Beynəlxalq daşımalara görə ödəmə mənbəyində vergi necə tətbiq olunur?
Bildiririk ki, Vergi Məcəlləsinin 13.2.33-cü maddəsinin müddəalarına əsasən beynəlxalq daşıma – yüklərin, sərnişinlərin, baqajın və poçtun daşıma sənədləri əsasında müxtəlif nəqliyyat növləri ilə Azərbaycan Respublikasında yerləşən göndərilmə (təyinat) məntəqəsi ilə digər dövlətdəki təyinat (göndərilmə) məntəqəsi arasında daşınmasıdır.
Eyni zamanda, Vergi Məcəlləsinin 125.1.4-cü maddəsinə əsasən Azərbaycan Respublikası ilə digər dövlətlər arasında beynəlxalq rabitə və ya beynəlxalq daşımalar həyata keçirilərkən rabitə və ya nəqliyyat xidmətləri üçün rezident müəssisənin və ya sahibkarın ödəmələri - 6 faiz dərəcə ilə ödəmə mənbəyində vergiyə cəlb olunur.
“Azərbaycan Respublikası ilə digər dövlətlər arasında bağlanmış ikiqat vergitutmanın aradan qaldırılması haqqında beynəlxalq müqavilələrin inzibatçılığı” Qaydalarının (bundan sonra - Qaydalar) 5.1-ci bəndinə əsasən əgər beynəlxalq müqavilədə qeyri-rezidentin Azərbaycan mənbəyindən əldə etdiyi hər hansı gəlirinin vergidən azad edilməsi və ya aşağı dərəcə ilə vergiyə cəlb edilməsi nəzərdə tutulmuşdursa, qeyri-rezident ona gəlir ödəyən şəxsin uçotda olduğu vergi orqanına elektron və ya kağız daşıyıcısında doldurulmuş “Qeyri-rezidentin Azərbaycan Respublikasından əldə etdiyi gəlirə ödəmə mənbəyində beynəlxalq müqavilədə nəzərdə tutulmuş azadolma və ya aşağı dərəcənin tətbiq edilməsi haqqında” DTA-03 Ərizə forması təqdim etməklə həmin azadolma və ya aşağı vergi dərəcəsinin tətbiq edilməsi ilə bağlı müraciət edə bilər.
Əlavə olaraq bildiririk ki, vergi öhdəliklərinin dəqiq müəyyən edilməsi üçün işin faktiki halları barədə, o cümlədən tərəflər arasında bağlanılan müqavilə, ödəniş sənədləri və digər zəruri təsdiqedici sənədlər ilə birlikdə qeydiyyatda olduğunuz vergi orqanına müraciət etməyiniz tövsiyə olunur.

Как применяется налог у источника выплаты при международных перевозках?
Сообщаем, что согласно положениям статьи 13.2.33 Налогового кодекса международная перевозка — это перевозка грузов, пассажиров, багажа и почты различными видами транспорта на основании перевозочных документов между пунктом отправления (назначения), расположенным в Азербайджанской Республике, и пунктом назначения (отправления), расположенным в другом государстве.
Вместе с тем, согласно статье 125.1.4 Налогового кодекса, выплаты резидентного предприятия или предпринимателя за услуги связи либо транспортные услуги при осуществлении международной связи или международных перевозок между Азербайджанской Республикой и другими государствами облагаются налогом у источника выплаты по ставке 6%.
Согласно пункту 5.1 Правил администрирования международных соглашений об устранении двойного налогообложения, заключённых между Азербайджанской Республикой и другими государствами, если международным договором предусмотрено освобождение от налогообложения либо применение пониженной ставки в отношении доходов нерезидента, полученных из источников в Азербайджане, нерезидент может обратиться за применением такого освобождения или пониженной ставки, представив в налоговый орган по месту учёта лица, выплачивающего доход, заявление DTA-03 в электронной или бумажной форме.
Дополнительно сообщаем, что для точного определения налоговых обязательств рекомендуется обратиться в налоговый орган по месту регистрации, представив сведения о фактических обстоятельствах сделки, включая договор между сторонами, платёжные документы и другие необходимые подтверждающие документы.