Vətəndaşlar üçün sahibkarlar rahat və qanuni ödəniş imkanları yaratmalıdırlar.
Azərbaycanda nağdsız ödənişlər sahəsində dinamika yüksəlib. İyun ayının sonuna ölkəmizdə banklar və “Azərpoçt” sistemləri üzrə dövriyyədə olan ödəniş kartlarının sayı may ayına nisbətən 224 min ədəd artaraq 18 milyon 91 min ədəd təşkil edib. Keçən ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə bu göstərici 20,3% artıb. Ödəniş kartlarında artım debet kartları üzrə 21,5%, kredit kartları üzrə isə 12,6% təşkil edib. Ödəniş kartlarının artması nağdsız ödənişlərin həcminə də müsbət təsir göstərib. Ay ərzində ölkədaxili nağdsız əməliyyatların həcmi keçən ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə 1,7 dəfə artıb. 2024-cü ilin iyun ayı ərzində kartlar vasitəsilə həyata keçirilən ölkədaxili nağdsız ödənişlərin həcmi 6,103 mln. manat təşkil edib.
Təşviqedici tədbirlər insanların ödəniş vərdişlərini dəyişib. Bir neçə il əvvəl bankomatların qarşısında yaranan izdihamlar indi, demək olar ki, yoxdur. İnsanların plastik kartlarla ödənişlərini təmin etmək üçün əlverişli mühitdə texniki imkanlar da yaradılıb.
Nağdsız ödənişləri təşviq edən alətlər
Son dövrlərdə təmassız ödənişlərin artmasına təsir edən müxtəlif amillər var ki, bunlardan ən başlıcası stimullaşdırıcı tədbirlərdir. İqtisadiyyat Nazirliyi yanında Dövlət Vergi Xidməti (DVX) tərəfindən həyata keçirilən “ƏDV geri al” layihəsi, banklar tərəfindən sərfəli “cashback” təklif edən mexanizmlərin istifadəyə verilməsi, plastik kartlarla ödənişlər zamanı müxtəlif lotereyalarda iştirak və s. bu sahədə atılan addımlardır. Təşviqedici tədbirlər insanların ödəniş vərdişlərini dəyişib. Bir neçə il əvvəl bankomatların qarşısında yaranan izdihamlar indi, demək olar ki, yoxdur. İnsanların plastik kartlarla ödənişlərini təmin etmək üçün əlverişli mühitdə texniki imkanlar da yaradılıb. İndi, demək olar ki, bütün mağazalarda, xidmət məkanlarında, ictimai iaşə obyektlərində POS-terminallar var. Vətəndaşlar bu imkanlardan yararlanaraq bir tərəfdən rahat, sadə və asan formada ödəniş edir, digər tərəfdən isə bu ödənişlərdən əlavə bonuslar da qazana bilirlər.
Bəzən vətəndaşlar ödənişi kartdan karta köçürürlər. Bununla da özləri də bilmədən qanun pozuntusuna yol verilməsi prosesinin iştirakçısına çevrilirlər.
Nağdsız ödənişlər yalnız POS-terminal vasitəsilə qəbul edilməlidir
Vətəndaşların nağdsız ödənişlərə müsbət yanaşması iqtisadiyyatda şəffaflığın artmasına səbəb olur. Plastik kartlarla ödənişlər real vaxt rejimində həyata keçirilir və elektron qaydada dövriyyələri izləmək mümkün olur.
Zaman keçdikcə nağdsız ödənişlərin genişlənməsi, çox təəssüf ki, bəzi iş adamlarını “alternativ yollar” axtarmağa vadar edib. Təbii ki, bu, düzgün işləyən biznes subyektlərinə aid edilmir. Amma bəzi mağazalarda, xidmət göstərən obyektlərdə və restoranlarda plastik kartlarla ödənişi qəbul etməkdən imtina edirlər. Məsələn, POS-terminalın işləmədiyi, internetin zəif olduğu və ya qurğuda başqa nasazlığın olması bəhanə gətirilir. Bəzən vətəndaşlar bu məqama diqqət yetirməyib ödənişi kartdan karta köçürürlər. Bununla da özləri də bilmədən qanun pozuntusuna yol verilməsi prosesinin iştirakçısına çevrilirlər. Çünki ödənişin kartdan karta köçürülmə vasitəsilə alınması vergidən yayınma məqsədi daşıyır. Belə ödənişləri izləmək mümkün deyil. Bu, həm də vətəndaşın hüquqlarının pozulmasına gətirib çıxarır. İlk növbədə o, mal, iş və xidmətləri əldə etmək üçün nağdsız ödəniş edərkən əldə edəcəyi bonuslardan, “cashback”lərdən və istehlakçı olaraq “ƏDV geri al” hüququndan məhrum olur.
Nəzərə almaq lazımdır ki, bu yola əl atan iş adamları belə hallara yol verdikləri üçün Vergi Məcəlləsində nəzərdə tutulan maliyyə sanksiyalarına məruz qala bilərlər. Buna görə də nağdsız ödənişləri qanunvericiliyin tələblərinə əsasən, yalnız POS-terminal vasitəsilə qəbul etmək tövsiyə olunur.

Предприниматели должны создавать удобные и законные способы оплаты для граждан
В сфере безналичных платежей в Азербайджане наблюдается положительная динамика. К концу июня количество платёжных карт, находящихся в обращении через банки и системы "Азерпочт", увеличилось на 224 тысячи по сравнению с маем, достигнув 18 миллионов 91 тысячи карт. По сравнению с аналогичным периодом прошлого года этот показатель вырос на 20,3%. Рост по дебетовым картам составил 21,5%, а по кредитным — 12,6%. Увеличение количества платёжных карт положительно сказалось на объёме безналичных платежей. Объём безналичных операций внутри страны за месяц увеличился в 1,7 раза по сравнению с аналогичным периодом прошлого года. В июне 2024 года объём безналичных платежей внутри страны через карты составил 6,103 миллиона манатов.
Меры стимулирования изменили платёжные привычки людей. Очереди перед банкоматами, наблюдаемые несколько лет назад, теперь практически исчезли. Для обеспечения платежей людей через пластиковые карты созданы также технические возможности в благоприятной среде.
Инструменты стимулирования безналичных платежей
В последние годы на рост бесконтактных платежей влияют различные факторы, и ключевым из них являются стимулирующие меры. Проект "Верни НДС" Государственной налоговой службы (ГНС) при Министерстве экономики, внедрение банками выгодных механизмов "кэшбэка", участие в различных лотереях при оплате пластиковыми картами и другие шаги внесли свой вклад в эту область. Меры стимулирования изменили платёжные привычки людей. Очереди перед банкоматами, наблюдаемые несколько лет назад, теперь практически исчезли. Для обеспечения платежей людей через пластиковые карты созданы также технические возможности в благоприятной среде. Сейчас практически во всех магазинах, местах обслуживания и общественного питания установлены POS-терминалы. Граждане, пользуясь этими возможностями, с одной стороны, совершают платежи комфортно и просто, а с другой — могут зарабатывать дополнительные бонусы за эти платежи.
Иногда граждане переводят деньги с карты на карту. Тем самым они, не осознавая, становятся участниками нарушения закона.
Безналичные платежи должны приниматься только через POS-терминалы
Положительное отношение граждан к безналичным платежам способствует повышению прозрачности в экономике. Оплата пластиковыми картами осуществляется в режиме реального времени, и электронным способом можно отслеживать обороты.
Со временем расширение безналичных платежей, к сожалению, заставило некоторых предпринимателей искать "альтернативные пути". Конечно, это не относится к добросовестно работающим субъектам бизнеса. Однако в некоторых магазинах, местах обслуживания и ресторанах отказываются принимать оплату пластиковыми картами. Например, ссылаются на неработающий POS-терминал, слабый интернет или другие технические проблемы. Иногда граждане не обращают на это внимания и переводят деньги с карты на карту. Таким образом, они, не осознавая, становятся участниками нарушения закона. Потому что перевод с карты на карту является средством уклонения от налогов. Такие платежи невозможно отслеживать. Это также нарушает права гражданина. Прежде всего, он лишается бонусов, "кэшбэков" и права на возврат НДС, которые он мог бы получить при безналичной оплате за товары, работы и услуги.
Следует учитывать, что предприниматели, прибегающие к таким действиям, могут быть подвергнуты финансовым санкциям, предусмотренным Налоговым кодексом. Поэтому рекомендуется принимать безналичные платежи только через POS-терминалы в соответствии с требованиями законодательства.