Bir neçə qlobal rəqəmsal xidmət təchizatçısı Azərbaycanda ƏDV qeydiyyatına alınıb
Azərbaycanda rəqəmsal iqtisadiyyatın vergiyə cəlb edilməsi və bu sahədə inzibatçılığın təkmilləşdirilməsi istiqamətində tədbirlər davam etdirilir. İqtisadiyyat Nazirliyi yanında Dövlət Vergi Xidmətinin elektron qeydiyyat portalı vasitəsilə daha 4 beynəlxalq rəqəmsal xidmət təchizatçısı vergi uçotuna alınıb.
Qeydiyyata alınmış şirkətlər ABŞ-nin “Anthropic, PBC” və “Aghanim Inc.”, İsveçrənin “eBay Marketplaces GmbH”, eləcə də Niderlandın “Netflix International B.V.” şirkətləridir. Bu şirkətlərin ƏDV məqsədləri üçün qeydiyyatı 2026-cı il sentyabrın 1-dən qüvvəyə minəcək.
Bu il Vergi Məcəlləsinə edilmiş dəyişikliklərə əsasən, 2026-cı ilin sentyabr ayından etibarən Azərbaycanda elektron ticarət qaydasında xidmət göstərən və ölkə üzrə illik dövriyyəsi 10 min ABŞ dollarını aşan qeyri-rezident rəqəmsal xidmət təchizatçıları üçün vergi orqanında elektron qeydiyyat məcburi olacaq.
Qeydiyyatdan keçmiş qeyri-rezident rəqəmsal xidmət təchizatçılarına edilən ödənişlər üzrə ƏDV banklar tərəfindən tutulmur. Həmin şirkətlər ƏDV-ni özləri hesablayır, bəyan edir və dövlət büdcəsinə ödəyirlər.
Beynəlxalq rəqəmsal xidmət təchizatçılarının elektron qeydiyyat sisteminə qoşulması yeni vergi mexanizminin tətbiqinə hazırlıq prosesinin mühüm nəticələrindən biridir. Dövlət Vergi Xidməti rəqəmsal iqtisadiyyatda müasir vergi inzibatçılığının və şəffaf biznes mühitinin formalaşdırılması istiqamətində fəaliyyətini davam etdirir.

Several global digital service providers have registered for VAT in Azerbaijan
Azerbaijan continues to implement measures aimed at taxing the digital economy and improving tax administration in this area. Through the electronic registration portal of the State Tax Service under the Ministry of Economy, four more international digital service providers have been registered for tax purposes.
The registered companies are the US-based “Anthropic, PBC” and “Aghanim Inc.”, Switzerland-based “eBay Marketplaces GmbH”, and the Netherlands-based “Netflix International B.V.”. Their VAT registration will take effect from September 1, 2026.
According to amendments made to the Tax Code this year, starting from September 2026, electronic registration with the tax authority will be mandatory for non-resident digital service providers that provide services electronically in Azerbaijan and have an annual turnover in the country exceeding USD 10,000.
VAT on payments made to registered non-resident digital service providers will not be withheld by banks. These companies will calculate the VAT themselves, file the relevant declarations, and pay the tax to the state budget.
The inclusion of international digital service providers in the electronic registration system is one of the important outcomes of preparations for the implementation of the new tax mechanism. The State Tax Service continues its efforts to establish modern tax administration and a transparent business environment in the digital economy.