Azərbaycanda IT sektoru üzrə vergi güzəştləri ilə bağlı qanun layihəsi I oxunuşda qəbul edilib
Məlumat üçün bildiririk ki, qanun layihəsinə əsasən xaricdən gələn yüksəkixtisaslı mütəxəssislər və ölkəyə qayıdan azərbaycanlı mütəxəssislər üçün 0 % gəlir vergisi tətbiq edilməsi nəzərdə tutulur.
Bununla yanaşı, rəqəmsal texnologiyalar, süni intellekt, innovasiya və kibertəhlükəsizlik sahələrində fəaliyyət göstərən şirkət və şəxslərin gəlirlərinin vergidən azad edilməsi təklif olunur.
Həmçinin, bu sahələrdə fəaliyyət göstərən şirkətlərin səhmdarlarına ödənilən dividendlərin 20 il müddətinə vergidən azad olunması nəzərdə tutulur.
Qanun layihəsində kraudfandinq (kütləvi maliyyələşdirmə) vasitəsilə həyata keçirilən investisiyalardan əldə edilən gəlir və dividendlərin vergidən azad edilməsi də öz əksini tapıb.
Bundan əlavə, rəqəmsal layihələrin həyata keçirilməsi üçün ayrılan qrant və subsidiyaların vergitutulan gəlir hesab edilməməsi təklif edilir.
Eyni zamanda, yeni yaradılan startapların vergi mübahisələri zamanı müəyyən hallarda məhkəmə qərarınadək bank hesablarının bloklanmaması ilə bağlı müddəalar da qanun layihəsində öz əksini tapmışdır.

Draft law on tax incentives for Azerbaijan's IT sector passes first reading
We would like to inform you that, under the draft law, a 0% personal income tax rate is proposed for highly qualified specialists coming from abroad as well as Azerbaijani specialists returning to the country.
In addition, it is proposed to exempt from taxation the income of companies and individuals operating in the fields of digital technologies, artificial intelligence, innovation, and cybersecurity.
The draft law also provides for a 20-year tax exemption on dividends paid to shareholders of companies operating in these sectors.
Furthermore, income and dividends derived from investments made through crowdfunding are proposed to be exempt from taxation.
In addition, grants and subsidies allocated for the implementation of digital projects would not be treated as taxable income.
The draft law also includes provisions under which, in certain cases, the bank accounts of newly established startups will not be frozen during tax disputes until a court decision has been issued.