Azərbaycan Mərkəzi Bankı (AMB) 2026-cı il üzrə pul siyasəti qərarlarının ictimaiyyətə açıqlanması qrafikində dəyişiklik edib.
Faiz dəhlizinin parametrləri ilə bağlı növbəti qərarın açıqlanması və bununla bağlı mətbuat konfransının keçirilməsi tarixi 5 avqust 2026-cı ildən 31 iyul 2026-cı ilə keçirilib.
Bundan əlavə, ekspertlərlə görüşün də həmin gün təşkil olunması nəzərdə tutulur.
Qeyd edək ki, AMB iyunun 24-də keçirilən iclasında faiz dəhlizinin bütün parametrlərini dəyişməz saxlayıb. Uçot dərəcəsi 6.5%, faiz dəhlizinin aşağı həddi 5.5%, yuxarı həddi isə 7.5% səviyyəsində qorunub.

Центральный банк Азербайджана (ЦБА) внес изменения в график публикации решений по денежно-кредитной политике на 2026 год.
Дата объявления следующего решения по параметрам процентного коридора и проведения связанной с этим пресс-конференции перенесена с 5 августа 2026 года на 31 июля 2026 года.
Кроме того, в этот же день планируется проведение встречи с экспертами.
Отметим, что на заседании, состоявшемся 24 июня, ЦБА оставил все параметры процентного коридора без изменений. Учетная ставка сохранена на уровне 6,5%, нижняя граница процентного коридора — 5,5%, верхняя граница — 7,5%.