Dövlət büdcəsinin icrasına dair qanun layihəsi qəbul olunub
Milli Məclisin növbədənkənar sessiyasının bu gün keçirilən iclasında "2025-ci il dövlət büdcəsinin icrası haqqında" qanun layihəsi III oxunuşda qəbul olunub.
Ötən il büdcənin gəlirləri 39 milyard 184,6 milyon manat təşkil edib ki, bu da əvvəlki illə müqayisədə 5,4 %, proqnozdan isə 2,2 % çoxdur.
Büdcənin xərcləri isə 38 milyard 604,6 milyon manat olub ki, bu da illik müqayisədə 2,4 % çox, proqnozdan isə 6,8 % azdır.
İl ərzində büdcənin profisiti 580 milyon manat və yaxud ÜDM-in 0,45 %-ni təşkil edib. Profisitin yaranmasına səbəb büdcəyə daxilolmalar üzrə proqnozun artıqlaması ilə təmin edilməsi, eləcə də büdcə təşkilatlarının öz xərclərini proqnozdan 2 milyard 803 milyon manat az icra etməsi ilə bağlı olub.

Принят законопроект об исполнении государственного бюджета
На сегодняшнем заседании внеочередной сессии Милли Меджлиса в третьем чтении был принят законопроект «Об исполнении государственного бюджета на 2025 год».
Доходы государственного бюджета за прошлый год составили 39 млрд 184,6 млн манатов, что на 5,4 % больше по сравнению с предыдущим годом и на 2,2 % превышает прогноз.
Расходы бюджета составили 38 млрд 604,6 млн манатов, что на 2,4 % больше в годовом выражении, однако на 6,8 % ниже прогнозного показателя.
По итогам года профицит бюджета составил 580 млн манатов, или 0,45 % ВВП. Профицит был обеспечен за счёт превышения прогнозируемых доходов бюджета и исполнения расходов бюджетными организациями на 2 млрд 803 млн манатов ниже запланированного уровня.