Qeyri-rezidentə ödənilən xidmət haqqından hansı vergilər tutulur?
Müəssisə tərəfindən xarici ölkəyə mal ixracı həyata keçirilir. Malların Azərbaycan Respublikasının hüdudlarından kənara daşınmasını (loqistika xidmətini) xarici loqistika şirkəti (qeyri-rezident) icra edir. Bu halda qeyri-rezidentə ödənilən xidmət haqqı məbləği ödəmə mənbəyində vergiyə və ƏDV-yə cəlb edilməlidirmi? Azərbaycan Respublikası ilə həmin xarici şirkətin rezidenti olduğu ölkə arasında "İkiqat vergitutmanın aradan qaldırılması haqqında" qüvvədə olan Saziş mövcuddursa, vergidən azadolunma və ya aşağı tarifin tətbiqi mümkündürmü?
İqtisadiyyat Nazirliyi yanında Dövlət Vergi Xidmətindən bildirilib ki, Vergi Məcəlləsinin 13.2.33-cü maddəsinin müddəalarına əsasən, beynəlxalq daşıma – yüklərin, sərnişinlərin, baqajın və poçtun daşıma sənədləri əsasında müxtəlif nəqliyyat növləri ilə Azərbaycan Respublikasında yerləşən göndərilmə (təyinat) məntəqəsi ilə digər dövlətdəki təyinat (göndərilmə) məntəqəsi arasında daşınmasıdır.
Eyni zamanda, Vergi Məcəlləsinin 125.1.4-cü maddəsinə əsasən, Azərbaycan Respublikası ilə digər dövlətlər arasında beynəlxalq rabitə və ya beynəlxalq daşımalar həyata keçirilərkən rabitə və ya nəqliyyat xidmətləri üçün rezident müəssisənin və ya sahibkarın ödəmələri 6 faiz dərəcə ilə ödəmə mənbəyində vergiyə cəlb olunur. Azərbaycan Respublikasının hüdudlarından kənarda digər dövlətlərdəki təyinat (göndərilmə) məntəqələri arasında, habelə Azərbaycan Respublikasının ərazisindən tranzit qaydada həyata keçirilən daşımalara görə rezident müəssisənin və ya sahibkarın ödəmələri bu maddə üzrə vergitutuma obyekti deyildir.
Buna əsasən, göstərilən daşıma xidmətlərinə görə qeyri-rezidentə aparılan ödəmələrdən 6 faiz dərəcə ilə ödəmə mənbəyində vergi tutularaq dövlət büdcəsinə ödənilir.
Əlavə olaraq bildiririk ki, Vergi Məcəlləsinin 165-ci maddəsinin müddəalarına əsasən, beynəlxalq daşıma xidmətləri ƏDV-yə sıfır (0) faiz dərəcəsi ilə cəlb edilir. “Azərbaycan Respublikası ilə digər dövlətlər arasında bağlanmış ikiqat vergitutmanın aradan qaldırılması haqqında beynəlxalq müqavilələrin inzibatçılığı” Qaydalarının 5.1-ci bəndinə əsasən, əgər beynəlxalq müqavilədə qeyri-rezidentin Azərbaycan mənbəyindən əldə etdiyi hər hansı gəlirinin vergidən azad edilməsi və ya aşağı dərəcə ilə vergiyə cəlb edilməsi nəzərdə tutulmuşdursa, qeyri-rezident ona gəlir ödəyən şəxsin uçotda olduğu vergi orqanına elektron və ya kağız daşıyıcıda doldurulmuş “Qeyri-rezidentin Azərbaycan Respublikasından əldə etdiyi gəlirə ödəmə mənbəyində beynəlxalq müqavilədə nəzərdə tutulmuş azadolma və ya aşağı dərəcənin tətbiq edilməsi haqqında” DTA-03 Ərizə forması təqdim etməklə həmin azadolma və ya aşağı vergi dərəcəsinin tətbiq edilməsi ilə bağlı müraciət edə bilər.
Əsas: Vergi Məcəlləsinin 13-cü, 125-ci və 165-ci maddələri

Какие налоги удерживаются с оплаты услуг нерезиденту?
Предприятие осуществляет экспорт товаров в иностранное государство. Перевозку товаров за пределы территории Азербайджанской Республики (логистические услуги) осуществляет иностранная логистическая компания (нерезидент). Подлежит ли сумма оплаты услуг, выплачиваемая нерезиденту, удержанию налога у источника выплаты и обложению НДС? Если между Азербайджанской Республикой и государством, резидентом которого является иностранная компания, действует Соглашение об избежании двойного налогообложения, возможно ли применение освобождения от налога или пониженной ставки?
В Государственной налоговой службе при Министерстве экономики сообщили, что согласно статье 13.2.33 Налогового кодекса международная перевозка — это перевозка грузов, пассажиров, багажа и почты различными видами транспорта на основании перевозочных документов между пунктом отправления (назначения), расположенным в Азербайджане, и пунктом назначения (отправления), расположенным в другом государстве.
Согласно статье 125.1.4 Налогового кодекса, при осуществлении международной связи или международных перевозок между Азербайджаном и другими государствами выплаты резидентного предприятия или предпринимателя за услуги связи или транспортные услуги облагаются налогом у источника выплаты по ставке 6%. При этом выплаты за перевозки между пунктами отправления (назначения), расположенными за пределами Азербайджана, а также за транзитные перевозки через территорию Азербайджана не являются объектом налогообложения по данной статье.
Следовательно, с выплат нерезиденту за указанные транспортные услуги удерживается налог у источника выплаты по ставке 6% и перечисляется в государственный бюджет.
Кроме того, согласно статье 165 Налогового кодекса, услуги международной перевозки облагаются НДС по ставке 0%.
В соответствии с пунктом 5.1 Правил администрирования международных соглашений об избежании двойного налогообложения, если международным договором предусмотрено освобождение от налога или применение пониженной ставки в отношении доходов нерезидента из источников в Азербайджане, нерезидент может обратиться в налоговый орган по месту учета лица, выплачивающего доход, представив в электронной или бумажной форме заявление DTA-03 о применении предусмотренного международным договором освобождения или пониженной ставки налога.
Основание: статьи 13, 125 и 165 Налогового кодекса.