Gecə işləyənlərin maaşı belə hesablanır - Əlavə haqq verilməlidir
Təcrübədə müəssisələrdə gecə saatlarında işləyənlər olsa da, onların əməkhaqlarının gündüz işləyənlərdən fərqlənmədiyi hallarına rast gəlinir. Beləliklə, eyni işi yerinə yetirmələri əsas gətirilərək, onlara eyni məbləğdə əməkhaqqı ödənilir.
Maraqlıdır, bəs qanunvericilik bu barədə nə deyir?
Əmək Məcəlləsinin 166-cı maddəsində bildirilir ki, gecə vaxtı yerinə yetirilən iş, habelə çoxnövbəli iş rejiminə görə əməkhaqqı Nazirlər Kabineti tərəfindən müəyyən edilmiş həddən aşağı olmamaqla işəgötürən tərəfindən yüksək məbləğdə ödənilir. Nazirlər Kabinetinin 5 aprel 2001-ci il tarixli Qərarında deyilir ki, gecə vaxtı yerinə yetirilən işin hər saatına görə işçiyə onun saatlıq tarif maaşının 20 faizi, çoxnövbəli iş rejiminin axşam növbəsində işin hər saatına görə işçinin saatlıq tarif maaşının 20 faizi, gecə növbəsində isə 40 faizi həddində əlavə haqq müəyyən edilir.
Gecə vaxtı yerinə yetirilən işə və çoxnövbəli iş rejiminə görə əməkhaqqının ödənilməsi barədə izahata görə, çoxnövbəli iş rejimi deyildikdə müəssisə, idarə və təşkilatlarda (fasiləsiz iş axını olan istehsalatlar da daxil olmaqla) gün ərzində iki və daha çox növbədə təşkil olunmuş, növbə müddəti 40 saatlıq iş həftəsində 8 saatdan çox olmayan iş rejimi başa düşülür.
Əmək Məcəlləsinə əsasən, saat 22-dən səhər saat 6-ya qədər olan müddət gecə vaxtı sayılır. Bu halda işçilərin iş rejimi növbə cədvəlləri üzrə qurulur və adətən, iş saatları həftələr üzrə bərabər bölüşdürülür.
İş vaxtının ən azı yarısı gecə vaxtına düşən iş növbəsi gecə növbəsi hesab edilir. İş növbəsinin başlanma və qurtarma saatlarından asılı olmayaraq gecə növbəsindən əvvəlki iş növbəsi isə axşam növbəsi hesab edilir.
Məsələn, fasiləsiz fəaliyyət göstərən müəssisədə işçilər çoxnövbəli iş rejimində çalışırlar. Bu məqsədlə onlarla bağlanılan müqavilədə axşam növbəsində işin hər saatına görə işçinin saatlıq tarif maaşının 20 faizi, gecə növbəsində isə 40 faizi həddində əlavə haqq müəyyən olunur. Bu halda ilin hər hansı bir ayı ərzində işçi 160 saat işləyib. Bunun 40 saatı axşam, 40 saatı gecə, 80 saatı isə gündüz növbəsində çalışıb. İşçinin aylıq 1000 manat əməkhaqqı almasını nəzərə alanda, işçinin saatlıq tarif maaşı 6,25 manat təşkil edəcək.
Axşam növbəsinə görə əlavə haqq: (40x 6,25) 20% = 50 manat
Gecə növbəsində işlərə görə əlavə haqq: (40x6,25) 40% = 100 manat
İşçinin maaşı 1000 + 50 + 100 = 1 150 manat təşkil edəcək.
Digər iş rejimləri (iş gününün hissələrə bölünməsi və s.) çoxnövbəli və ya iki növbəli iş rejimlərinə aid edilmirlər. Belə iş rejimlərində çalışan işçilərə gecə vaxtına düşən iş vaxtının (saat 22-dən sonra) hər saatına görə saatlıq tarif maaşının 20 faizi həddində əlavə haqq verilir.

Заработная плата работников, работающих в ночное время, рассчитывается следующим образом — должна выплачиваться дополнительная надбавка
На практике встречаются случаи, когда на предприятиях сотрудники работают в ночное время, однако их заработная плата не отличается от оплаты труда работников дневной смены. Таким образом, ссылаясь на выполнение одинаковой работы, им выплачивается одинаковая заработная плата.
Интересно, что же говорит законодательство по этому поводу?
В статье 166 Трудового кодекса указано, что работа, выполняемая в ночное время, а также работа при многосменном режиме должна оплачиваться работодателем в повышенном размере, но не ниже предела, установленного Кабинетом Министров. В Постановлении Кабинета Министров от 5 апреля 2001 года говорится, что за каждый час работы в ночное время работнику выплачивается дополнительная надбавка в размере 20% от его часовой тарифной ставки, за каждый час работы в вечернюю смену при многосменном режиме — 20%, а за каждый час работы в ночную смену — 40%.
Согласно разъяснению об оплате труда за работу в ночное время и при многосменном режиме, под многосменным режимом понимается организация работы в две и более смены в течение суток на предприятиях, в учреждениях и организациях (включая производства с непрерывным циклом), при которой продолжительность смены не превышает 8 часов при 40-часовой рабочей неделе.
Согласно Трудовому кодексу, период с 22:00 до 06:00 считается ночным временем. В этом случае режим работы сотрудников строится по графикам сменности, а рабочее время обычно распределяется равномерно по неделям.
Смена, не менее половины которой приходится на ночное время, считается ночной сменой. Независимо от времени начала и окончания смены, смена, предшествующая ночной, считается вечерней сменой.
Например, на предприятии с непрерывным режимом работы сотрудники работают в многосменном режиме. В заключённом с ними договоре предусмотрена дополнительная оплата в размере 20% часовой тарифной ставки за каждый час вечерней смены и 40% — за каждый час ночной смены. В течение одного месяца работник отработал 160 часов, из которых 40 часов — в вечернюю смену, 40 часов — в ночную и 80 часов — в дневную. Если месячная заработная плата работника составляет 1000 манатов, то его часовая тарифная ставка составит 6,25 маната.
Доплата за вечернюю смену: (40 × 6,25) × 20% = 50 манатов
Доплата за ночную смену: (40 × 6,25) × 40% = 100 манатов
Общая заработная плата работника составит:
1000 + 50 + 100 = 1150 манатов.
Другие режимы работы (например, разделение рабочего дня на части и т.д.) не относятся к многосменным или двухсменным режимам. Работникам, работающим в таких режимах, за каждый час работы в ночное время (после 22:00) выплачивается дополнительная надбавка в размере 20% часовой тарифной ставки.