Daşınmaz əmlakın icarəsindən əldə edilən gəlirdən sosial ödənişlər tutulurmu?
Fiziki şəxsin özünə məxsus daşınmaz əmlakı icarəyə verməsindən əldə etdiyi gəlirindən məcburi dövlət sosial sığorta (MDSS) və icbari tibbi sığorta (İTS) haqları hesablanmalıdırmı? Əgər hesablanmalıdırsa, bunun hüquqi əsasları və hesablanma qaydası hansıdır?
İqtisadiyyat Nazirliyi yanında Dövlət Vergi Xidmətindən bildirilib ki, Vergi Məcəlləsinin 99.3.-cü maddəsinə əsasən, fiziki şəxs tərəfindən özünə məxsus əmlakın icarəyə verilməsindən əldə olunan gəlirlər qeyri-sahibkarlıq fəaliyyətindən əldə olunan gəlir hesab olunur. Fiziki şəxslər vergi orqanlarında uçota alınmaqla VÖEN əldə etməli və əldə edilən gəlirdən Vergi Məcəlləsinin 101.2-ci maddəsinə uyğun olaraq 14 faiz dərəcə ilə gəlir vergisi hesablayaraq növbəti ilin mart ayının 31-dən gec olmayaraq “Gəlir vergisinin bəyannaməsi”ni vergi orqanına təqdim etməklə dövlət büdcəsinə ödəməlidir.
“Sosial sığorta haqqında” Azərbaycan Respublikasının Qanununun 15-ci maddəsinin 12-ci abzasına əsasən, muzdlu işə və sahibkarlıq fəaliyyətinə aid olmayan gəlirlər üzrə məcburi dövlət sosial sığorta haqqı hesablanmır.
“Tibbi sığorta haqqında” Azərbaycan Respublikası Qanununun 15-2.2.2-ci maddəsinə əsasən, Vergi Məcəlləsinə uyğun olaraq vergi uçotuna alınmış fiziki şəxslər (fərdi sahibkarlar, xüsusi notariuslar, Vəkillər Kollegiyasının üzvləri və mediatorlar), sahibkarlıq fəaliyyətinin və ya digər vergi tutulan əməliyyatlarının müvəqqəti dayandırıldığı hallar istisna olmaqla, icbari tibbi sığorta üzrə sığortalı qismində özləri çıxış edirlər.
Göründüyü kimi, icarə haqqından gəlir əldə edən şəxsin icbari tibbi sığorta haqqı ödəməsi qanunvericilikdə nəzərdə tutulmayıb.
Əsas:Vergi Məcəlləsinin 99.3-cü maddəsi, “Sosial sığorta haqqında” Azərbaycan Respublikasının Qanunu, “Tibbi sığorta haqqında” Azərbaycan Respublikası Qanunu.

Should mandatory state social insurance (MSSI) and compulsory health insurance (CHI) contributions be calculated on income earned by an individual from renting out personally owned real estate?
According to the State Tax Service under the Ministry of Economy, pursuant to Article 99.3 of the Tax Code, income derived by an individual from leasing their own property is considered non-entrepreneurial income. Individuals must register with the tax authorities, obtain a TIN, and calculate income tax at a rate of 14% under Article 101.2 of the Tax Code. The income tax return must be submitted and paid no later than March 31 of the following year.
Under Article 15 of the Law of the Republic of Azerbaijan “On Social Insurance”, mandatory state social insurance contributions are not calculated on income that is unrelated to employment or entrepreneurial activity.
Furthermore, under Article 15-2.2.2 of the Law “On Medical Insurance”, compulsory health insurance obligations apply to individuals engaged in entrepreneurial and other taxable activities.
Therefore, the legislation does not require the payment of compulsory health insurance contributions on income earned from renting out real estate.
Legal basis: Article 99.3 of the Tax Code, the Law “On Social Insurance”, and the Law “On Medical Insurance”.