Azərbaycanda bu şəxslərin pensiya ödənişi artırılır.
Belə ki, “Əmək pensiyaları haqqında” Qanuna əsasən, qadınların pensiyaya çıxma yaş həddi 2017-ci il iyulun 1-dən 2027-ci il iyulun 1-dək, kişilərin yaş həddi isə 2017-ci il iyulun 1-dən 2021-ci il iyulun 1-dək hər il 6 ay artırılaraq aşağıdakı qaydada müəyyənləşdirilir:
Həmin qanuna görə, pensiya yaşına çatmış şəxsin fərdi hesabın sığorta hissəsində qeydə alınmış pensiya kapitalı əmək pensiyasının minimum məbləğindən az olmayan pensiya təminatına imkan verdikdə sığorta stajından asılı olmayaraq, bu pensiya təminatına imkan vermədikdə isə azı 25 il sığorta stajı olduqda (2017-ci il iyulun 1-dək yaşa görə əmək pensiyası təyin edilmiş şəxslər istisna olmaqla) yaşa görə əmək pensiyası hüququ var.
Əmək pensiyası yaş həddinə çatmış, lakin yaşa görə əmək pensiyası hüququ yaranmayan şəxslərə “Sosial müavinətlər haqqında” Qanuna əsasən, əmək qabiliyyəti olmayan şəxslər işləmədikdə yaşa görə sosial müavinət (2023-ci ilin yanvarın 1-dən 220 manat) almaq hüququ var.
Sığorta göstəricilərinə əsasən, fərdi hesabında toplanmış pensiya kapitalına uyğun olaraq pensiyanın məbləği müəyyən edilir. Hazırda minimum pensiyanın məbləği 320 manat təşkil edir. Yaşa görə əmək pensiyası ömürlük təyin edilir.
Xatırladaq ki, qadınların pensiya yaşı sonuncu dəfə ötən il - 2025-cü il iyulun 1-dən 6 ay artırılaraq 64 il 6 ay edilib. Bu göstərici 30 iyun 2026-cı ilədək keçərlidir.
2026-cı il iyulun 1-dən etibarən qadınların pensiya yaşı 6 ay artırılaraq 65 ilə çatdırılacaq.

Pension Payments Increased for These Individuals in Azerbaijan
Starting from July 1, 2026, the retirement age for women will be increased by another six months, reaching 65 years.
According to the Law on Labour Pensions, the retirement age for women is being gradually increased from July 1, 2017, to July 1, 2027, while the retirement age for men was increased from July 1, 2017, to July 1, 2021, by six months each year, and is determined as follows:
According to the law, a person who has reached the retirement age is entitled to an old-age labour pension regardless of their insurance record if the pension capital accumulated in the insurance portion of their individual account is sufficient to provide a pension that is not lower than the minimum labour pension amount. If the accumulated capital is insufficient, the person is entitled to an old-age labour pension only if they have at least 25 years of insurance service (except for those who were granted an old-age labour pension before July 1, 2017).
Individuals who have reached the retirement age but do not qualify for an old-age labour pension are entitled to receive an old-age social benefit under the Law on Social Benefits, provided that they are not employed. Since January 1, 2023, this benefit has amounted to 220 manats.
The amount of a pension is determined based on the pension capital accumulated in the insured person's individual account. Currently, the minimum pension amount is 320 manats. An old-age labour pension is granted for life.
It should be noted that the retirement age for women was last increased by six months on July 1, 2025, reaching 64 years and 6 months. This threshold remains in effect until June 30, 2026.