Naxçıvandakı fərdi sahibkara hansı formada vergi güzəştləri tətbiq edilir?
Sadələşdirilmiş verginin ödəyicisi olan fərdi sahibkarın Şərur rayonunda mağazası var və qida məhsullarının pərakəndə satışı ilə məşğuldur. 2026-cı ildən Naxçıvanda fəaliyyət göstərən vergi ödəyicisilərinə vergi güzəştlərinin verilməsi barədə qanunda dəyişiklik edilib. Bu halda vergi güzəştləri həmin fərdi sahibkara hansı formada tətbiq ediləcək?
İqtisadiyyat Nazirliyi yanında Dövlət Vergi Xidmətindən bildirilib ki, 2026-cı ilin yanvarın 1-dən Vergi Məcəlləsinə edilmiş dəyişikliklərə əsasən, işğaldan azad edilmiş ərazilər üzrə Vergi Məcəlləsinin XIX fəslində nəzərdə tutulan mənfəət (gəlir), əmlak, torpaq və sadələşdirilmiş vergi üzrə güzəştlər (idxalda ƏDV-dən azadolma fərqli şərtlərlə) Naxçıvan Muxtar Respublikasına münasibətdə də şamil edilir. Vergi Məcəlləsinin 227.1-ci və 227.3-cü maddələrində nəzərdə tutulan vergi azadolmaları Naxçıvan Muxtar Respublikasının rezidentlərinə münasibətdə 2026-cı il yanvarın 1-dən etibarən 10 il müddətinə tətbiq edilir. Naxçıvan Muxtar Respublikasının rezidenti dedikdə, Naxçıvan Muxtar Respublikasında və ya mərkəzləşdirilmiş qaydada vergi uçotuna alınan və bilavasitə Naxçıvan Muxtar Respublikasının ərazisində fəaliyyət göstərən hüquqi və fiziki şəxslər başa düşülür.
Eyni zamanda Vergi Məcəslləsinin 227.4.3-cü maddəsinin müddəalarına əsasən, pərakəndə ticarət üzrə vergi azadolması Naxçıvan Muxtar Respublikasının ərazisində vergi uçotuna alınan və həmin ərazidə fəaliyyət göstərən vergi ödəyicilərinə münasibətdə tətbiq edilir.
Qeyd olunanlara əsasən, Naxçıvan Muxtar Respublikasında vergi uçotuna alınmış və bilavasitə həmin ərazidə fəaliyyət göstərən fərdi sahibkarın həmin ərazidə pərakəndə ticarət fəaliyyəti üzrə əldə olunan gəlirləri 2026-cı ilin yanvarın 1-dən 10 il müddətinə sadələşdirilmiş vergidən azaddır.
Əsas: Vergi Məcəlləsinin 226.4-cü, 227.1-ci, 227.3-cü və227.4.3-cü maddələri.

What tax incentives apply to an individual entrepreneur in Nakhchivan?
An individual entrepreneur subject to the simplified tax regime owns a store in the Sharur district and is engaged in the retail sale of food products. Amendments were introduced in 2026 to the legislation granting tax incentives to taxpayers operating in Nakhchivan. In this case, how will these tax incentives apply to the individual entrepreneur?
According to the State Tax Service under the Ministry of Economy, pursuant to the amendments to the Tax Code effective from January 1, 2026, the tax incentives provided under Chapter XIX of the Tax Code for the liberated territories—including exemptions from profit (income) tax, property tax, land tax, and simplified tax (while VAT exemption on imports is subject to different conditions)—have also been extended to the Nakhchivan Autonomous Republic.
The tax exemptions stipulated in Articles 227.1 and 227.3 of the Tax Code apply to residents of the Nakhchivan Autonomous Republic for a period of 10 years starting from January 1, 2026. A resident of the Nakhchivan Autonomous Republic is defined as a legal entity or individual registered for tax purposes in the Nakhchivan Autonomous Republic or through the centralized tax registration system and carrying out activities directly within the territory of the Nakhchivan Autonomous Republic.
Furthermore, under Article 227.4.3 of the Tax Code, the tax exemption for retail trade applies to taxpayers registered for tax purposes in the Nakhchivan Autonomous Republic and conducting their activities within that territory.
Accordingly, the income earned from retail trade by an individual entrepreneur registered for tax purposes in the Nakhchivan Autonomous Republic and operating directly within its territory is exempt from simplified tax for a period of 10 years, effective from January 1, 2026.
Legal basis: Articles 226.4, 227.1, 227.3, and 227.4.3 of the Tax Code.