Fiziki şəxs hüquqi şəxsdən icarəyə götürdüyü əmlaka görə vergi bəyannaməsi verməlidirmi?
Fəaliyyət növü "7729002 - Digər paltarların kirayəsi" olan və 14 faiz dərəcə ilə gəlir vergisi ödəyən fiziki şəxs ofisi hüquqi şəxsdən icarəyə götürdüyü halda ödəmə mənbəyindən tutulan vergi bəyannaməsi təqdim etməlidirmi? Həmçinin, illik hesabat verərkən vergi gəlirdən xərclər çıxıldıqdan sonra hesablanır, yoxsa ümumi dövriyyədən?
İqtisadiyyat Nazirliyi yanında Dövlət Vergi Xidmətindən bildirilib ki, Vergi Məcəlləsinin 124.3-cü maddəsinə əsasən, hüquqi şəxslərə (müəssisələrə) və ya qeyri-rezidentlərin daimi nümayəndəliklərinə ödənilən icarə haqları ödəmə mənbəyində vergitutma obyekti deyil. Bu səbəbdən icarə ödənişindən ödəmə mənbəyində vergi tutmaq öhdəliyi yaranmır.
Sorğuya cavab olaraq bildirilib ki, qeyri-sahibkarlıq fəaliyyəti üzrə əldə edilən illik gəlirdən (xərclər nəzərə alınmadan) 14 faiz dərəcə ilə vergi tutulur. Gəlir vergisi üzrə “Gəlir vergisinin bəyannaməsi” hesabat ilindən sonrakı ilin mart ayının 31-dən gec olmayaraq vergi orqanına təqdim edilməlidir.
Əsas: Vergi Məcəlləsinin 101, 124, 149-cu maddələri

Должно ли физическое лицо представлять налоговую декларацию за имущество, арендованное у юридического лица?
Физическое лицо с видом деятельности «7729002 — Прокат другой одежды», уплачивающее подоходный налог по ставке 14%, обязано ли представлять декларацию по налогу, удерживаемому у источника выплаты, если арендует офис у юридического лица? Также при подаче годовой декларации налог рассчитывается после вычета расходов из дохода или с общего оборота?
Государственная налоговая служба при Министерстве экономики сообщает, что согласно статье 124.3 Налогового кодекса арендная плата, выплачиваемая юридическим лицам или постоянным представительствам нерезидентов, не является объектом налогообложения у источника выплаты. Поэтому обязанности удерживать налог с арендной платы не возникает.
По доходам от нес предпринимательской деятельности налог взимается по ставке 14% с годового дохода без учета расходов. Декларация по подоходному налогу представляется в налоговый орган не позднее 31 марта года, следующего за отчетным.
Основание: статьи 101, 124 и 149 Налогового кодекса.