"Mən işçisi olmayan, fərdi sahibkaram, vergidə güzəştim var?" - RƏSMİ CAVAB
Mən muzdlu işçisi olmayan, fərdi mikro sahibkaram. Əsas fəaliyyət kodum 7312001-dir (Reklam fəaliyyəti) və “YouTube” platformasından gəlir əldə edirəm. Vergi Məcəlləsinin 102.1.30-1-ci maddəsinə əsasən, reklam fəaliyyəti ilə məşğul olduğum üçün mənə “azı 3 işçi” şərti şamil olunurmu? Muzdlu işçim olmadan gəlirimə görə 75 faizlik vergi güzəştindən yararlana bilərəmmi? Həmçinin, bu fəaliyyət üzrə gəlir vergisi bəyannaməsini rüblük, yoxsa illik (növbəti ilin martın 31-dən gec olmayaraq) təqdim etməliyəm?
İqtisadiyyat Nazirliyi yanında Dövlət Vergi Xidmətindən FED.az-a bildirilib ki, Vergi Məcəlləsinin 102.1.30-1-ci maddəsinə əsasən, həmin maddədə qeyd olunan fəaliyyət növləri ilə məşğul olan fiziki şəxslərin həmin fəaliyyət növlərindən təqvim ili üzrə əldə etdiyi gəlirlər (xərclər nəzərə alınmadan) 45.000 manata qədər olduqda həmin gəlirlərinin 75 faizi gəlir vergisindən azaddır.
Vergi ödəyicisi tərəfindən əmtəəsiz əməliyyatlar aparıldığı halda bu maddə ilə müəyyən edilmiş vergi güzəşti əmtəəsiz əməliyyatlardan yaranan gəlirlərə şamil edilmir.
Əlavə olaraq bildirilib ki, nəzərdə tutulan fəaliyyət sahələri ilə məşğul olan fiziki şəxs eyni zamanda digər fəaliyyət sahələri ilə də məşğul olduqda, 102.1.30-1-ci maddədə nəzərdə tutulan güzəşt hüququndan yalnız o halda istifadə edə bilər ki, həmin fəaliyyət sahələrindən əldə edilən illik gəlirlərin illik ümumi gəlirlərdə xüsusi çəkisi 50 faizdən az olmasın.
Sorğuya cavab olaraq bildirilib ki, gəlir vergisi üzrə “Gəlir vergisinin bəyannaməsi” hesabat ilindən sonrakı ilin mart ayının 31-dən gec olmayaraq vergi orqanına təqdim edilməlidir: “Həmçinin, illik gəliriniz 45.000 manatı keçmədiyi halda, sizə “3 muzdlu işçi” şərti şamil edilmir və fəaliyyətiniz Vergi Məcəlləsinin 102.1.30-1-ci maddəsində qeyd olunmuş reklam xidmətinə aid edildiyi halda 75 faiz güzəşt hüququndan yararlana bilərsiniz”.
Əsas: Vergi Məcəlləsinin 102.1.30-1 ,149-cu maddələri

“I am an individual entrepreneur with no employees. Am I eligible for a tax exemption?” — OFFICIAL RESPONSE
I am an individual micro-entrepreneur with no employees. My main activity code is 7312001 (Advertising activity), and I earn income from the “YouTube” platform. Under Article 102.1.30-1 of the Tax Code, does the “at least 3 employees” requirement apply to me because I am engaged in advertising activities? Can I benefit from the 75% tax exemption on my income without having any employees? Also, should I submit my income tax return for this activity quarterly or annually (no later than March 31 of the following year)?
The State Tax Service under the Ministry of Economy told FED.az that, pursuant to Article 102.1.30-1 of the Tax Code, if the annual income earned by individuals from the types of activities specified in that article does not exceed AZN 45,000 (without taking expenses into account), 75% of such income is exempt from income tax.
If the taxpayer carries out non-commodity transactions, the tax exemption established by this article does not apply to income arising from such transactions.
It was additionally stated that if an individual engaged in the specified types of activities also carries out other activities, the individual may benefit from the exemption provided for in Article 102.1.30-1 only if the share of annual income derived from the specified activities in total annual income is at least 50%.
In response to the inquiry, it was also stated that the income tax return must be submitted to the tax authority no later than March 31 of the year following the reporting year: “Furthermore, if your annual income does not exceed AZN 45,000, the ‘3 employees’ requirement does not apply to you, and if your activity falls under the advertising services specified in Article 102.1.30-1 of the Tax Code, you may benefit from the 75% exemption.”
Legal basis: Articles 102.1.30-1 and 149 of the Tax Code.