Şirin peçenye və vafli istehsalçılarına vergi güzəşti hansı hallarda tətbiq olunur?
Vergi Məcəlləsinin 106.1.31-ci maddəsinə əsasən siyahısı Azərbaycan Respublikası Nazirlər Kabineti tərəfindən təsdiq edilən idxal mallarını yerli istehsal (emal) malları ilə əvəz edəcək qida məhsullarının istehsalını həyata keçirən hüquqi şəxslər müvafiq siyahının təsdiq edildiyi ildən etibarən 7 il müddətinə həmin fəaliyyətdən əldə etdikləri mənfəətin 50 faizi üzrə mənfəət vergisini ödəməkdən, habelə həmin fəaliyyət prosesində istifadə olunan əmlaka görə əmlak vergisini və torpaqlara görə torpaq vergisini ödəməkdən azaddırlar.
İdxal mallarını yerli istehsal (emal) malları ilə əvəz edəcək qida məhsullarının siyahısı Azərbaycan Respublikası Nazirlər Kabinetinin 2024-cü il 15 yanvar tarixli 22 nömrəli Qərarı ilə təsdiq edilmişdir.
Bu siyahı qida məhsullarının xammalından istifadə edərək həmin xammal üzərində istehsal (emal) əməliyyatlarını həyata keçirməklə qida məhsullarının istehsalını (emalını) həyata keçirən vergi ödəyicilərinə şamil olunur. Xammal və ya hazır məhsulların hər hansı istehsal (emal) əməliyyatlarına məruz qoymadan bükülməsi, qablaşdırılması və ya etiketlənməsi vergitutma məqsədləri üçün qida məhsullarının istehsalı (emalı) hesab edilmir və Vergi Məcəlləsinin 102.1.37-ci, 106.1.31-ci, 199.17-ci və 207.10-cu maddələrində nəzərdə tutulmuş vergi güzəştləri bu fəaliyyətləri həyata keçirən vergi ödəyicilərinə şamil edilmir.
Vergi Məcəlləsinin 106.1.31-ci maddəsində nəzərdə tutulmuş vergi güzəşti Azərbaycan Respublikası Nazirlər Kabinetinin təsdiq etdiyi siyahıda göstərilən qida məhsullarının, o cümlədən şirin peçenye və vaflinin istehsalını (emalını) həyata keçirən hüquqi şəxslərə tətbiq edilir.

В каких случаях к производителям сладкого печенья и вафель применяется налоговая льгота?
Согласно статье 106.1.31 Налогового кодекса, юридические лица, осуществляющие производство пищевой продукции, включённой в перечень, утверждённый Кабинетом Министров Азербайджанской Республики, и предназначенной для замещения импортных товаров продукцией местного производства (переработки), освобождаются сроком на 7 лет, начиная с года утверждения данного перечня, от уплаты налога на прибыль в размере 50 % прибыли, полученной от этой деятельности, а также от налога на имущество, используемое в процессе производства, и земельного налога.
Перечень пищевой продукции, предназначенной для замещения импортных товаров продукцией местного производства (переработки), утверждён Постановлением Кабинета Министров Азербайджанской Республики № 22 от 15 января 2024 года.
Данная льгота распространяется на налогоплательщиков, осуществляющих производство (переработку) пищевой продукции путём выполнения производственных (перерабатывающих) операций над сырьём. При этом упаковка, фасовка или маркировка сырья либо готовой продукции без проведения каких-либо производственных (перерабатывающих) операций не считается производством (переработкой) пищевой продукции для целей налогообложения. Соответственно, налоговые льготы, предусмотренные статьями 102.1.37, 106.1.31, 199.17 и 207.10 Налогового кодекса, на такие виды деятельности не распространяются.
Таким образом, налоговая льгота, предусмотренная статьёй 106.1.31 Налогового кодекса, применяется к юридическим лицам, осуществляющим производство (переработку) пищевой продукции, включённой в перечень, утверждённый Кабинетом Министров Азербайджанской Республики, в том числе сладкого печенья и вафель.