Dövlət mülkiyyətində olan əsas vəsaitlərin verilməsi qaydası dəyişib
Prezident İlham Əliyev "Azərbaycan Respublikasında dövlət əmlakının idarə edilməsinin təkmilləşdirilməsi üzrə Dövlət Proqramı"na dəyişikliyi təsdiqləyib.
Bununla bağlı dövlət başçısı yeni fərman imzalayıb.
Bu dəyişikliklə dövlət mülkiyyətində olan və vahidinin ilkin dəyəri 5 min manatdan yuxarı olan əsas vəsaitlərin ayrı-ayrı dövlət orqanları və dövlət mülkiyyətində olan hüquqi şəxslər arasında bir-birinə verilməsi Azərbaycan Prezidentinin müəyyən etdiyi hallar, o cümlədən "Məhkəmələr və hakimlər haqqında" qanununun 86-cı maddəsinə uyğun olaraq birinci instansiya məhkəmələrinin maliyyə və digər maddi-texniki təminatı ilə bağlı məsələləri Ədliyyə Nazirliyinin həll etdiyi hallar istisna olmaqla, İqtisadiyyat Nazirliyi yanında Əmlak Məsələləri Dövlət Xidmətinin rəyi alındıqdan sonra Nazirlər Kabineti tərəfindən qəbul olunan qərarlar əsasında həyata keçiriləcək.
Dövlət mülkiyyətində olan və vahidinin ilkin dəyəri 5 min manat və ondan aşağı olan əsas vəsaitlərin ayrı-ayrı dövlət orqanları və dövlət mülkiyyətində olan hüquqi şəxslər arasında bir-birinə verilməsi İqtisadiyyat Nazirliyi yanında Əmlak Məsələləri Dövlət Xidmətinin yazılı razılığı alındıqdan sonra həmin dövlət orqanlarının və dövlət mülkiyyətində olan hüquqi şəxslərin qərarları əsasında həyata keçiriləcək.

The procedure for the transfer of state-owned fixed assets has been changed
President Ilham Aliyev has approved amendments to the State Program on Improving the Management of State Property in the Republic of Azerbaijan.
The President signed a new decree in this regard.
Under the amendments, the transfer of state-owned fixed assets with an initial value exceeding AZN 5,000 per unit between government agencies and state-owned legal entities will be carried out based on decisions of the Cabinet of Ministers, following the opinion of the State Service on Property Issues under the Ministry of Economy, except in cases determined by the President of Azerbaijan, including those provided for in Article 86 of the Law on Courts and Judges, under which the Ministry of Justice is responsible for the financial and material support of first-instance courts.
The transfer of state-owned fixed assets with an initial value of AZN 5,000 or less per unit between government agencies and state-owned legal entities will be carried out based on the decisions of the respective government bodies and state-owned legal entities, after obtaining the written consent of the State Service on Property Issues under the Ministry of Economy.