Vergi uçotunda olmayan fiziki şəxsdən əsas vəsait alışı mümkündürmü?
Vergi uçotunda olmayan (vergi ödəyicisi olmayan) fiziki şəxsdən əsas vəsait satın almaq istəyirik. Bu prosesi elektron alış aktı ilə rəsmiləşdirmək mümkündürmü? Əgər mümkündürsə, proses necə tənzimlənir və hansı vergi öhdəlikləri yaranır?
İqtisadiyyat Nazirliyi yanında Dövlət Vergi Xidmətindən bildirilib ki, Vergi Məcəlləsinin 71-2.1-ci maddəsinə əsasən, vergi orqanında uçotda olmayan şəxslərdən mallar alındıqda alınmış mallara görə alış aktları və malların alışı tarixindən 5 gün müddətində elektron alış aktı tərtib edilir. Vergi ödəyicisi tərəfindən tərtib edilmiş elektron alış aktı çap edilərək vergi orqanında uçotda olmayan fiziki şəxs tərəfindən imzalandığı halda həmin sənəd malların alışını təsdiq edən sənəd hesab edilir və kağız daşıyıcıda alış aktı tərtib edilmir.
Vergi Məcəlləsinin 102.1.7 maddəsinə əsasən, qiymətli daşlardan və metallardan, qiymətli daşlar və metalların məmulatlarından, incəsənət əsərlərindən, əntiq əşyalardan və vergi ödəyicisinin sahibkarlıq fəaliyyətində istifadə edilən və ya istifadə edilmiş əmlakdan, habelə “Nağdsız hesablaşmalar haqqında” Azərbaycan Respublikası Qanununun 3.5-ci maddəsində göstərilən malların vergi ödəyicilərinə təqdim edilməsindən (kənd təsərrüfatı məhsullarının istehsalçıları tərəfindən istehsal olunan kənd təsərrüfatı məhsullarının təqdim edilməsi istisna olmaqla) başqa, daşınan maddi əmlakın təqdim edilməsindən əldə edilən gəlir gəlir vergisindən azad edilib.
Əlavə olaraq bildirilib ki, Vergi Məcəlləsinin 109.8-ci maddəsinə əsasən, "Nağdsız hesablaşmalar haqqında” Azərbaycan Respublikası Qanununun 3.5-ci maddəsində göstərilən mallar, habelə daşınmaz əmlak, avtomobil nəqliyyatı vasitələri və daşınar əsas vəsaitlər istisna olmaqla, digər malların vergi ödəyicisi kimi vergi orqanında uçotda olmayan fiziki şəxslərdən alış aktı əsasında alınması və ya malların vergi ödəyicilərindən bu Məcəllənin 50.8-ci maddəsinin tələblərinə cavab verən nəzarət kassa aparatının çeki əsasında alınması üzrə gəlirdən çıxılan xərclərin yuxarı həddi vergi ödəyicisinin hər il üçün gəlirlərinin və xərclərinin ən yüksəyinin hər bir hal üzrə 2 faizi həddində məhdudlaşdırılır və bu həddən yuxarı məbləğ gəlirdən çıxılmır.
Xidmətdən əlavə edilib ki, vergi öhdəliklərinin dəqiq müəyyən edilməsi üçün işin faktiki halları barədə, o cümlədən ödəniş sənədləri və digər zəruri təsdiqedici sənədlər ilə birlikdə qeydiyyatda olduğunuz vergi orqanına müraciət etməyiniz tövsiyə olunur.

Возможно ли приобрести основное средство у физического лица, не состоящего на налоговом учёте?
Мы хотим приобрести основное средство у физического лица, не состоящего на налоговом учёте (не являющегося налогоплательщиком). Можно ли оформить такую сделку с помощью электронного акта закупки? Если да, то как регулируется этот процесс и какие налоговые обязательства возникают?
В Государственной налоговой службе при Министерстве экономики сообщили, что в соответствии со статьёй 71-2.1 Налогового кодекса при приобретении товаров у лиц, не состоящих на налоговом учёте, составляется акт закупки, а также в течение 5 дней со дня приобретения оформляется электронный акт закупки. Если электронный акт, составленный налогоплательщиком, распечатан и подписан физическим лицом, не состоящим на налоговом учёте, такой документ считается подтверждением покупки, и оформление бумажного акта закупки не требуется.
Согласно статье 102.1.7 Налогового кодекса, доходы от реализации движимого имущества освобождаются от подоходного налога, за исключением реализации драгоценных металлов и камней, изделий из них, произведений искусства, антиквариата, имущества, используемого или использованного в предпринимательской деятельности налогоплательщика, а также товаров, указанных в статье 3.5 Закона Азербайджанской Республики «О безналичных расчётах» (за исключением сельскохозяйственной продукции, произведённой её производителями).
Кроме того, в соответствии со статьёй 109.8 Налогового кодекса расходы по приобретению у физических лиц, не состоящих на налоговом учёте, на основании акта закупки (за исключением товаров, указанных в статье 3.5 Закона «О безналичных расчётах», а также недвижимости, автотранспортных средств и движимых основных средств) ограничиваются 2% от наибольшего показателя доходов или расходов налогоплательщика за соответствующий год. Сумма сверх этого лимита не подлежит вычету.
Также рекомендовано для точного определения налоговых обязательств обратиться в налоговый орган по месту регистрации, представив платёжные документы и другие необходимые подтверждающие материалы.