Yerli qrant hesabına idxalda ƏDV necə tətbiq olunur?
Vergi Məcəlləsinin 165.1.2-ci maddəsinə əsasən, qrant müqaviləsi və ya qərarı əsasında xaricdən alınan qrantlar hesabına malların idxalı, həmçinin qrant üzrə resipiyentlərə malların təqdim edilməsi, işlərin görülməsi və xidmətlərin göstərilməsi ƏDV-yə 0 faiz dərəcə ilə cəlb edilir. Bunun üçün qrant müqavilələrinin qanunvericiliyə uyğun qaydada aidiyyəti dövlət orqanlarında qeydiyyata alınması və qrant kimi tanınması tələb olunur. Müqavilənin qeydiyyata alınmasını təsdiq edən bildiriş əsasında həmin qrant vəsaitləri hesabına həyata keçirilən əməliyyatlara sıfır dərəcə tətbiq edilir.
Lakin qanunvericilikdə yalnız xaricdən alınan qrantlar üzrə bu güzəşt nəzərdə tutulduğundan, qrantın yerli mənbədən alınması halında həmin vəsait hesabına malların idxalı ümumi qaydada ƏDV-yə cəlb olunur və idxal zamanı 18 faiz dərəcə ilə ƏDV hesablanır. Bununla yanaşı, ƏDV ödəyicisi olan şəxslər idxal zamanı gömrük orqanlarına ödədikləri ƏDV məbləğini idxal sənədləri əsasında Vergi Məcəlləsinin 175-ci maddəsinə uyğun olaraq əvəzləşdirə bilərlər.

Согласно статье 165.1.2 Налогового кодекса, импорт товаров за счёт грантов, полученных из-за рубежа на основании грантового договора (решения), а также поставка товаров, выполнение работ и оказание услуг реципиентам гранта облагаются НДС по нулевой ставке. Для этого грантовые договоры должны быть зарегистрированы в соответствующих государственных органах в порядке, установленном законодательством, и признаны грантом. На основании уведомления, подтверждающего регистрацию договора, к операциям, осуществляемым за счёт данных грантовых средств, применяется нулевая ставка НДС.
Однако поскольку законодательством данная льгота предусмотрена только для грантов, полученных из-за рубежа, в случае получения гранта из местного источника импорт товаров за счёт этих средств облагается НДС в общем порядке, и при импорте начисляется НДС по ставке 18%. Вместе с тем лица, являющиеся плательщиками НДС, могут зачесть суммы НДС, уплаченные таможенным органам при импорте товаров, на основании импортных документов в соответствии со статьёй 175 Налогового кодекса.