Xaricə köçürmələrdə yeni cərimə tələbi
Xaricə köçürmələrlə əlaqədar tələb olunan təsdiqedici sənədlərin təqdim edilməməsinə görə cərimələr müəyyənləşir.
Bildiririk ki, Milli Məclisin bu gün keçirilən iclasında müzakirəyə çıxarılan İnzibati Xətalar Məcəlləsinə təklif edilən dəyişiklikdə əksini tapıb.
Layihəyə əsasən. "Valyuta tənzimi haqqında" qanuna uyğun olaraq xaricə köçürmələrlə əlaqədar tələb olunan təsdiqedici sənədlərin (iştirak payının və ya səhmin əldə edilməsini təsdiq edən sənədin və qanunla nəzərdə tutulmuş digər sənədlərin) həmin qanunla müəyyən edilmiş müddət daxilində müvəkkil banklara və ya qanunla nəzərdə tutulmuş hallarda Azərbaycan Respublikasının Mərkəzi Bankına təqdim edilməməsinə, yaxud həmin qanuna əsasən xaricdən Azərbaycan Respublikasına qaytarılmalı olan xarici valyuta vəsaitlərinin müəyyən edilmiş müddətlərdə müvəkkil banklardakı hesablara köçürülməməsinə görə fiziki şəxslər inzibati xətanın bilavasitə obyekti olmuş valyuta vəsaiti məbləğinin beş faizindən on faizinədək məbləğdə, vəzifəli şəxslər inzibati xətanın bilavasitə obyekti olmuş valyuta vəsaiti məbləğinin on faizindən iyirmi faizinədək məbləğdə, hüquqi şəxslər inzibati xətanın obyekti olmuş valyuta vəsaiti məbləğinin iyirmi faizindən otuz faizinədək məbləğdə cərimə olunacaq.
Qanun layihəsi səsverməyə çıxarılaraq birinci oxunuşda qəbul edilib.
Valyuta vəsaiti məbləğinin 30 faizinədək məbləğdə cərimə olacaq.

Новые штрафные требования при зарубежных переводах
За непредставление подтверждающих документов, необходимых при осуществлении международных переводов, вводятся штрафные санкции.
Сообщаем, что данное положение предусмотрено проектом изменений в Кодекс об административных проступках, который был рассмотрен сегодня на заседании парламента.
Согласно проекту, в соответствии с законом «О валютном регулировании», непредставление в установленный срок в уполномоченные банки либо, в предусмотренных законом случаях, в Центральный банк Азербайджанской Республики подтверждающих документов, связанных с международными переводами (документа, подтверждающего приобретение доли участия или акций, а также иных документов, предусмотренных законодательством), либо неперечисление в установленные сроки на счета в уполномоченных банках иностранных валютных средств, подлежащих возврату в Азербайджан, повлечет наложение штрафа:
для физических лиц — от 5% до 10% суммы валютных средств;
для должностных лиц — от 10% до 20% суммы валютных средств;
для юридических лиц — от 20% до 30% суммы валютных средств.
Законопроект был вынесен на голосование и принят в первом чтении.
Штраф составит до 30% от суммы валютных средств.