ƏDV-nin depozit hesabından DSMF-yə vəsait köçürmək imkanı yaradılır
Azərbaycanda neft-qaz sahəsində fəaliyyəti olmayan özəl sektor təmsilçilərinə ƏDV-nin depozit hesabından Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi Nazirliyi yanında Dövlət Sosial Müdafiə Fonduna (DSMF) vəsait köçürmək imkanının yaradılması nəzərdə tutulur.
Bu, Vergi Məcəlləsində dəyişiklik edilməsi haqqında qanun layihəsində öz əksini tapıb. Sənəd Milli Məclisin İqtisadi siyasət, sənaye və sahibkarlıq komitəsinin bugünkü iclasında müzakirə olunub. Qanun layihəsinə əsasən, sözügedən yenilik 2027-ci il yanvarın 1-dən 4 il müddətinə qüvvədə olacaq, onun şərtləri və qaydası müvafiq icra hakimiyyəti orqanının müəyyən etdiyi orqan (qurum) tərəfindən müəyyən ediləcək.
Qanun layihəsi vergi ödəyicilərinin ƏDV depozit hesablarında olan vəsaitlərdən istifadə imkanlarının artırılmasına, sosial öhdəliklərin icrası üçün isə əlavə maliyyə mənbələrinin yaradılmasına, son nəticədə qeyri neft-qaz özəl sektorda fəaliyyət göstərən vergi ödəyicilərinin dəstəklənməsinə xidmət edəcək. Ümumiyyətlə, son illər ölkədə vergi islahatları nəticəsində aktiv vergi ödəyicilərinin sayında davamlı artım müşahidə olunur. Mövzu ilə bağlı daha ətraflı məlumat almaq üçün ƏDV nədir və necə hesablanır adlı məqaləmizi oxuya bilərsiniz.

The option to transfer funds from the VAT deposit account to the State Social Protection Fund (SSPF) is being introduced
Private sector entities in Azerbaijan that do not operate in the oil and gas sector are expected to be granted the opportunity to transfer funds from their VAT deposit accounts to the State Social Protection Fund (SSPF) under the Ministry of Labour and Social Protection of the Population.
The provision is included in the draft law on amendments to the Tax Code.
The draft was discussed today at a meeting of the Economic Policy, Industry and Entrepreneurship Committee of the National Assembly.
According to the draft law, the measure will take effect on 1 January 2027 for a period of four years, while its terms and implementation procedures will be determined by the body (institution) designated by the relevant executive authority.
The draft law aims to expand taxpayers' ability to use funds held in their VAT deposit accounts, create additional financial resources for fulfilling social obligations, and ultimately support taxpayers operating in Azerbaijan's non-oil and gas private sector.