İcarə haqqından verginin ödənilməsi hansı tərəfin öhdəliyinə aiddir?
Mən mülkiyyətimdə olan qeyri-yaşayış (çıxarışlı) obyektini icarəyə vermək istəyirəm. İcarəçinin və mənim VÖEN-miz var, lakin mənim VÖEN-im bağlıdır. Əmlak vergisini bələdiyyəyə illik ödəyirəm. Biz icarəçi ilə müqavilə bağlasaq və o, obyektin bütün ödənişlərini, rüsumlarını ödəməyi öz üzərinə götürsə (yəni ödəsə), mənim vergiyə hər hansı bir ödəniş etmək öhdəliyim yaranır, ya yox?
İqtisadiyyat Nazirliyi yanında Dövlət Vergi Xidmətindən bildirilib ki, Vergi Məcəlləsinin 124.1-ci maddəsinə əsasən, daşınan və daşınmaz əmlak üçün icarə haqqından gəlir bu Məcəllənin 13.2.16-cı maddəsinə uyğun qaydada Azərbaycan mənbəyindən əldə edilmişdirsə, ödəmə mənbəyində 14 faiz dərəcə ilə vergi tutulur.
Vergi Məcəlləsinin 150.1.6-cı maddəsində bildirilib ki, 124-cü, 125-ci və ya 126-cı maddələrdə nəzərdə tutulan ödəmələr verən hüquqi şəxslər, sahibkarlar və qeyri-sahibkarlıq fəaliyyətindən gəlir əldə edən fiziki şəxslər ödəmə mənbəyində vergini tutmağa borcludurlar. İcarə haqqından ödəmə mənbəyində vergi tutulmalı olan şəxs gəlirin ödənildiyi rübdən sonrakı ayın 20-dən gec olmayaraq vergini büdcəyə köçürməli və ödəmə mənbəyində vergi bəyannaməsini vergi orqanına təqdim etməlidir.
Sorğuda qeyd olunan halda, rezident fiziki şəxsə icarə haqqı vergi ödəyicisi kimi uçotda olan şəxslər tərəfindən ödənildikdə icarədən gəlirlər üzrə vergi öhdəliyi ödəmə mənbəyində (14 faiz dərəcə ilə) icarəyə götürən şəxslər tərəfindən yerinə yetirilir. Bu zaman qarşı tərəfin hər hansı vergi ödənişi etmək və ya hesabat təqdim etmək öhdəliyi yaranmır.
Vergi Məcəlləsinin 58.1-ci maddəsinə əsasən, verginin (o cümlədən ödəmə mənbəyində verginin) hesabatda göstərilən məbləği verginin hesabatda göstərilməli olan məbləğinə nisbətən azaldılmışdırsa, habelə büdcəyə çatası vergi məbləği hesabat təqdim etməməklə yayındırılmışdırsa, vergi ödəyicisinə (bu Məcəllənin 58.1-1-ci maddəsində nəzərdə tutulan hal istisna olmaqla) azaldılmış və ya yayındırılmış vergi məbləğinin (kameral vergi yoxlaması nəticəsində hesablanmış əlavə vergi məbləği istisna olmaqla) 50 faizi miqdarında maliyyə sanksiyası tətbiq edilir.
Əsas: Vergi Məcəlləsinin 124-cü,150.1.6-cı maddələri

Which party is responsible for paying the tax on rental income?
I intend to lease out a non-residential property (with a registered title deed) that I own. Both the tenant and I have a Tax Identification Number (TIN/VÖEN), although my TIN is currently inactive. I pay the annual property tax to the municipality. If we conclude a lease agreement and the tenant undertakes to pay all expenses and charges related to the property, will I still have any tax payment obligations?
According to the State Tax Service under the Ministry of Economy, pursuant to Article 124.1 of the Tax Code, if income from the lease of movable or immovable property is derived from a source in Azerbaijan in accordance with Article 13.2.16 of the Tax Code, tax must be withheld at source at a rate of 14%.
Under Article 150.1.6 of the Tax Code, legal entities, entrepreneurs, and individuals receiving income from non-business activities who make payments specified in Articles 124, 125, or 126 are required to withhold tax at source. The person responsible for withholding tax on rental payments must remit the tax to the state budget no later than the 20th day of the month following the quarter in which the income was paid and submit the corresponding withholding tax return to the tax authority.
In the situation described, where rental income is paid to a resident individual by persons registered as taxpayers, the 14% withholding tax obligation is fulfilled by the tenant at the source of payment. In this case, the landlord has no obligation to make any additional tax payments or submit tax reports.
According to Article 58.1 of the Tax Code, if the amount of tax (including withholding tax) declared is lower than the amount that should have been declared, or if tax payable to the state budget is concealed by failing to submit a tax return, the taxpayer is subject to a financial penalty equal to 50% of the understated or evaded tax amount (except in cases specified in Article 58.1-1 and excluding additional tax assessed through a desk tax audit).
If the assessed tax is not paid within the period established by the Tax Code, interest of 0.1% per day is charged on the outstanding tax amount for each day of delay. Such interest is applied for the entire overdue period, but for no more than one year.