Azərbaycanda IT sektoru üzrə vergi güzəştləri ilə bağlı qanun layihəsi I oxunuşda qəbul edilib
Məlumat üçün bildiririk ki, qanun layihəsinə əsasən xaricdən gələn yüksəkixtisaslı mütəxəssislər və ölkəyə qayıdan azərbaycanlı mütəxəssislər üçün 0 % gəlir vergisi tətbiq edilməsi nəzərdə tutulur.
Bununla yanaşı, rəqəmsal texnologiyalar, süni intellekt, innovasiya və kibertəhlükəsizlik sahələrində fəaliyyət göstərən şirkət və şəxslərin gəlirlərinin vergidən azad edilməsi təklif olunur.
Həmçinin, bu sahələrdə fəaliyyət göstərən şirkətlərin səhmdarlarına ödənilən dividendlərin 20 il müddətinə vergidən azad olunması nəzərdə tutulur.
Qanun layihəsində kraudfandinq (kütləvi maliyyələşdirmə) vasitəsilə həyata keçirilən investisiyalardan əldə edilən gəlir və dividendlərin vergidən azad edilməsi də öz əksini tapıb.
Bundan əlavə, rəqəmsal layihələrin həyata keçirilməsi üçün ayrılan qrant və subsidiyaların vergitutulan gəlir hesab edilməməsi təklif edilir.
Eyni zamanda, yeni yaradılan startapların vergi mübahisələri zamanı müəyyən hallarda məhkəmə qərarınadək bank hesablarının bloklanmaması ilə bağlı müddəalar da qanun layihəsində öz əksini tapmışdır.

Законопроект о налоговых льготах для IT-сектора в Азербайджане принят в первом чтении
Сообщаем, что согласно законопроекту для высококвалифицированных специалистов, прибывающих из-за рубежа, а также азербайджанских специалистов, возвращающихся в страну, предусматривается применение нулевой ставки подоходного налога (0%).
Кроме того, предлагается освободить от налогообложения доходы компаний и физических лиц, осуществляющих деятельность в сферах цифровых технологий, искусственного интеллекта, инноваций и кибербезопасности.
Также предусмотрено освобождение от налогообложения дивидендов, выплачиваемых акционерам компаний, работающих в указанных сферах, сроком на 20 лет.
Законопроектом также предусмотрено освобождение от налогообложения доходов и дивидендов, полученных от инвестиций, осуществляемых посредством краудфандинга.
Кроме того, предлагается не считать налогооблагаемым доходом гранты и субсидии, выделяемые на реализацию цифровых проектов.
Одновременно законопроект предусматривает, что в определённых случаях банковские счета вновь созданных стартапов не будут блокироваться до вынесения судебного решения в случае возникновения налоговых споров.