Əmək kitabçalarının işçilərə qaytarılması ilə bağlı vacib məqamlar
Əmək Məcəlləsində edilmiş son dəyişikliklərlə bağlı Qanunun keçid müddəasında qeyd edilir ki, bu Qanun qüvvəyə mindiyi tarixdən elektron informasiya sistemində məlumatları mövcud olan əmək kitabçaları işəgötürənlər tərəfindən işçilərə təhvil verilir. Mövzu ilə bağlı vergi eksperti Anar Bayramov qeyd olunan maddədə bəzi diqqətçəkən məqamlara aydınlıq gətirir:
Birinci məqam işəgötürən tərəfindən hansı tarixdən etibarən əmək kitabçalarının qaytarılması ilə bağlıdır. Keçid müddəasında bildirilib ki, bu Qanun qüvvəyə mindiyi tarixdən əmək kitabçaları geri qaytarılmalıdır. Əmək Məcəlləsində dəyişikliklər haqqında Qanunun parlamentdə qəbul tarixi 29 iyun 2024-cü il, dərc edildiyi tarix isə 12 avqust 2024-cü ildir. “Normativ hüquqi aktlar haqqında” Azərbaycan Respublikasının Konstitusiya Qanununun 85.1-ci maddəsində qeyd edilir ki, qanunlar, fərmanlar və Nazirlər Kabinetinin qərarları həmin aktlarda qüvvəyə minmənin daha gec müddəti nəzərdə tutulmadıqda onların rəsmi dərc edildiyi gündən qüvvəyə minir. Bu səbəbdən də Əmək Məcəlləsində edilmiş dəyişikliklər barədə Qanunun qüvvəyə minmə tarixi 12 avqust 2024cü il tarix hesab edildiyindən, işəgötürənlər həmin tarixdən etibarən əmək kitabçalarını işçilərə təhvil verə bilərlər.
İkinci məqam işəgötürən tərəfindən hansı müddətə qədər əmək kitabçalarının təhvil verilməsidir. Keçid müddəasında əmək kitabçalarının təhvil verilməsi ilə bağlı son müddət müəyyən edilməyib. O səbəbdən də əmək kitabçalarının hansı müddətdə işçilərə təhvil verilməsi işəgötürənlər tərəfindən müəyyən edilir.
Üçüncü məqam təhvil verilən əmək kitabçalarında işəgötürənin hər hansı qeydlər aparıb-aparmaması ilə bağlıdır. Dəyişikliyədək əmək kitabçası işəgötürənlər tərəfindən əmək müqaviləsinə xitam halında təhvil verildiyi üçün xitam haqqında qeydlər imza və möhürlə təsdiq edilirdi. İndiki halda isə işəgötürənlər cari, yəni əmək müqaviləsinə xitam verilməyən işçilərin əmək kitabçalarını təhvil verdikləri üçün kitabçada hər hansı qeyd aparılmasına ehtiyac yoxdur.
Dördüncü məqam işəgötürən tərəfindən hansı işçilərin əmək kitabçalarının geri qaytarılması ilə bağlıdır. Qanunun keçid müddəasında qeyd edilir ki, elektron informasiya sistemində məlumatları mövcud olan əmək kitabçaları işçilərə təhvil verilməlidir. Bu zaman sual yaranır ki, elektron informasiya sistemində məlumatları mövcud olmayan əmək kitabçaları işçilərə geri qaytarılmalıdırmı?
Misal: Tutaq ki, işçinin əmək kitabçasında 1 iyul 2014-cü il tarixədək xitam verilən əmək müqavilələri göstəriciləri qeyd edilib. Bu zaman işəgötürən həmin işçinin də əmək kitabçasını geri qaytarmalıdırmı?
Keçid müddəasından belə anlaşılır ki, elektron informasiya sistemində məlumatları mövcud olmayan əmək kitabçaları işçilərə geri qaytarılmamalıdır. Çünki keçid müddəasında qeyd edilməyib ki, bu Qanun qüvvəyə mindiyi tarixdən bütün əmək kitabçaları işəgötürənlər tərəfindən işçilərə təhvil verilməlidir. Xüsusi olaraq vurğulanıb ki, "…elektron informasiya sistemində məlumatları mövcud olan əmək kitabçaları” işçilərə təhvil verilməlidir. Bu səbəbdən də düşünürük ki, işəgötürən yalnız elektron informasiya sistemində məlumatları mövcud olan işçilərə əmək kitabçalarını geri qaytarmalıdır.
Maraqlıdır ki, niyə keçid müddəasında "1 iyul 2014-cü il tarixədək xitam verilən əmək müqavilələri” anlayışından istifadə edilməyib? Çünki 2008-2010-ci illərdə Dövlət Sosial Müdafiə Fondu tərəfindən işəgötürənlərin bəzilərindən əmək kitabçası haqqında məlumatların tələb edilməsi həyata keçirildi. Həmin tələblərlə bağlı bütün işəgötürənlər üzrə prosesi həyata keçirmək mümkün olmasa da, bəzi işçilər üzrə məlumatlar elektron informasya sistemində əks olunub. Bu səbəbdən də həmin şəxslərin əmək stajları üzrə məlumatlar elektron sistemdə əksini taparsa, işəgötürənlər onların da əmək kitabçalarını qaytara bilərlər. Bir hal da mümkündür ki, işçinin əmək stajına başladığı dövrün müəyyən hissəsi kağız formada əmək müqaviləsi imzalanan vaxta təsadüf edib. Bu zaman həmin dövr də elektron informasiya sistemində əks olunmayacaq.
Bəs əmək müqaviləsinə xitam verilən işçinin əmək kitabçası necə təhvil verilməlidir?
Əmək Məcəlləsində son dəyişikliklə bağlı Qanun qüvvəyə mindikdən sonra işçi hər hansı səbəbdən işdən azad oluna bilər. İşəgötürən əmək müqaviləsinə xitamla bağlı prosesi həyata keçirdiyi zaman əmək kitabçasını həmin şəxsə təhvil verməyib. Bu zaman işəgötürən əmək müqaviləsinə xitam verilən işçinin əmək kitabçasına xitamla bağlı qeyd etdikdən sonra sənədi işçiyə təhvil verə bilər.
Digər hal da mümkündür ki, işçinin əmək kitabçası təhvil verildikdən sonra əmək müqaviləsinə xitam verilsin. Bu zaman işəgötürən tərəfindən işçiyə təhvil verilən əmək kitabçası geri alınmaqla xitamla bağlı qeydin aparılması qanunvericilikdə nəzərdə tutulmayıb.

Важные моменты относительно возврата трудовых книжек сотрудникам
Что касается последних изменений, внесенных в Трудовой кодекс, то в переходном положении Закона указано, что со дня вступления в силу настоящего Закона трудовые книжки со сведениями, имеющимися в электронной информационной системе, передаются работодателями в сотрудники. On the subject, tax expert Anar Bayramov clarifies some notable points in the mentioned article:
Первый пунктсвязан с датой, с которой работодатель возвращает трудовые книжки. В переходном положении указано, что трудовые книжки подлежат возврату со дня вступления в силу настоящего Закона. Дата принятия Закона о внесении изменений в Трудовой кодекс в парламенте – 29 июня 2024 года, дата его опубликования – 12 августа 2024 года. Статья 85.1 Конституционного закона Азербайджанской Республики «О нормативных правовых актах» гласит, что законы, постановления и постановления Кабинета Министров вступают в силу со дня их официального опубликования, если не предусмотрен более поздний срок вступления в силу. ибо в этих действиях. По этой причине, поскольку датой вступления в силу Закона об изменениях, внесенных в Трудовой кодекс, считается 12 августа 2024 года, работодатели могут передавать трудовые книжки работникам с этой даты.
Второй момент — в какой срок работодатель должен сдать трудовые книжки. Переходное положение не определяет срок сдачи трудовых книжек. По этой причине работодатели определяют период времени при выдаче трудовых книжек работникам.
Третий пунктсвязан с тем, делает ли работодатель какие-либо записи в сданных трудовых книжках. До изменения трудовая книжка сдавалась работодателям при расторжении трудового договора, поэтому записи о расторжении заверялись подписью и печатью. В данном случае нет необходимости делать какую-либо запись в книжке, поскольку работодатель передает трудовые книжки действующих работников, то есть работников, трудовой договор с которыми не расторгнут.
Четвертый пункт касается того, какие трудовые книжки сотрудникам возвращает работодатель. В переходном положении закона указано, что трудовые книжки со сведениями, имеющимися в электронной информационной системе, должны быть переданы работникам. В это время возникает вопрос, следует ли возвращать работникам трудовые книжки, сведения о которых отсутствуют в электронной информационной системе?
Пример: Предположим, что в трудовой книжке работника имеются показатели о трудовых договорах, расторгнутых к 1 июля 2014 года. Должен ли работодатель вернуть трудовую книжку работнику в это время?
Из переходного положения следует, что трудовые книжки, сведения о которых отсутствуют в электронной информационной системе, не подлежат возврату работникам. Потому что в переходном положении не указано, что со дня вступления в силу настоящего Закона все трудовые книжки должны быть переданы работодателями работникам. Особо было подчеркнуто, что «...трудовые книжки, информация о которых имеется в электронной информационной системе» должны быть переданы работникам. Поэтому мы считаем, что работодатель должен возвращать трудовые книжки только тем работникам, информация о которых имеется в электронной информационной системе. электронная информационная система.
Интересно, почему в переходном положении не было использовано понятие «трудовой договор, расторгнутый до 1 июля 2014 года». Ведь в 2008-2010 годах ФСС запрашивал у некоторых работодателей информацию о трудовой книжке. Возможно проведение процедуры для работодателей, информация о некоторых работниках отражается в электронной информационной системе. работодатели также могут вернуть свои трудовые книжки. Также возможно, что определенная часть периода работы работника совпала с подписанием бумажного трудового договора. В этом случае этот период не будет отражен в электронной информационной системе.
Как следует сдать трудовую книжку работнику, с которым расторгнут трудовой договор?
После вступления в силу Закона о последней поправке в Трудовой кодекс работника можно уволить по любому основанию. При осуществлении процедуры расторжения трудового договора работодатель не вручил этому лицу трудовую книжку. В это время работодатель может передать документ работнику после внесения отметки об увольнении в трудовую книжку работника, трудовой договор которого был расторгнут.
Другой случай: трудовой договор может быть расторгнут после сдачи работнику трудовой книжки. В настоящее время законодательством не предусмотрена запись увольнения путем изъятия трудовой книжки, переданной работнику работодателем.