Qum və çınqıl hasil edən vergi ödəyicisi mədən vergisi bəyannaməsi təqdim etməlidirmi?
Fiziki şəxsin əsas fəaliyyəti 0812102 - Daş, qum və çınqılların doğranması və xırdalanması, əlavə fəaliyyəti 0812101 - Sənaye və tikinti üçün qum və çınqıl hasilatından ibarətdir. Vergi mükəlləfiyyəti 2 faizlik sadələşdirilmiş vergidir. Sahibkar əlavə olaraq hər ay üçün mədən vergisi bəyannaməsi təqdim etməlidirmi?
İqtisadiyyat Nazirliyi yanında Dövlət Vergi Xidmətindən bildirilib ki, Vergi Məcəlləsinin 214-cü maddəsinə əsasən, Azərbaycan Respublikasının ərazisində (Xəzər dənizinin (gölünün) Azərbaycan Respublikasına mənsub olan bölməsi də daxil olmaqla) yerin təkindən faydalı qazıntıları çıxaran fiziki şəxslər və müəssisələr mədən vergisinin ödəyiciləridir. Mədən vergisi üzrə hesabat dövrü təqvim ayıdır. Hesabat ayından sonrakı ayın 20-dən gec olmayaraq bəyannamə vergi orqanına təqdim edilməli və hesablanmış vergi büdcəyə ödənilməlidir.
Sorğuya cavab olaraq bildirilib ki, əlavə fəaliyyət kimi qum və çınqıl hasilatı ilə məşğul olduğu üçün vergi ödəyicisi hər ay üzrə mədən vergisi bəyannaməsini vergi orqanına təqdim etməli və hesablanmış vergini büdcəyə ödəməlidir
Əsas: Vergi Məcəlləsinin 214 və 217-ci maddələri

Должен ли налогоплательщик, занимающийся добычей песка и гравия, представлять декларацию по налогу на добычу полезных ископаемых?
Основной вид деятельности физического лица — 0812102 — дробление и измельчение камня, песка и гравия, дополнительный вид деятельности — 0812101 — добыча песка и гравия для промышленности и строительства. Налоговое обязательство — упрощённый налог по ставке 2%. Должен ли предприниматель дополнительно представлять декларацию по горному налогу за каждый месяц?
Государственная налоговая служба при Министерстве экономики сообщает, что согласно статье 214 Налогового кодекса физические лица и предприятия, добывающие полезные ископаемые из недр на территории Азербайджанской Республики, являются плательщиками горного налога.
Отчётным периодом по горному налогу является календарный месяц. Декларация должна быть представлена в налоговый орган не позднее 20-го числа месяца, следующего за отчётным, а исчисленный налог уплачен в бюджет.
В ответ на запрос отмечено, что поскольку налогоплательщик осуществляет добычу песка и гравия в качестве дополнительного вида деятельности, он обязан ежемесячно представлять декларацию по горному налогу и уплачивать исчисленный налог в бюджет.
Основание: статьи 214 и 217 Налогового кодекса.