Naxçıvandakı fərdi sahibkara hansı formada vergi güzəştləri tətbiq edilir?
Sadələşdirilmiş verginin ödəyicisi olan fərdi sahibkarın Şərur rayonunda mağazası var və qida məhsullarının pərakəndə satışı ilə məşğuldur. 2026-cı ildən Naxçıvanda fəaliyyət göstərən vergi ödəyicisilərinə vergi güzəştlərinin verilməsi barədə qanunda dəyişiklik edilib. Bu halda vergi güzəştləri həmin fərdi sahibkara hansı formada tətbiq ediləcək?
İqtisadiyyat Nazirliyi yanında Dövlət Vergi Xidmətindən bildirilib ki, 2026-cı ilin yanvarın 1-dən Vergi Məcəlləsinə edilmiş dəyişikliklərə əsasən, işğaldan azad edilmiş ərazilər üzrə Vergi Məcəlləsinin XIX fəslində nəzərdə tutulan mənfəət (gəlir), əmlak, torpaq və sadələşdirilmiş vergi üzrə güzəştlər (idxalda ƏDV-dən azadolma fərqli şərtlərlə) Naxçıvan Muxtar Respublikasına münasibətdə də şamil edilir. Vergi Məcəlləsinin 227.1-ci və 227.3-cü maddələrində nəzərdə tutulan vergi azadolmaları Naxçıvan Muxtar Respublikasının rezidentlərinə münasibətdə 2026-cı il yanvarın 1-dən etibarən 10 il müddətinə tətbiq edilir. Naxçıvan Muxtar Respublikasının rezidenti dedikdə, Naxçıvan Muxtar Respublikasında və ya mərkəzləşdirilmiş qaydada vergi uçotuna alınan və bilavasitə Naxçıvan Muxtar Respublikasının ərazisində fəaliyyət göstərən hüquqi və fiziki şəxslər başa düşülür.
Eyni zamanda Vergi Məcəslləsinin 227.4.3-cü maddəsinin müddəalarına əsasən, pərakəndə ticarət üzrə vergi azadolması Naxçıvan Muxtar Respublikasının ərazisində vergi uçotuna alınan və həmin ərazidə fəaliyyət göstərən vergi ödəyicilərinə münasibətdə tətbiq edilir.
Qeyd olunanlara əsasən, Naxçıvan Muxtar Respublikasında vergi uçotuna alınmış və bilavasitə həmin ərazidə fəaliyyət göstərən fərdi sahibkarın həmin ərazidə pərakəndə ticarət fəaliyyəti üzrə əldə olunan gəlirləri 2026-cı ilin yanvarın 1-dən 10 il müddətinə sadələşdirilmiş vergidən azaddır.
Əsas: Vergi Məcəlləsinin 226.4-cü, 227.1-ci, 227.3-cü və227.4.3-cü maddələri.

Какие налоговые льготы применяются к индивидуальному предпринимателю в Нахчыване?
Индивидуальный предприниматель, являющийся плательщиком упрощённого налога, имеет магазин в Шарурском районе и занимается розничной торговлей продуктами питания. С 2026 года в законодательство о предоставлении налоговых льгот налогоплательщикам, осуществляющим деятельность в Нахчыване, внесены изменения. В таком случае в какой форме будут применяться налоговые льготы к данному индивидуальному предпринимателю?
В Государственной налоговой службе при Министерстве экономики сообщили, что в соответствии с изменениями, внесёнными в Налоговый кодекс и вступившими в силу с 1 января 2026 года, налоговые льготы по налогу на прибыль (доход), налогу на имущество, земельному налогу и упрощённому налогу (освобождение от НДС при импорте применяется на иных условиях), предусмотренные главой XIX Налогового кодекса для освобождённых от оккупации территорий, также распространяются на Нахчыванскую Автономную Республику.
Освобождения, предусмотренные статьями 227.1 и 227.3 Налогового кодекса, применяются к резидентам Нахчыванской Автономной Республики сроком на 10 лет, начиная с 1 января 2026 года. Под резидентами Нахчыванской Автономной Республики понимаются юридические и физические лица, состоящие на налоговом учёте в Нахчыванской Автономной Республике либо поставленные на налоговый учёт централизованно и непосредственно осуществляющие деятельность на территории Нахчыванской Автономной Республики.
Кроме того, согласно положениям статьи 227.4.3 Налогового кодекса, освобождение от налога по розничной торговле применяется к налогоплательщикам, состоящим на налоговом учёте на территории Нахчыванской Автономной Республики и осуществляющим деятельность на этой территории.
Таким образом, доходы индивидуального предпринимателя, состоящего на налоговом учёте в Нахчыванской Автономной Республике и непосредственно осуществляющего там розничную торговлю, освобождаются от уплаты упрощённого налога сроком на 10 лет, начиная с 1 января 2026 года.
Основание: статьи 226.4, 227.1, 227.3 и 227.4.3 Налогового кодекса.