"Mən işçisi olmayan, fərdi sahibkaram, vergidə güzəştim var?" - RƏSMİ CAVAB
Mən muzdlu işçisi olmayan, fərdi mikro sahibkaram. Əsas fəaliyyət kodum 7312001-dir (Reklam fəaliyyəti) və “YouTube” platformasından gəlir əldə edirəm. Vergi Məcəlləsinin 102.1.30-1-ci maddəsinə əsasən, reklam fəaliyyəti ilə məşğul olduğum üçün mənə “azı 3 işçi” şərti şamil olunurmu? Muzdlu işçim olmadan gəlirimə görə 75 faizlik vergi güzəştindən yararlana bilərəmmi? Həmçinin, bu fəaliyyət üzrə gəlir vergisi bəyannaməsini rüblük, yoxsa illik (növbəti ilin martın 31-dən gec olmayaraq) təqdim etməliyəm?
İqtisadiyyat Nazirliyi yanında Dövlət Vergi Xidmətindən FED.az-a bildirilib ki, Vergi Məcəlləsinin 102.1.30-1-ci maddəsinə əsasən, həmin maddədə qeyd olunan fəaliyyət növləri ilə məşğul olan fiziki şəxslərin həmin fəaliyyət növlərindən təqvim ili üzrə əldə etdiyi gəlirlər (xərclər nəzərə alınmadan) 45.000 manata qədər olduqda həmin gəlirlərinin 75 faizi gəlir vergisindən azaddır.
Vergi ödəyicisi tərəfindən əmtəəsiz əməliyyatlar aparıldığı halda bu maddə ilə müəyyən edilmiş vergi güzəşti əmtəəsiz əməliyyatlardan yaranan gəlirlərə şamil edilmir.
Əlavə olaraq bildirilib ki, nəzərdə tutulan fəaliyyət sahələri ilə məşğul olan fiziki şəxs eyni zamanda digər fəaliyyət sahələri ilə də məşğul olduqda, 102.1.30-1-ci maddədə nəzərdə tutulan güzəşt hüququndan yalnız o halda istifadə edə bilər ki, həmin fəaliyyət sahələrindən əldə edilən illik gəlirlərin illik ümumi gəlirlərdə xüsusi çəkisi 50 faizdən az olmasın.
Sorğuya cavab olaraq bildirilib ki, gəlir vergisi üzrə “Gəlir vergisinin bəyannaməsi” hesabat ilindən sonrakı ilin mart ayının 31-dən gec olmayaraq vergi orqanına təqdim edilməlidir: “Həmçinin, illik gəliriniz 45.000 manatı keçmədiyi halda, sizə “3 muzdlu işçi” şərti şamil edilmir və fəaliyyətiniz Vergi Məcəlləsinin 102.1.30-1-ci maddəsində qeyd olunmuş reklam xidmətinə aid edildiyi halda 75 faiz güzəşt hüququndan yararlana bilərsiniz”.
Əsas: Vergi Məcəlləsinin 102.1.30-1 ,149-cu maddələri

«Я индивидуальный предприниматель без работников. Имею ли я право на налоговую льготу?» — ОФИЦИАЛЬНЫЙ ОТВЕТ
Я являюсь индивидуальным микропредпринимателем, не имеющим наёмных работников. Мой основной код деятельности — 7312001 (рекламная деятельность), и я получаю доход от платформы «YouTube». В соответствии со статьёй 102.1.30-1 Налогового кодекса, распространяется ли на меня условие о наличии «не менее 3 работников» в связи с осуществлением рекламной деятельности? Могу ли я без наёмных работников воспользоваться 75-процентной налоговой льготой в отношении своего дохода? Также необходимо ли мне представлять декларацию по подоходному налогу ежеквартально или ежегодно (не позднее 31 марта следующего года)?
Государственная налоговая служба при Министерстве экономики сообщила FED.az, что согласно статье 102.1.30-1 Налогового кодекса, если доходы физических лиц, осуществляющих указанные в данной статье виды деятельности, от этих видов деятельности за календарный год не превышают 45 000 манатов (без учёта расходов), 75 процентов таких доходов освобождаются от подоходного налога.
В случае проведения налогоплательщиком безтоварных операций установленная данной статьёй налоговая льгота не применяется к доходам, полученным от безтоварных операций.
Кроме того, было отмечено, что если физическое лицо, осуществляющее предусмотренные виды деятельности, одновременно занимается и другими видами деятельности, оно может воспользоваться льготой, предусмотренной статьёй 102.1.30-1, только в том случае, если доля годовых доходов от указанных видов деятельности в общем годовом доходе составляет не менее 50 процентов.
В ответ на запрос также было отмечено, что декларация по подоходному налогу должна быть представлена в налоговый орган не позднее 31 марта года, следующего за отчётным годом: «Кроме того, если ваш годовой доход не превышает 45 000 манатов, условие о наличии “3 наёмных работников” к вам не применяется и, если ваша деятельность относится к рекламным услугам, указанным в статье 102.1.30-1 Налогового кодекса, вы можете воспользоваться 75-процентной льготой».
Основание: статьи 102.1.30-1 и 149 Налогового кодекса.