Dövlət büdcəsinin icrasına dair qanun layihəsi qəbul olunub
Milli Məclisin növbədənkənar sessiyasının bu gün keçirilən iclasında "2025-ci il dövlət büdcəsinin icrası haqqında" qanun layihəsi III oxunuşda qəbul olunub.
Ötən il büdcənin gəlirləri 39 milyard 184,6 milyon manat təşkil edib ki, bu da əvvəlki illə müqayisədə 5,4 %, proqnozdan isə 2,2 % çoxdur.
Büdcənin xərcləri isə 38 milyard 604,6 milyon manat olub ki, bu da illik müqayisədə 2,4 % çox, proqnozdan isə 6,8 % azdır.
İl ərzində büdcənin profisiti 580 milyon manat və yaxud ÜDM-in 0,45 %-ni təşkil edib. Profisitin yaranmasına səbəb büdcəyə daxilolmalar üzrə proqnozun artıqlaması ilə təmin edilməsi, eləcə də büdcə təşkilatlarının öz xərclərini proqnozdan 2 milyard 803 milyon manat az icra etməsi ilə bağlı olub.

The draft law on the execution of the state budget has been adopted
At today's extraordinary session of the National Assembly, the draft law "On the Execution of the 2025 State Budget" was adopted in its third reading.
Last year's state budget revenues totaled 39.1846 billion manats, representing a 5.4% increase compared to the previous year and exceeding the forecast by 2.2%.
State budget expenditures amounted to 38.6046 billion manats, up 2.4% year-on-year but 6.8% below the projected level.
The state budget recorded a surplus of 580 million manats during the year, equivalent to 0.45% of GDP. The surplus resulted from budget revenues exceeding projections, as well as budget-funded organizations spending 2.803 billion manats less than originally forecast.