Ödəniş alətlərinə mədaxil əməliyyatları üzrə risk əsaslı yanaşma tətbiq olunacaq
Azərbaycan Banklar Assosiasiyası (ABA) və Azərbaycan Fintex Assosiasiyası (AzFina) tərəfindən bankların və elektron pul təşkilatlarının xidmətlərindən sui-istifadə risklərinin minimallaşdırılması məqsədilə ödəniş alətlərinə mədaxil əməliyyatları üzrə risk əsaslı yanaşmanın tətbiq olunması ilə bağlı razılaşma əldə edilib.
ABA-nın məlumatında bildirilir ki, sözügedən yanaşmaya əsasən, ödəniş xidməti istifadəçilərinə məxsus olan hər bir ödəniş aləti üzrə gündəlik olaraq maksimum 5 sayda, aylıq olaraq isə maksimum 20 min manatadək mədaxil əməliyyatlarının həyata keçirilməsi imkanı nəzərdə tutulur. Bu çərçivədə, həmçinin, banklar və elektron pul təşkilatları tərəfindən ödəniş xidməti istifadəçilərinə onların hər bir hesabına bağlı istənilən maliyyə xidməti məhsulu üzrə yalnız bir ödəniş alətinin təqdim edilməsi nəzərdə tutulur. İndiki mərhələdə, ödəniş alətləri üzrə məxaric əməliyyatları ilə bağlı hər hansı limitin tətbiqi nəzərdə tutulmayıb.
Bu yanaşma risk əsaslıdır və müştərilərin sağlam xarakterli mədaxil əməliyyatlarının məhdudlaşdırılmasını nəzərdə tutmur. Belə ki, bank və elektron pul təşkilatı müştərilərinin özlərinə və yaxın qohumlarına aid olan ödəniş alətləri üzrə mədaxil əməliyyatları qeyd olunan limitlərin tətbiqindən istisna edilir. Eyni zamanda, müştərilər tərəfindən aparılan əməliyyatlar barədə zəruri məlumatlar təqdim ediləcəyi və həmin əməliyatların müştərilərin risk profilinə uyğun olacağı hallar üzrə də limitlərin tətbiqi nəzərdə tutulmur. Analoji olaraq, ödəniş xidməti istifadəçiləri tərəfindən müvafiq əsaslandırmalar təqdim ediləcəyi təqdirdə, banklar və elektron pul təşkilatları tərəfindən onlara zəruri əlavə ödəniş alətlərinin təqdim edilməsi təmin olunacaq.
ABA və AzFina bir daha qeyd edir ki, sözügedən yanaşma sağlam ödəniş əməliyyatı təcrübəsinə malik olan ödəniş xidməti istifadəçiləri üçün hər hansı bir əlavə məhdudiyyət və ya çətinlik yaratmayacaq və onların gündəlik əməliyyatlarına mənfi təsir göstərməyəcək. Ödəniş xidməti istifadəçiləri rəqəmsal ödənişlərin üstünlüklərindən, o cümlədən təsərrüfat subyektlərində quraşdırılmış POS-terminal infrastrukturundan və elektron bankçılıq xidmətlərindən ənənəvi qaydada istifadə edərək öz ödəniş əməliyyatlarını icra etməyə davam edəcəklər.

К операциям по зачислению денежных средств с использованием платежных инструментов будет применяться риск-ориентированный подход
Ассоциация банков Азербайджана (ABA) и Ассоциация финтеха Азербайджана (AzFina) достигли соглашения о внедрении риск-ориентированного подхода к операциям по зачислению средств с использованием платежных инструментов с целью минимизации рисков злоупотребления банковскими услугами и услугами организаций электронных денег.
Согласно сообщению ABA, для каждого платежного инструмента пользователя будет установлен лимит: не более 5 операций по зачислению в день и до 20 000 манатов в месяц. Кроме того, банки и организации электронных денег будут предоставлять только один платежный инструмент по каждому финансовому продукту, привязанному к счету клиента. На данном этапе ограничения на операции по списанию средств не вводятся.
Подход основан на оценке рисков и не направлен на ограничение добросовестных операций. Лимиты не будут применяться к переводам между платежными инструментами, принадлежащими самому клиенту или его близким родственникам. Также ограничения не распространяются на случаи, когда клиент предоставляет необходимую информацию об операциях и они соответствуют его риск-профилю.
При наличии соответствующего обоснования банки и организации электронных денег смогут предоставить клиентам дополнительные платежные инструменты.
ABA и AzFina подчеркивают, что новый подход не создаст дополнительных ограничений для добросовестных пользователей и не окажет негативного влияния на их повседневные операции. Клиенты смогут и дальше пользоваться POS-терминалами, электронным банкингом и другими цифровыми платежными сервисами в обычном порядке.