Beynəlxalq daşımalara görə ödəmə mənbəyində vergi necə tətbiq olunur?
Bildiririk ki, Vergi Məcəlləsinin 13.2.33-cü maddəsinin müddəalarına əsasən beynəlxalq daşıma – yüklərin, sərnişinlərin, baqajın və poçtun daşıma sənədləri əsasında müxtəlif nəqliyyat növləri ilə Azərbaycan Respublikasında yerləşən göndərilmə (təyinat) məntəqəsi ilə digər dövlətdəki təyinat (göndərilmə) məntəqəsi arasında daşınmasıdır.
Eyni zamanda, Vergi Məcəlləsinin 125.1.4-cü maddəsinə əsasən Azərbaycan Respublikası ilə digər dövlətlər arasında beynəlxalq rabitə və ya beynəlxalq daşımalar həyata keçirilərkən rabitə və ya nəqliyyat xidmətləri üçün rezident müəssisənin və ya sahibkarın ödəmələri - 6 faiz dərəcə ilə ödəmə mənbəyində vergiyə cəlb olunur.
“Azərbaycan Respublikası ilə digər dövlətlər arasında bağlanmış ikiqat vergitutmanın aradan qaldırılması haqqında beynəlxalq müqavilələrin inzibatçılığı” Qaydalarının (bundan sonra - Qaydalar) 5.1-ci bəndinə əsasən əgər beynəlxalq müqavilədə qeyri-rezidentin Azərbaycan mənbəyindən əldə etdiyi hər hansı gəlirinin vergidən azad edilməsi və ya aşağı dərəcə ilə vergiyə cəlb edilməsi nəzərdə tutulmuşdursa, qeyri-rezident ona gəlir ödəyən şəxsin uçotda olduğu vergi orqanına elektron və ya kağız daşıyıcısında doldurulmuş “Qeyri-rezidentin Azərbaycan Respublikasından əldə etdiyi gəlirə ödəmə mənbəyində beynəlxalq müqavilədə nəzərdə tutulmuş azadolma və ya aşağı dərəcənin tətbiq edilməsi haqqında” DTA-03 Ərizə forması təqdim etməklə həmin azadolma və ya aşağı vergi dərəcəsinin tətbiq edilməsi ilə bağlı müraciət edə bilər.
Əlavə olaraq bildiririk ki, vergi öhdəliklərinin dəqiq müəyyən edilməsi üçün işin faktiki halları barədə, o cümlədən tərəflər arasında bağlanılan müqavilə, ödəniş sənədləri və digər zəruri təsdiqedici sənədlər ilə birlikdə qeydiyyatda olduğunuz vergi orqanına müraciət etməyiniz tövsiyə olunur.

How is withholding tax applied to international transportation services?
According to Article 13.2.33 of the Tax Code, international transportation refers to the transportation of goods, passengers, baggage, and mail by various modes of transport, based on transport documents, between a point of departure (destination) located in the Republic of Azerbaijan and a destination (departure) point located in another country.
Furthermore, under Article 125.1.4 of the Tax Code, payments made by a resident enterprise or entrepreneur for communication or transportation services provided in connection with international communications or international transportation between the Republic of Azerbaijan and other countries are subject to 6% withholding tax.
Pursuant to Clause 5.1 of the Rules on the Administration of International Agreements on the Elimination of Double Taxation Concluded between the Republic of Azerbaijan and Other States, where an international treaty provides for an exemption or a reduced tax rate on income derived by a non-resident from sources in Azerbaijan, the non-resident may apply for such exemption or reduced rate by submitting the DTA-03 Application Form, either electronically or in paper form, to the tax authority where the income payer is registered.
In addition, for the accurate determination of tax liabilities, it is recommended to apply to the tax authority where you are registered and provide information on the actual circumstances of the transaction, including the contract concluded between the parties, payment documents, and any other necessary supporting documents.