Vergi uçotunda olmayan fiziki şəxsdən əsas vəsait alışı mümkündürmü?
Vergi uçotunda olmayan (vergi ödəyicisi olmayan) fiziki şəxsdən əsas vəsait satın almaq istəyirik. Bu prosesi elektron alış aktı ilə rəsmiləşdirmək mümkündürmü? Əgər mümkündürsə, proses necə tənzimlənir və hansı vergi öhdəlikləri yaranır?
İqtisadiyyat Nazirliyi yanında Dövlət Vergi Xidmətindən bildirilib ki, Vergi Məcəlləsinin 71-2.1-ci maddəsinə əsasən, vergi orqanında uçotda olmayan şəxslərdən mallar alındıqda alınmış mallara görə alış aktları və malların alışı tarixindən 5 gün müddətində elektron alış aktı tərtib edilir. Vergi ödəyicisi tərəfindən tərtib edilmiş elektron alış aktı çap edilərək vergi orqanında uçotda olmayan fiziki şəxs tərəfindən imzalandığı halda həmin sənəd malların alışını təsdiq edən sənəd hesab edilir və kağız daşıyıcıda alış aktı tərtib edilmir.
Vergi Məcəlləsinin 102.1.7 maddəsinə əsasən, qiymətli daşlardan və metallardan, qiymətli daşlar və metalların məmulatlarından, incəsənət əsərlərindən, əntiq əşyalardan və vergi ödəyicisinin sahibkarlıq fəaliyyətində istifadə edilən və ya istifadə edilmiş əmlakdan, habelə “Nağdsız hesablaşmalar haqqında” Azərbaycan Respublikası Qanununun 3.5-ci maddəsində göstərilən malların vergi ödəyicilərinə təqdim edilməsindən (kənd təsərrüfatı məhsullarının istehsalçıları tərəfindən istehsal olunan kənd təsərrüfatı məhsullarının təqdim edilməsi istisna olmaqla) başqa, daşınan maddi əmlakın təqdim edilməsindən əldə edilən gəlir gəlir vergisindən azad edilib.
Əlavə olaraq bildirilib ki, Vergi Məcəlləsinin 109.8-ci maddəsinə əsasən, "Nağdsız hesablaşmalar haqqında” Azərbaycan Respublikası Qanununun 3.5-ci maddəsində göstərilən mallar, habelə daşınmaz əmlak, avtomobil nəqliyyatı vasitələri və daşınar əsas vəsaitlər istisna olmaqla, digər malların vergi ödəyicisi kimi vergi orqanında uçotda olmayan fiziki şəxslərdən alış aktı əsasında alınması və ya malların vergi ödəyicilərindən bu Məcəllənin 50.8-ci maddəsinin tələblərinə cavab verən nəzarət kassa aparatının çeki əsasında alınması üzrə gəlirdən çıxılan xərclərin yuxarı həddi vergi ödəyicisinin hər il üçün gəlirlərinin və xərclərinin ən yüksəyinin hər bir hal üzrə 2 faizi həddində məhdudlaşdırılır və bu həddən yuxarı məbləğ gəlirdən çıxılmır.
Xidmətdən əlavə edilib ki, vergi öhdəliklərinin dəqiq müəyyən edilməsi üçün işin faktiki halları barədə, o cümlədən ödəniş sənədləri və digər zəruri təsdiqedici sənədlər ilə birlikdə qeydiyyatda olduğunuz vergi orqanına müraciət etməyiniz tövsiyə olunur.

Is it possible to purchase a fixed asset from an individual who is not registered with the tax authorities?
- Views 28
We intend to purchase a fixed asset from an individual who is not registered with the tax authorities (i.e., is not a taxpayer). Can this transaction be documented using an electronic purchase act? If so, how is the process regulated, and what tax obligations arise?
According to the State Tax Service under the Ministry of Economy, pursuant to Article 71-2.1 of the Tax Code, when goods are purchased from individuals who are not registered with the tax authorities, a purchase act must be prepared, and an electronic purchase act must be issued within five days from the date of purchase. If the electronic purchase act prepared by the taxpayer is printed and signed by the unregistered individual, it serves as a valid document confirming the purchase, and no separate paper purchase act is required.
Under Article 102.1.7 of the Tax Code, income derived from the sale of movable property is exempt from personal income tax, except for precious metals and stones, products made from them, works of art, antiques, property used or previously used in the taxpayer's business activity, and goods specified in Article 3.5 of the Law of the Republic of Azerbaijan "On Cashless Payments" (excluding agricultural products sold by their producers).
In addition, Article 109.8 of the Tax Code provides that, except for the goods specified in Article 3.5 of the Law "On Cashless Payments," as well as immovable property, motor vehicles, and movable fixed assets, deductible expenses for goods purchased from individuals who are not registered as taxpayers under a purchase act are limited to 2% of whichever is higher—the taxpayer's annual income or annual expenses—for each tax year. Any amount exceeding this limit is not deductible.
The State Tax Service also recommends applying to the tax authority where the taxpayer is registered, together with payment documents and other supporting evidence, in order to determine the exact tax obligations based on the specific circumstances of the transaction.