Bir neçə qlobal rəqəmsal xidmət təchizatçısı Azərbaycanda ƏDV qeydiyyatına alınıb
Azərbaycanda rəqəmsal iqtisadiyyatın vergiyə cəlb edilməsi və bu sahədə inzibatçılığın təkmilləşdirilməsi istiqamətində tədbirlər davam etdirilir. İqtisadiyyat Nazirliyi yanında Dövlət Vergi Xidmətinin elektron qeydiyyat portalı vasitəsilə daha 4 beynəlxalq rəqəmsal xidmət təchizatçısı vergi uçotuna alınıb.
Qeydiyyata alınmış şirkətlər ABŞ-nin “Anthropic, PBC” və “Aghanim Inc.”, İsveçrənin “eBay Marketplaces GmbH”, eləcə də Niderlandın “Netflix International B.V.” şirkətləridir. Bu şirkətlərin ƏDV məqsədləri üçün qeydiyyatı 2026-cı il sentyabrın 1-dən qüvvəyə minəcək.
Bu il Vergi Məcəlləsinə edilmiş dəyişikliklərə əsasən, 2026-cı ilin sentyabr ayından etibarən Azərbaycanda elektron ticarət qaydasında xidmət göstərən və ölkə üzrə illik dövriyyəsi 10 min ABŞ dollarını aşan qeyri-rezident rəqəmsal xidmət təchizatçıları üçün vergi orqanında elektron qeydiyyat məcburi olacaq.
Qeydiyyatdan keçmiş qeyri-rezident rəqəmsal xidmət təchizatçılarına edilən ödənişlər üzrə ƏDV banklar tərəfindən tutulmur. Həmin şirkətlər ƏDV-ni özləri hesablayır, bəyan edir və dövlət büdcəsinə ödəyirlər.
Beynəlxalq rəqəmsal xidmət təchizatçılarının elektron qeydiyyat sisteminə qoşulması yeni vergi mexanizminin tətbiqinə hazırlıq prosesinin mühüm nəticələrindən biridir. Dövlət Vergi Xidməti rəqəmsal iqtisadiyyatda müasir vergi inzibatçılığının və şəffaf biznes mühitinin formalaşdırılması istiqamətində fəaliyyətini davam etdirir.

Несколько глобальных поставщиков цифровых услуг зарегистрированы в качестве плательщиков НДС в Азербайджане
- Просмотры 2
В Азербайджане продолжаются мероприятия по налогообложению цифровой экономики и совершенствованию налогового администрирования в этой сфере. Через электронный портал регистрации Государственной налоговой службы при Министерстве экономики на налоговый учет были поставлены еще 4 международных поставщика цифровых услуг.
Зарегистрированными компаниями являются американские “Anthropic, PBC” и “Aghanim Inc.”, швейцарская “eBay Marketplaces GmbH”, а также нидерландская “Netflix International B.V.”. Их регистрация в целях НДС вступит в силу с 1 сентября 2026 года.
Согласно изменениям, внесенным в Налоговый кодекс в этом году, с сентября 2026 года электронная регистрация в налоговом органе станет обязательной для нерезидентных поставщиков цифровых услуг, оказывающих услуги в электронной форме в Азербайджане и имеющих годовой оборот в стране свыше 10 тысяч долларов США.
По платежам в адрес зарегистрированных нерезидентных поставщиков цифровых услуг НДС не удерживается банками. Эти компании самостоятельно исчисляют НДС, представляют декларации и уплачивают налог в государственный бюджет.
Подключение международных поставщиков цифровых услуг к системе электронной регистрации является одним из важных результатов подготовки к внедрению нового налогового механизма. Государственная налоговая служба продолжает работу по формированию современного налогового администрирования и прозрачной бизнес-среды в цифровой экономике.