəyişikliklərə əsasən, minimum əməkhaqqı məbləğinə ildə ən azı bir dəfə baxılacaq:
"Bu da minimum əməkhaqqının artımında dövriliyin təmin olunması deməkdir. Eyni zamanda, bununla artımlar qanunla tənzimlənəcək. Minimum əməkhaqqındakı artım sadəcə aşağı maaş alanların deyil, eləcə də vahid tarif cədvəlinin bütün pillələri üzrə artımları təmin edir. Belə ki, dövlət büdcəsindən maliyyələşdirilən sahələrdə çalışan işçilərin aylıq tarif (vəzifə) maaşları minimum əməkhaqqı artırılandan bir ay müddətində yeni məbləğə uyğunlaşdırılaraq artırılır. Bura sosial, elm, mədəniyyət, gənclər və idman, kənd təsərrüfatı, ekologiya və ətraf mühitin mühafizəsi, mənzil-kommunal, nəqliyyat və rabitə, meliorasiya, su təsərrüfatı və balıqartırma sahələrində çalışan dövlət qulluqçusu statusu olmayan işçilərin vəzifə maaşları daxildir.
Vahid tarif cədvəlində əməkhaqqıları 19 dərəcə üzrə müəyyənləşdirilir. Hazırda ən aşağı maaş 400, ən yüksək isə 1150 manatdır. Minimum əməkhaqqının dövri olaraq artırılması praktik olaraq bütün dərəcələrə şamil olunacaq. Bu zaman maaşın minimum səviyyədən az və çox olması xüsusi önəm daşımır. Bütövlükdə, minimum əməkhaqqının artırılması 700 min vətəndaşımızın maaşlarının artmasına səbəb ola bilər. Artımın nə zaman baş verəcəyinə gəldikdə isə, Məcəlləyə olan dəyişikliklər dövlət başçısı tərəfindən 23 fevral 2026-cı il tarixində təsdiq edilib. Həmin dəyişikliklərin təsdiqindən sonra minimum əməkhaqqı məbləğinə ildə ən azı bir dəfə baxılmalıdır. Bu o deməkdir ki, dəyişikliyin təsdiq edildiyi tarixdən keçən 1 il müddətində minimum əməkhaqqı məbləğinə ən azı bir dəfə baxılaraq artırılacaq. Müəyyən illərdə daha çox artımlar ola bilər. Xüsusən nəzərə almaq lazımdır ki, minimum əməkhaqqındakı növbəti artımdan sonra proses daha da mütəmadiləşəcək".

Когда будет повышена минимальная заработная плата?
«Среди вопросов, которые в последнее время поступают к нам, преобладают обращения о том, когда будет повышена минимальная заработная плата».
Об этом сообщил депутат Vugar Bayramov.
Он отметил, что согласно изменениям, внесённым в Трудовой кодекс, размер минимальной заработной платы будет пересматриваться как минимум один раз в год:
«Это означает обеспечение регулярности повышения минимальной заработной платы. Одновременно такие повышения будут регулироваться законом. Повышение минимальной зарплаты касается не только работников с низкими доходами, но и обеспечивает рост окладов по всем ступеням Единой тарифной сетки. Так, в сферах, финансируемых из государственного бюджета, должностные оклады работников будут приведены в соответствие с новым размером минимальной зарплаты и повышены в течение одного месяца после её увеличения.
Это касается работников без статуса госслужащего, занятых в сферах социальной защиты, науки, культуры, молодёжи и спорта, сельского хозяйства, экологии и охраны окружающей среды, жилищно-коммунального хозяйства, транспорта и связи, мелиорации, водного хозяйства и рыбоводства.
В Единой тарифной сетке заработные платы определяются по 19 разрядам. В настоящее время минимальная зарплата составляет 400 манатов, максимальная — 1150 манатов. Регулярное повышение минимальной зарплаты практически охватит все разряды. При этом не имеет особого значения, выше или ниже минимального уровня находится зарплата. В целом повышение минимальной заработной платы может привести к увеличению доходов около 700 тысяч граждан.
Что касается сроков повышения, изменения в Кодекс были утверждены главой государства 23 февраля 2026 года. После утверждения изменений размер минимальной зарплаты должен пересматриваться как минимум один раз в год. Это означает, что в течение одного года со дня утверждения изменений минимальная зарплата как минимум один раз будет пересмотрена и повышена. В отдельные годы повышение может происходить и чаще. Особенно важно учитывать, что после следующего повышения процесс станет ещё более регулярным».