Xaricə köçürmələrdə yeni cərimə tələbi
Xaricə köçürmələrlə əlaqədar tələb olunan təsdiqedici sənədlərin təqdim edilməməsinə görə cərimələr müəyyənləşir.
Bildiririk ki, Milli Məclisin bu gün keçirilən iclasında müzakirəyə çıxarılan İnzibati Xətalar Məcəlləsinə təklif edilən dəyişiklikdə əksini tapıb.
Layihəyə əsasən. "Valyuta tənzimi haqqında" qanuna uyğun olaraq xaricə köçürmələrlə əlaqədar tələb olunan təsdiqedici sənədlərin (iştirak payının və ya səhmin əldə edilməsini təsdiq edən sənədin və qanunla nəzərdə tutulmuş digər sənədlərin) həmin qanunla müəyyən edilmiş müddət daxilində müvəkkil banklara və ya qanunla nəzərdə tutulmuş hallarda Azərbaycan Respublikasının Mərkəzi Bankına təqdim edilməməsinə, yaxud həmin qanuna əsasən xaricdən Azərbaycan Respublikasına qaytarılmalı olan xarici valyuta vəsaitlərinin müəyyən edilmiş müddətlərdə müvəkkil banklardakı hesablara köçürülməməsinə görə fiziki şəxslər inzibati xətanın bilavasitə obyekti olmuş valyuta vəsaiti məbləğinin beş faizindən on faizinədək məbləğdə, vəzifəli şəxslər inzibati xətanın bilavasitə obyekti olmuş valyuta vəsaiti məbləğinin on faizindən iyirmi faizinədək məbləğdə, hüquqi şəxslər inzibati xətanın obyekti olmuş valyuta vəsaiti məbləğinin iyirmi faizindən otuz faizinədək məbləğdə cərimə olunacaq.
Qanun layihəsi səsverməyə çıxarılaraq birinci oxunuşda qəbul edilib.
Valyuta vəsaiti məbləğinin 30 faizinədək məbləğdə cərimə olacaq.

New Penalty Requirement for International Transfers
Penalties are being introduced for failing to submit the supporting documents required for international money transfers.
This provision is included in the proposed amendments to the Code of Administrative Offenses discussed today at the parliamentary session.
According to the draft, under the Law on Currency Regulation, failure to submit the required supporting documents related to international transfers (including documents confirming the acquisition of a participation interest or shares, as well as other documents required by law) to authorized banks, or, where applicable, to the Central Bank of the Republic of Azerbaijan within the prescribed period, or failure to repatriate foreign currency funds to accounts held with authorized banks within the required timeframe, will result in the following administrative fines:
Individuals: from 5% to 10% of the foreign currency amount;
Officials: from 10% to 20% of the foreign currency amount;
Legal entities: from 20% to 30% of the foreign currency amount.
The draft law was put to a vote and approved in its first reading.
Fines of up to 30% of the foreign currency amount will be imposed.