ƏDV-nin depozit hesabından DSMF-yə vəsait köçürmək imkanı yaradılır
Azərbaycanda neft-qaz sahəsində fəaliyyəti olmayan özəl sektor təmsilçilərinə ƏDV-nin depozit hesabından Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi Nazirliyi yanında Dövlət Sosial Müdafiə Fonduna (DSMF) vəsait köçürmək imkanının yaradılması nəzərdə tutulur.
Bu, Vergi Məcəlləsində dəyişiklik edilməsi haqqında qanun layihəsində öz əksini tapıb. Sənəd Milli Məclisin İqtisadi siyasət, sənaye və sahibkarlıq komitəsinin bugünkü iclasında müzakirə olunub. Qanun layihəsinə əsasən, sözügedən yenilik 2027-ci il yanvarın 1-dən 4 il müddətinə qüvvədə olacaq, onun şərtləri və qaydası müvafiq icra hakimiyyəti orqanının müəyyən etdiyi orqan (qurum) tərəfindən müəyyən ediləcək.
Qanun layihəsi vergi ödəyicilərinin ƏDV depozit hesablarında olan vəsaitlərdən istifadə imkanlarının artırılmasına, sosial öhdəliklərin icrası üçün isə əlavə maliyyə mənbələrinin yaradılmasına, son nəticədə qeyri neft-qaz özəl sektorda fəaliyyət göstərən vergi ödəyicilərinin dəstəklənməsinə xidmət edəcək. Ümumiyyətlə, son illər ölkədə vergi islahatları nəticəsində aktiv vergi ödəyicilərinin sayında davamlı artım müşahidə olunur. Mövzu ilə bağlı daha ətraflı məlumat almaq üçün ƏDV nədir və necə hesablanır adlı məqaləmizi oxuya bilərsiniz.

Создается возможность перечисления средств с депозитного счета НДС в Государственный фонд социальной защиты (ГФСЗ)
Для представителей частного сектора Азербайджана, не осуществляющих деятельность в нефтегазовой сфере, планируется предоставить возможность перечислять средства с депозитного счета НДС в Государственный фонд социальной защиты (ГФСЗ) при Министерстве труда и социальной защиты населения.
Это предусмотрено законопроектом о внесении изменений в Налоговый кодекс.
Документ был обсужден на сегодняшнем заседании Комитета по экономической политике, промышленности и предпринимательству Милли Меджлиса.
Согласно законопроекту, нововведение вступит в силу с 1 января 2027 года сроком на 4 года, а условия и порядок его применения будут определены органом (учреждением), уполномоченным соответствующим органом исполнительной власти.
Законопроект направлен на расширение возможностей использования средств, находящихся на депозитных счетах НДС налогоплательщиков, создание дополнительных финансовых источников для выполнения социальных обязательств и, в конечном итоге, поддержку налогоплательщиков, осуществляющих деятельность в ненефтегазовом частном секторе.