Fiziki şəxs suvenirlərin və qızılın pərakəndə satışı ilə məşğuldur. Qeyd olunan fəaliyyət növləri eyni vergi ödəyicisi tərəfindən həyata keçirildiyi halda, həmin şəxsin vergi öhdəlikləri hansı qaydada müəyyən edilməlidir? Şəxs sadələşdirilmiş verginin ödəyicisi ola bilərmi, yoxsa gəlir vergisinin ödəyicisi kimi fəaliyyət göstərməlidir?
İqtisadiyyat Nazirliyi yanında Dövlət Vergi Xidmətindən bildirilib ki, sorğuda qeyd olunan fəaliyyət sahibkarlıq fəaliyyəti hesab edilir. Vergi Məcəlləsinin 33.4-cü maddəsinə əsasən, hüquqi şəxs yaratmadan sahibkarlıq fəaliyyətini həyata keçirən fiziki şəxs sahibkarlıq fəaliyyətinə başladığı günədək vergi uçotuna alınma ilə bağlı ərizəni vergi orqanına təqdim etməklə vergi uçotuna alınmalı (VÖEN əldə etməli) və əldə etdiyi gəlirdən vergini dövlət büdcəsinə ödəməlidir.
Vergi öhdəlikləri isə vergi uçotuna alınarkən təqdim olunan ərizədə seçilmiş vergitutma sisteminə və yaranan vergitutma obyektlərinə uyğun olaraq, müvafiq vergilərdən (sadələşdirilmiş vergi və ya gəlir vergisi, ƏDV) ibarət olacaq. Belə ki, həmin fiziki şəxs tərəfindən sadələşdirilmiş vergitutma sistemi seçildiyi halda, ticarət fəaliyyətindən əldə edilən gəlirlərdən (ümumi hasilatdan) xərclər çıxılmadan 2 faiz dərəcə ilə sadələşdirilmiş vergi hesablanıb dövlət büdcəsinə ödənilir. Qeyd olunan fəaliyyət gəlir vergisinin ödəyicisi kimi həyata keçirildiyi halda, əldə edilmiş gəlirdən həmin gəlirin əldə olunması ilə bağlı çəkilən xərclər çıxıldıqdan sonra qalan məbləğdən 20 faiz dərəcə ilə gəlir vergisi hesablanıb dövlət büdcəsinə ödənilir.
Nəzərinizə çatdırırıq ki, Vergi Məcəlləsinin 102.1.30-cu maddəsinə əsasən, müvafiq il üzrə orta aylıq muzdlu işçi sayı 3 nəfərdən az olmayan və məcburi dövlət sosial sığorta haqları üzrə borcu olmayan mikro sahibkarlıq subyekti olan fərdi sahibkarların sahibkarlıq fəaliyyətindən əldə etdikləri gəlirin 75 faizinə güzəşt tətbiq olunur. Müvafiq il üzrə orta aylıq muzdlu işçi sayı təqvim ili ərzində muzdlu işçilərin sayının cəmlənərək 12-yə bölünməsi yolu ilə müəyyən edilir.
Sorğuya cavab olaraq bildirilib ki, Vergi Məcəlləsinin 218.5.11.-ci maddəsinə əsasən, qızıl, ondan hazırlanmış zərgərlik və digər məişət məmulatlarının, habelə almazın (emal olunmuş, çeşidlənmiş, çərçivəyə salınmış və bərkidilmiş və emal olunmamış, çeşidlənməmiş, çərçivəyə salınmamış və bərkidilməmiş almaz) satışını həyata keçirən şəxslərin sadələşdirilmiş verginin ödəyicisi olmaq hüququ yoxdur. Buna əsasən, qızıl və digər zərgərlik məhsullarının satışını həyata keçirən fiziki şəxslər gəlir vergisinin ödəyicisi kimi uçota alınırlar.
Vergi orqanlarında uçot prosedurları, fəaliyyətinizin xüsusiyyətlərindən asılı olaraq edəcəyiniz hərəkətlər barədə daha ətraflı məlumat almaq üçün Dövlət Vergi Xidmətinin rəsmi internet səhifəsindəki "Vergi bələdçisi” bölməsində yerləşdirilən məlumatlarla tanış ola, əlavə suallar yarandıqda isə Çağrı Mərkəzinə (195-1) və ya vergi ödəyicilərinə xidmət mərkəzlərinə müraciət edə bilərsiniz.

An individual is engaged in the retail sale of souvenirs and gold products. If these activities are carried out by the same taxpayer, how should the individual's tax obligations be determined? Can the individual be a simplified tax payer, or must they operate as a personal income tax payer?
According to the State Tax Service under the Ministry of Economy, the activity described in the inquiry is considered entrepreneurial activity. Pursuant to Article 33.4 of the Tax Code, an individual conducting entrepreneurial activity without establishing a legal entity must register with the tax authorities (obtain a TIN) before commencing operations and pay taxes on the income earned to the state budget.
Tax obligations are determined based on the taxation system selected during registration and the applicable taxable objects, and may include the relevant taxes (simplified tax or personal income tax, as well as VAT). If the individual chooses the simplified taxation system, a simplified tax at the rate of 2% is calculated and paid on revenues (gross receipts) derived from trading activities without deducting expenses. If the activity is carried out as a personal income tax payer, income tax at the rate of 20% is calculated and paid on the amount remaining after deducting expenses incurred in generating the income.
It should also be noted that, under Article 102.1.30 of the Tax Code, a 75% tax exemption applies to the business income of individual entrepreneurs classified as micro-entrepreneurs, provided that the average monthly number of employees during the relevant year is not less than three and there are no outstanding mandatory state social insurance liabilities. The average monthly number of employees is determined by dividing the total number of employees throughout the calendar year by twelve.
Furthermore, in response to the inquiry, it was stated that under Article 218.5.11 of the Tax Code, persons engaged in the sale of gold, jewellery and other household items made from gold, as well as diamonds (whether processed, graded, mounted and set, or unprocessed, ungraded, unmounted and unset), are not entitled to be simplified tax payers. Therefore, individuals engaged in the sale of gold and other jewellery products are registered as personal income tax payers.
For more detailed information on tax registration procedures and the steps required depending on the specifics of your activity, you may consult the “Tax Guide” section on the official website of the State Tax Service. If you have additional questions, you may contact the Call Centre (195-1) or visit taxpayer service centres.