Bu gündən Azərbaycanda qadınların pensiya yaşı artırılıb
"Əmək pensiyaları haqqında" qanunun 7-ci maddəsində nəzərdə tutulmuş kişilərin yaş həddi 2017-ci il iyulun 1-dən başlayaraq 2021-ci il iyulun 1-dək, qadınların yaş həddi 2017-ci il iyulun 1-dən başlayaraq 2027-ci il iyulun 1-dək hər il 6 ay artırılır.
Qeyd edək ki, "Əmək pensiyaları haqqında" qanunun 7-ci maddəsinə əsasən, pensiya yaşına çatmış şəxsin fərdi hesabın sığorta hissəsində qeydə alınmış pensiya kapitalı əmək pensiyasının minimum məbləğindən az olmayan pensiya təminatına imkan verdikdə sığorta stajından asılı olmayaraq, bu pensiya təminatına imkan vermədikdə isə azı 25 il sığorta stajı olduqda (2017-ci il iyulun 1-dək yaşa görə əmək pensiyası təyin edilmiş şəxslər istisna olmaqla) yaşa görə əmək pensiyası hüququ var.
Sığorta göstəricilərinə əsasən, fərdi hesabında toplanmış pensiya kapitalına uyğun olaraq pensiyanın məbləği müəyyən edilir. Minimum pensiyanın məbləği 320 manat təşkil edir. Yaşa görə əmək pensiyası ömürlük təyin edilir.
Xatırladaq ki, qadınların pensiya yaşı sonuncu dəfə ötən il - 2025-ci il iyulun 1-dən 6 ay artırılaraq 64 il 6 ay edilib. Bu göstərici 30 iyun 2026-cı ilədək keçərli idi.
Qadınların pensiya yaşı 65 olaraq kişilərin pensiya yaşı ilə bərabərləşib.

As of today, the retirement age for women in Azerbaijan has been increased
The retirement age for women has been increased to 65, bringing it in line with the retirement age for men.
Under Article 7 of the Law on Labour Pensions, the retirement age for men was increased by six months each year from 1 July 2017 to 1 July 2021, while the retirement age for women was increased by six months annually from 1 July 2017 to 1 July 2027.
According to Article 7 of the law, a person who has reached retirement age is entitled to an old-age labour pension regardless of their insurance record if the pension capital accumulated in the insurance portion of their individual account is sufficient to provide a pension equal to or higher than the minimum pension. If the accumulated capital is insufficient, the person is entitled to a pension provided they have at least 25 years of insurance service (except for those who were granted an old-age labour pension before 1 July 2017).
The pension amount is determined based on the pension capital accumulated in the individual's account in accordance with insurance indicators. The minimum pension is 320 manats. An old-age labour pension is granted for life.
It should be noted that the retirement age for women was last increased on 1 July 2025 by six months to 64 years and 6 months. That threshold remained in effect until 30 June 2026.