DİQQƏT! İşəgötürənlər üçün yeni cərimələr təsdiqləndi
Əmək Məcəlləsinin 48-ci maddəsi – “Əmək müqaviləsi bağlanarkən işçinin təqdim etdiyi sənədlər” – işə qəbul zamanı işçinin işəgötürənə təqdim etməli olduğu sənədləri tənzimləyir.
19 may 2026-cı il tarixli dəyişikliklə 48-ci maddənin 5-3-cü hissəsi yeni redaksiyada verilmiş və müəyyən edilmişdir ki, həmin maddənin 5-ci hissəsinin birinci abzasında nəzərdə tutulan sağlamlıq haqqında tibbi arayış və 5-2-ci hissədə nəzərdə tutulan narkoloji müayinə (tibbi yoxlama) haqqında rəy olmadan işçinin müvafiq peşə və ya vəzifəyə işə qəbulu qadağandır.
Söhbət aşağıdakı iki sənəddən gedir:
Sağlamlıq haqqında tibbi arayış – Azərbaycan Respublikası Nazirlər Kabinetinin 3 yanvar 2000-ci il tarixli 1 nömrəli Qərarı ilə təsdiq edilmiş siyahıda nəzərdə tutulan peşə və vəzifələr üzrə tələb olunur.
Narkoloji müayinə (tibbi yoxlama) haqqında rəy – Azərbaycan Respublikası Nazirlər Kabinetinin 12 sentyabr 2002-ci il tarixli 145 nömrəli Qərarı ilə təsdiq edilmiş siyahıda narkoloji xəstələr üçün fəaliyyət məhdudiyyəti nəzərdə tutulmuş peşə və vəzifələr üzrə dövlət narkoloji tibb müəssisəsi tərəfindən verilən tibbi müayinə (tibbi yoxlama) haqqında rəy təqdim edilməlidir.
Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 7 iyul 2026-cı il tarixli Qanunu ilə İnzibati Xətalar Məcəlləsinə əlavə edilmiş 192.13-cü və 192.14-cü maddələr məhz bu sənədlərlə bağlı işəgötürənlərin məsuliyyətini müəyyən edir.
Belə ki, İnzibati Xətalar Məcəlləsinin 192.13-cü maddəsinə əsasən, tibbi müayinə (tibbi yoxlama) haqqında rəyə görə narkoloji xəstə hesab edilən şəxslə, müvafiq icra hakimiyyəti orqanının müəyyən etdiyi orqan (qurum) tərəfindən təsdiq edilmiş siyahıda narkoloji xəstələr üçün fəaliyyət məhdudiyyəti nəzərdə tutulmuş peşə və ya vəzifə üzrə əmək müqaviləsinin bağlanmasına və ya həmin əmək münasibətlərinin davam etdirilməsinə görə vəzifəli şəxslər 3 000 manat məbləğində cərimə edilir.
İnzibati Xətalar Məcəlləsinin 192.14-cü maddəsinə əsasən isə, Əmək Məcəlləsində nəzərdə tutulmuş hallarda sağlamlıq haqqında tibbi arayış, habelə narkoloji xəstələr üçün fəaliyyət məhdudiyyəti nəzərdə tutulmuş peşə və vəzifələr üzrə işə qəbul edilərkən tələb olunan narkoloji müayinə (tibbi yoxlama) haqqında rəy olmadan işçinin müvafiq peşə və ya vəzifəyə işə qəbul edilməsinə görə vəzifəli şəxslər 1 000 manat məbləğində cərimə edilir.

ATTENTION! New penalties have been approved for employers
Article 48 of the Labour Code, titled "Documents Submitted by an Employee When Entering into an Employment Contract," regulates the documents that an employee must provide to the employer upon recruitment.
Following the amendments dated 19 May 2026, Article 48.5-3 was revised to prohibit the employment of a person in the relevant profession or position without the health certificate required under Article 48.5 and the narcological examination (medical examination) report required under Article 48.5-2.
The required documents are:
Health certificate – required for professions and positions listed in the Resolution No. 1 of the Cabinet of Ministers of the Republic of Azerbaijan dated 3 January 2000.
Narcological examination (medical examination) report – required for professions and positions where restrictions apply to individuals with narcological disorders, issued by a state narcological medical institution in accordance with Resolution No. 145 dated 12 September 2002.
By the Law of the President of the Republic of Azerbaijan dated 7 July 2026, Articles 192.13 and 192.14 were added to the Code of Administrative Offences, establishing employers' liability regarding these documents.
Under Article 192.13, if an employer concludes or continues an employment contract with a person who is medically recognized as having a narcological disorder for a profession or position where such individuals are restricted from working, the responsible official is subject to a 3,000 AZN fine.
Under Article 192.14, if an employee is hired without the required health certificate or narcological examination report in cases prescribed by the Labour Code, the responsible official is subject to a 1,000 AZN administrative fine.