Himayəsində yalnız bir tələbə övladı olan qadına vergi güzəşti verilirmi?
İşləyən xanımın himayəsində yalnız bir övladı var və 20 yaşında tələbədir. Bu halda, Azərbaycan Respublikasının Vergi Məcəlləsinin 102.5-ci maddəsinə əsasən, ona 50 manat məbləğində güzəşt şamil edilirmi?
İqtisadiyyat Nazirliyi yanında Dövlət Vergi Xidmətindən bildirilib ki, Vergi Məcəlləsinin 102.5-ci maddəsinə əsasən, qohumluq dərəcəsindən asılı olmayaraq himayəsində azı üç nəfər, o cümlədən gündüz təhsil alan 23 yaşınadək şagirdlər və tələbələr olan ər və ya arvaddan birinin vergi tutulmalı olan aylıq gəliri 50 manat məbləğində azaldılır.
Əlavə olaraq bildirilib ki, təqaüd, pensiya və işsizlikdən sığorta ödənişi alan şəxslər (uşaqlardan başqa), qanuna əsasən tam dövlət təminatında olan şəxslər himayədə olanlara aid edilmirlər.
Sorğuya cavab olaraq məlumat verilib ki, himayədə olanların sayı bir nəfər olduqda bu maddə ilə nəzərdə tutulmuş güzəşt hüququ yaranmır.
Əsas: Vergi Məcəlləsinin 102.5-ci maddəsi

Is a tax benefit available to a woman who has only one student child as a dependent?
A working woman has only one dependent child, who is 20 years old and a student. In this case, is she entitled to a tax benefit of 50 manats under Article 102.5 of the Tax Code of the Republic of Azerbaijan?
The State Tax Service under the Ministry of Economy has stated that, under Article 102.5 of the Tax Code, the taxable monthly income of one of the spouses is reduced by 50 manats if they have at least three dependents, regardless of the degree of kinship, including students and pupils under the age of 23 who study full-time.
It was also stated that persons receiving scholarships, pensions, or unemployment insurance payments (except children), as well as persons who are fully supported by the state in accordance with the law, are not considered dependents.
In response to the inquiry, it was clarified that if there is only one dependent, the person does not become entitled to the tax benefit provided for under this article.
Legal basis: Article 102.5 of the Tax Code of the Republic of Azerbaijan.