HPBHS çərçivəsində xarici subpodratçılara əlavə 10% vergi tətbiq edilmir
Dövlət Vergi Xidməti “Hasilatın Pay Bölgüsü Haqqında Sazişlər” (HPBHS) çərçivəsində fəaliyyət göstərən şirkətlərin xarici subpodratçılara etdiyi ödənişlərin vergiyə cəlb olunması ilə bağlı məsələyə aydınlıq gətirib. Qurum bildirib ki, HPBHS-lər üzrə tətbiq edilən xüsusi vergi rejimi ümumi vergi qanunvericiliyindən üstün hüquqi qüvvəyə malik olduğundan, bu sazişlərdə nəzərdə tutulan xüsusi qaydalar əsas götürülməlidir.
Açıqlamada qeyd olunub ki, Vergi Məcəlləsinin 2.7-ci maddəsinə əsasən, qanunla təsdiq edilmiş hasilatın pay bölgüsü haqqında sazişlərdə Vergi Məcəlləsi və digər normativ hüquqi aktlardan fərqli müddəalar müəyyən edildikdə, həmin sazişlərin müddəaları tətbiq edilir. Bu isə o deməkdir ki, karbohidrogen fəaliyyəti üzrə xüsusi protokollarla müəyyən edilmiş vergi qaydaları ümumi vergi normalarından üstün hesab olunur.
Qurum xüsusilə ACG layihəsi üzrə “Xarici subpodratçıların vergiyə cəlb olunması haqqında Protokol”un müddəalarına diqqət çəkib. Bildirilib ki, protokolun 1.1-ci bəndinə əsasən, karbohidrogen fəaliyyəti ilə bağlı Azərbaycan ərazisində iş və xidmətlər həyata keçirən xarici subpodratçıların əldə etdikləri ödənişlərin müəyyən hissəsi mənfəət kimi qəbul olunur və həmin məbləğə tətbiq edilən 25 faizlik mənfəət vergisi yekunda ödəniş mənbəyində tutulan 5 faizlik vergiyə bərabər hesab edilir.
Eyni zamanda, protokolun 1.2-ci bəndinə əsasən, həmin 5 faiz vergi istisna olmaqla xarici subpodratçılar karbohidrogen fəaliyyəti ilə bağlı digər bütün vergi və ödənişlərdən azad olunurlar. Bu səbəbdən, xarici subpodratçının güzəştli vergi tutulan ölkədə və ya ərazidə qeydiyyatda olub-olmamasından asılı olmayaraq əlavə 10 faiz ödəmə mənbəyində verginin tətbiqinə ehtiyac yaranmır.
Dövlət Vergi Xidməti vurğulayıb ki, “Xarici subpodratçıların vergiyə cəlb olunması haqqında Protokol”un tətbiq dairəsinə daxil olan hallarda xarici subpodratçılara edilən ödənişlərdən yalnız 5 faiz dərəcə ilə ödəmə mənbəyində vergi tutulmalıdır və əlavə vergi öhdəliyi yaranmır.

An additional 10% tax is not applied to foreign subcontractors within PSA frameworks
The State Tax Service has clarified the issue of taxation of payments made by companies operating under Production Sharing Agreements (PSAs) to foreign subcontractors. The authority stated that the special tax regime applied under PSAs has superior legal force over general tax legislation, and therefore the specific rules provided in these agreements must be applied.
According to the statement, Article 2.7 of the Tax Code provides that if Production Sharing Agreements approved by law contain provisions differing from the Tax Code and other normative legal acts, the provisions of those agreements shall apply. This means that tax rules established by special protocols related to hydrocarbon activities take precedence over general tax regulations.
The authority particularly highlighted the provisions of the “Protocol on the Taxation of Foreign Subcontractors” under the ACG project. It was noted that under Clause 1.1 of the protocol, a certain portion of payments received by foreign subcontractors performing works and services in Azerbaijan in connection with hydrocarbon activities is treated as profit, and the 25 percent profit tax applied to that amount effectively corresponds to a 5 percent withholding tax.
At the same time, under Clause 1.2 of the protocol, foreign subcontractors are exempt from all other taxes and payments related to hydrocarbon activities, except for the mentioned 5 percent tax. Therefore, regardless of whether the foreign subcontractor is registered in a low-tax jurisdiction or territory, there is no requirement to apply an additional 10 percent withholding tax.
The State Tax Service emphasized that in cases falling within the scope of the “Protocol on the Taxation of Foreign Subcontractors,” only a 5 percent withholding tax should be applied to payments made to foreign subcontractors, and no additional tax liability arises.