Ödəniş alətlərinə mədaxil əməliyyatları üzrə risk əsaslı yanaşma tətbiq olunacaq
Azərbaycan Banklar Assosiasiyası (ABA) və Azərbaycan Fintex Assosiasiyası (AzFina) tərəfindən bankların və elektron pul təşkilatlarının xidmətlərindən sui-istifadə risklərinin minimallaşdırılması məqsədilə ödəniş alətlərinə mədaxil əməliyyatları üzrə risk əsaslı yanaşmanın tətbiq olunması ilə bağlı razılaşma əldə edilib.
ABA-nın məlumatında bildirilir ki, sözügedən yanaşmaya əsasən, ödəniş xidməti istifadəçilərinə məxsus olan hər bir ödəniş aləti üzrə gündəlik olaraq maksimum 5 sayda, aylıq olaraq isə maksimum 20 min manatadək mədaxil əməliyyatlarının həyata keçirilməsi imkanı nəzərdə tutulur. Bu çərçivədə, həmçinin, banklar və elektron pul təşkilatları tərəfindən ödəniş xidməti istifadəçilərinə onların hər bir hesabına bağlı istənilən maliyyə xidməti məhsulu üzrə yalnız bir ödəniş alətinin təqdim edilməsi nəzərdə tutulur. İndiki mərhələdə, ödəniş alətləri üzrə məxaric əməliyyatları ilə bağlı hər hansı limitin tətbiqi nəzərdə tutulmayıb.
Bu yanaşma risk əsaslıdır və müştərilərin sağlam xarakterli mədaxil əməliyyatlarının məhdudlaşdırılmasını nəzərdə tutmur. Belə ki, bank və elektron pul təşkilatı müştərilərinin özlərinə və yaxın qohumlarına aid olan ödəniş alətləri üzrə mədaxil əməliyyatları qeyd olunan limitlərin tətbiqindən istisna edilir. Eyni zamanda, müştərilər tərəfindən aparılan əməliyyatlar barədə zəruri məlumatlar təqdim ediləcəyi və həmin əməliyatların müştərilərin risk profilinə uyğun olacağı hallar üzrə də limitlərin tətbiqi nəzərdə tutulmur. Analoji olaraq, ödəniş xidməti istifadəçiləri tərəfindən müvafiq əsaslandırmalar təqdim ediləcəyi təqdirdə, banklar və elektron pul təşkilatları tərəfindən onlara zəruri əlavə ödəniş alətlərinin təqdim edilməsi təmin olunacaq.
ABA və AzFina bir daha qeyd edir ki, sözügedən yanaşma sağlam ödəniş əməliyyatı təcrübəsinə malik olan ödəniş xidməti istifadəçiləri üçün hər hansı bir əlavə məhdudiyyət və ya çətinlik yaratmayacaq və onların gündəlik əməliyyatlarına mənfi təsir göstərməyəcək. Ödəniş xidməti istifadəçiləri rəqəmsal ödənişlərin üstünlüklərindən, o cümlədən təsərrüfat subyektlərində quraşdırılmış POS-terminal infrastrukturundan və elektron bankçılıq xidmətlərindən ənənəvi qaydada istifadə edərək öz ödəniş əməliyyatlarını icra etməyə davam edəcəklər.

A risk-based approach will be applied to fund deposit transactions made through payment instruments
The Azerbaijan Banks Association (ABA) and the Azerbaijan Fintech Association (AzFina) have reached an agreement to introduce a risk-based approach to fund deposit transactions made through payment instruments in order to minimize the risks of misuse of banking and electronic money services.
According to the ABA, each payment instrument will be allowed a maximum of five deposit transactions per day and up to AZN 20,000 in deposit transactions per month. In addition, banks and electronic money institutions will issue only one payment instrument for each financial product linked to a customer's account. At this stage, no limits are planned for withdrawal transactions.
The approach is risk-based and is not intended to restrict legitimate deposit transactions. Deposit transactions involving payment instruments owned by customers themselves or their close relatives will be exempt from these limits. Likewise, the limits will not apply where customers provide the necessary information about their transactions and those transactions are consistent with their risk profile.
Where justified, banks and electronic money institutions will also be able to provide customers with additional payment instruments.
ABA and AzFina emphasized that this approach will not create additional restrictions or inconvenience for users with a sound payment history and will not negatively affect their day-to-day transactions. Payment service users will continue to use POS terminals, electronic banking, and other digital payment services in the usual manner.