Qeyri-rezidentə ödənilən xidmət haqqından hansı vergilər tutulur?
Müəssisə tərəfindən xarici ölkəyə mal ixracı həyata keçirilir. Malların Azərbaycan Respublikasının hüdudlarından kənara daşınmasını (loqistika xidmətini) xarici loqistika şirkəti (qeyri-rezident) icra edir. Bu halda qeyri-rezidentə ödənilən xidmət haqqı məbləği ödəmə mənbəyində vergiyə və ƏDV-yə cəlb edilməlidirmi? Azərbaycan Respublikası ilə həmin xarici şirkətin rezidenti olduğu ölkə arasında "İkiqat vergitutmanın aradan qaldırılması haqqında" qüvvədə olan Saziş mövcuddursa, vergidən azadolunma və ya aşağı tarifin tətbiqi mümkündürmü?
İqtisadiyyat Nazirliyi yanında Dövlət Vergi Xidmətindən bildirilib ki, Vergi Məcəlləsinin 13.2.33-cü maddəsinin müddəalarına əsasən, beynəlxalq daşıma – yüklərin, sərnişinlərin, baqajın və poçtun daşıma sənədləri əsasında müxtəlif nəqliyyat növləri ilə Azərbaycan Respublikasında yerləşən göndərilmə (təyinat) məntəqəsi ilə digər dövlətdəki təyinat (göndərilmə) məntəqəsi arasında daşınmasıdır.
Eyni zamanda, Vergi Məcəlləsinin 125.1.4-cü maddəsinə əsasən, Azərbaycan Respublikası ilə digər dövlətlər arasında beynəlxalq rabitə və ya beynəlxalq daşımalar həyata keçirilərkən rabitə və ya nəqliyyat xidmətləri üçün rezident müəssisənin və ya sahibkarın ödəmələri 6 faiz dərəcə ilə ödəmə mənbəyində vergiyə cəlb olunur. Azərbaycan Respublikasının hüdudlarından kənarda digər dövlətlərdəki təyinat (göndərilmə) məntəqələri arasında, habelə Azərbaycan Respublikasının ərazisindən tranzit qaydada həyata keçirilən daşımalara görə rezident müəssisənin və ya sahibkarın ödəmələri bu maddə üzrə vergitutuma obyekti deyildir.
Buna əsasən, göstərilən daşıma xidmətlərinə görə qeyri-rezidentə aparılan ödəmələrdən 6 faiz dərəcə ilə ödəmə mənbəyində vergi tutularaq dövlət büdcəsinə ödənilir.
Əlavə olaraq bildiririk ki, Vergi Məcəlləsinin 165-ci maddəsinin müddəalarına əsasən, beynəlxalq daşıma xidmətləri ƏDV-yə sıfır (0) faiz dərəcəsi ilə cəlb edilir. “Azərbaycan Respublikası ilə digər dövlətlər arasında bağlanmış ikiqat vergitutmanın aradan qaldırılması haqqında beynəlxalq müqavilələrin inzibatçılığı” Qaydalarının 5.1-ci bəndinə əsasən, əgər beynəlxalq müqavilədə qeyri-rezidentin Azərbaycan mənbəyindən əldə etdiyi hər hansı gəlirinin vergidən azad edilməsi və ya aşağı dərəcə ilə vergiyə cəlb edilməsi nəzərdə tutulmuşdursa, qeyri-rezident ona gəlir ödəyən şəxsin uçotda olduğu vergi orqanına elektron və ya kağız daşıyıcıda doldurulmuş “Qeyri-rezidentin Azərbaycan Respublikasından əldə etdiyi gəlirə ödəmə mənbəyində beynəlxalq müqavilədə nəzərdə tutulmuş azadolma və ya aşağı dərəcənin tətbiq edilməsi haqqında” DTA-03 Ərizə forması təqdim etməklə həmin azadolma və ya aşağı vergi dərəcəsinin tətbiq edilməsi ilə bağlı müraciət edə bilər.
Əsas: Vergi Məcəlləsinin 13-cü, 125-ci və 165-ci maddələri

What taxes are withheld from service payments made to a non-resident?
A company exports goods to a foreign country. The transportation of the goods outside the territory of the Republic of Azerbaijan (logistics services) is carried out by a foreign logistics company (a non-resident). In this case, should the service fee paid to the non-resident be subject to withholding tax and VAT? If there is a valid Double Taxation Avoidance Agreement (DTAA) between the Republic of Azerbaijan and the country where the foreign company is a resident, is it possible to apply a tax exemption or a reduced tax rate?
According to the State Tax Service under the Ministry of Economy, Article 13.2.33 of the Tax Code defines international transportation as the transportation of cargo, passengers, baggage, and mail by various means of transport, based on transport documents, between a point of departure (destination) in Azerbaijan and a destination (departure) point in another country.
Furthermore, under Article 125.1.4 of the Tax Code, payments made by a resident enterprise or entrepreneur for communication or transportation services provided in connection with international communications or international transportation between Azerbaijan and other countries are subject to 6% withholding tax. However, payments for transportation between departure and destination points located outside Azerbaijan, as well as transit transportation through the territory of Azerbaijan, are not subject to taxation under this provision.
Accordingly, payments made to a non-resident for the above-mentioned transportation services are subject to 6% withholding tax, which must be remitted to the state budget.
In addition, pursuant to Article 165 of the Tax Code, international transportation services are subject to 0% VAT.
According to Clause 5.1 of the Rules on the Administration of International Agreements on the Avoidance of Double Taxation, if the applicable international agreement provides for a tax exemption or a reduced tax rate on income derived by a non-resident from sources in Azerbaijan, the non-resident may apply for such exemption or reduced rate by submitting the DTA-03 Application Form, either electronically or in paper form, to the tax authority where the income payer is registered.
Legal basis: Articles 13, 125, and 165 of the Tax Code.