TIR-ların pulunu sahibkarın əvəzinə - Dövlət ödəyəcək – YENİLİK-
"AZE Finance" biznes və maliyyə xəbərləri portalı xəbər verir ki, bu prezident İlham Əliyevin “Qeyri-neft-qaz mallarının ixracının stimullaşdırılması və daşıma xərclərinin dəstəklənməsi ilə bağlı əlavə tədbirlər haqqında” 9 iyun 2026-cı il tarixli Fərmanında nəzərdə tutulur.
Fərmana əsasən ixrac daşıma dəstəyi yalnız Azərbaycan mənşəli, yəni yalnız ölkə daxilində istehsal edilmiş qeyri-neft-qaz mallarının ixracına tətbiq ediləcək.
Dəstək məbləği iki kriteriya əsasında hesablanacaq: ixrac olunan malın daşınması üçün çəkilmiş xərclərə görə nağdsız qaydada ödənilmiş məbləğ və istifadə olunan nəqliyyat növündən asılı olaraq ixrac olunan malın gömrük dəyəri.
Daşıma dəmir yolu, hava, dəniz və ya Azərbaycanda qeydiyyata alınmış avtomobil nəqliyyatı ilə həyata keçirildikdə nağdsız ödənilmiş daşıma xərclərinin 70%-i, digər ölkələrdə qeydiyyata alınmış avtomobil nəqliyyatı ilə həyata keçirildikdə isə 50%-i nəzərə alınacaq.
Bununla yanaşı, avtomobil, dəmir yolu və hava nəqliyyatı üzrə malın gömrük dəyərinin 15%-i, dəniz nəqliyyatı üzrə isə 5%-i yuxarı hədd kimi müəyyən ediləcək. İxracatçıya bu iki hesablamadan daha az olan məbləğ ödəniləcək.
Daxili daşıma dəstəyi Naxçıvanda istehsal olunan Azərbaycan mənşəli qeyri-neft-qaz mallarının ölkənin digər ərazilərinə quru yolu ilə daşınmasına şamil olunacaq.
Bu halda sahibkar tərəfindən nəqliyyat xərclərinə görə nağdsız qaydada ödənilmiş məbləğin 70%-i dövlət dəstəyi kimi həmin biznes nümayəndəsinə ödəniləcək. Ödənişlər rüb ərzində daşıma həyata keçirən sahibkarların müraciətləri əsasında hesablanacaq və İqtisadiyyat Nazirliyi tərəfindən ödəniləcək.
Dəstək mexanizmi 2026-cı ilin 1 sentyabr tarixindən 2036-cı ilin 30 sentyabr tarixinədək həyata keçirilən daşımalara tətbiq olunacaq.
Mexanizmin tətbiqi üçün mənşə qaydası, dəstəyin şamil olunmadığı əməliyyatlar və şəxslər, dəstəklənəcək malların siyahısı, ölkə qrupları, müraciətlərin təqdim edilməsi və baxılması qaydası, həmçinin müxtəlif nəqliyyat növləri ilə (multimodal) daşımalar üzrə hesablama qaydası ayrıca normativ aktlarla müəyyən ediləcək.
Beləliklə, yeni dəstək mexanizmi ixracatçıların logistika xərclərinin optimallaşdırılmasına, yeni bazarlara çıxış imkanlarının genişlənməsinə və ixrac fəaliyyətinin uzunmüddətli əsasda planlaşdırılmasına əlavə imkanlar yaradacaq.
Nəticədə Azərbaycan mənşəli qeyri-neft-qaz məhsullarının beynəlxalq bazarlarda rəqabət qabiliyyəti yüksələcək, qeyri-neft-qaz ixracının davamlı artımına, ixracın şaxələndirilməsinə və ölkənin xarici ticarət potensialının daha da güclənməsinə töhfə veriləcək.
Azərbaycandan xaricə mal ixrac edən sahibkarların daşıma xərcini ilk dəfə olaraq dövlət ödəyəcək.

Государство оплатит стоимость TIR вместо предпринимателя — НОВОВВЕДЕНИЕ
Впервые государство будет компенсировать транспортные расходы предпринимателей, экспортирующих товары из Азербайджана за рубеж.
Как сообщает портал деловых и финансовых новостей AZE Finance, это предусмотрено Указом Президента Азербайджанской Республики Ильхама Алиева от 9 июня 2026 года «О дополнительных мерах по стимулированию экспорта ненефтегазовой продукции и поддержке транспортных расходов».
Согласно Указу, государственная поддержка транспортных расходов будет распространяться только на экспорт ненефтегазовой продукции азербайджанского происхождения, то есть произведённой исключительно на территории Азербайджана.
Размер поддержки будет рассчитываться по двум критериям:
сумма транспортных расходов, оплаченных экспортёром в безналичной форме;
таможенная стоимость экспортируемого товара в зависимости от вида транспорта.
При перевозке железнодорожным, воздушным, морским транспортом или автомобильным транспортом, зарегистрированным в Азербайджане, будет учитываться 70% безналично оплаченных транспортных расходов. Если перевозка осуществляется автомобильным транспортом, зарегистрированным в другой стране, будет учитываться 50% расходов.
При этом максимальный размер поддержки составит:
15% таможенной стоимости товара при автомобильных, железнодорожных и воздушных перевозках;
5% — при морских перевозках.
Экспортёру будет выплачена сумма, которая окажется меньшей по результатам этих двух расчётов.
Поддержка внутренних перевозок также будет предоставляться при перевозке ненефтегазовой продукции азербайджанского происхождения, произведённой в Нахчыване, в другие регионы страны автомобильным транспортом.
В этом случае государство компенсирует предпринимателю 70% транспортных расходов, оплаченных в безналичной форме. Выплаты будут производиться Министерством экономики на основании заявлений предпринимателей, осуществивших перевозки в течение соответствующего квартала.
Механизм поддержки будет применяться к перевозкам, осуществлённым с 1 сентября 2026 года по 30 сентября 2036 года.
Правила определения происхождения товаров, перечень операций и лиц, на которых поддержка не распространяется, список поддерживаемых товаров, группы стран, порядок подачи и рассмотрения заявлений, а также методика расчёта при мультимодальных перевозках будут определены отдельными нормативными актами.
Новый механизм позволит экспортёрам оптимизировать логистические расходы, расширить доступ к новым рынкам и более эффективно планировать экспортную деятельность в долгосрочной перспективе.
В результате повысится конкурентоспособность азербайджанской ненефтегазовой продукции на международных рынках, будет обеспечен устойчивый рост и диверсификация экспорта, а также укрепится внешнеторговый потенциал страны.