Malların alış aktları ilə bağlı nələr dəyişdi?
Vergi orqanında uçota durmayan (VÖEN-i mövcud olmayan) fiziki şəxslərdən mallar alınan zaman elekton alış aktının tərtib edilməsi Vergi Məcəlləsinin 71-2-ci maddəsi ilə tənzimlənir. Nazirlər Kabinetinin 20 noyabr 2024-cü il tarixli qərarı ilə alış aktlarının tərtib olunması qaydalarında dəyişiklik edilib. Qanunvericiliyin yeni tələblərini Emin Səttarov şərh edir:
Elektron alış aktının tətbiqi, uçotu və istifadə qaydaları Nazirlər Kabinetinin 243 nömrəli 7 iyul 2020-ci tarixli qərarı ilə tənzimlənir. Həmin sənədə əsasən, vergi orqanında uçotda olmayan fiziki şəxslərdən, yəni vətəndaşlardan hər hansı mal alınan zaman kağız daşıyıcıda alış aktı tərtib olunmalı, hər iki tərəf imzalamalı və malların alış tarixindən sonra 5 gün ərzində mühasibatlığa təqdim edilməklə həmin kağız daşıyıcı əsasında elektron alış aktı tərtib olunmalıdır. Əgər ödəyicinin elektron alış aktını yerində tərtibetmə imkanı varsa, kağız daşıyıcıda alış aktının tərtib edilməsinə ehtiyac qalmır. Həmin elektron alış aktı çap olunub satıcı tərəfindən imzalandığı halda, əməliyyatın aparılmasını təsdiq edən sənəd hesab olunur. Çap edilmiş elektron alış aktı vergi orqanında uçotda olmayan fiziki şəxs tərəfindən imzalandıqdan sonra vergi ödəyicisində saxlanılır.
Lakin araşdırmalar zamanı bir çox hallarda malı təqdim edən şəxsin təqdimetmədən xəbəri olmadığını və ya imzanın ona aid olmamasını əsas gətirirdilər. Bu cür nüansların qarşısını almaq məqsədilə Nazirlər Kabinetinin 243 nömrəli 7 iyul 2020-ci tarixli qərarına 20 noyabr 2024-cü il tarixində ayrıca dəyişiklik edilib. Dəyişikliyə əsasən, elektron alış aktının ilkin tərtibi və ya elektron alış aktının ləğvi zamanı vergi orqanında uçotla olmayan fiziki şəxsin öz adına qeydiyyatda olan mobil nömrəsinə SMS vasitəsilə müəyyən edilmiş qaydada təsdiq gəldikdən sonra vergi ödəyicisinin gücləndirilmiş elektron imzası vasitəsilə tərtib olunmalıdır. Bu cür tənzimlənmə malların həqiqətən fiziki şəxs tərəfindən təqdim olunmasını sübut edir. Eyni zamanda, gələcəkdə vergi yoxlamaları zamanı vergi orqanı ilə mübahisəli halları minimuma endirmiş olacaq.
Elektron alış aktı tərtib olunan zaman diqqət edilməli məqamlar aşağıdakılardan ibarətdir:
1. Ümumiləşdirilmiş adlardan (kənd təsərrüfat məhsulları, tikinti materialları) istifadə edilməməlidir. Bu qeydlərə yol verildiyi halda, təqdim olunmuş elektron alış aktı etibarsız hesab edilə, gəlirdən çıxılan xərc kimi nəzərə alınmaya bilər.
2. Elektron alış aktına düzəliş edilməsi və ya geri qaytarılması prosesləri ödəyici tərəfindən həyata keçirilir. Geri qaytarılma zamanı yeni seriya və nömrəsi olan elektron alış aktı tərtib edilib gücləndirilmiş elektron imza vasitəsilə təsdiq olunmalıdır. Düzəliş edilən elektron alış aktına proqram təminatı tərəfindən yeni seriya və nömrə verilmir.
3. Elektron alış aktının ləğv edilməsi vergi orqanında uçotda olmayan fiziki şəxsin öz adına qeydiyyatda olan mobil nömrəsinə SMS vasitəsilə müəyyən edilmiş qaydada təsdiq gəldikdən sonra vergi ödəyicisinin gücləndirilmiş elektron imzası vasitəsilə tərtib olunmalıdır.

Что изменилось относительно актов приобретения товаров?
При покупке товаров у физических лиц, не состоящих на учете в налоговом органе (ИНН не существует), составление электронного акта покупки регламентируется статьей 71-2 НК РФ. Решением Кабинета Министров от 20 ноября 2024 года изменены правила оформления договоров купли-продажи. Эмин Саттаров комментирует новые требования законодательства:
Правила применения, учета и использования закона об электронных закупках регламентированы постановлением Кабинета Министров №243 от 7 июля 2020 года. Согласно этому документу, при покупке любых товаров у физических лиц, не состоящих на учете в налоговом органе, то есть граждан, должен быть оформлен акт покупки на бумажном носителе, подписанный обеими сторонами, а также должен быть оформлен электронный акт покупки. на основании этого бумажного носителя и сдается в бухгалтерский учет в течение 5 дней со дня приобретения товара. Если у плательщика есть возможность составить электронный акт покупки на месте, необходимости оформления бумажного акта покупки нет. Если этот электронный акт покупки распечатан и подписан продавцом, он считается документом, подтверждающим сделку. Распечатанная электронная купля-продажа сохраняется у налогоплательщика после ее подписания физическим лицом, не состоящим на учете в налоговом органе.
Однако в ходе расследований во многих случаях лицо, предъявляющее товар, не знало о предъявлении или подпись ему не принадлежала. Чтобы не допустить подобных нюансов, в постановление Кабинета Министров №243 от 7 июля 2020 года 20 ноября 2024 года были внесены отдельные изменения. Согласно поправкам, при первоначальном оформлении электронной купли-продажи или аннулировании электронной купли-продажи она должна быть оформлена посредством усиленной электронной подписи налогоплательщика после получения подтверждения в установленном порядке посредством СМС на адрес номер мобильного телефона, зарегистрированный на его имя физического лица, не состоящего на учете в налоговом органе. Такое расположение доказывает, что товар действительно предоставлен физическим лицом. В то же время это позволит минимизировать споры с налоговым органом при будущих налоговых проверках.
При составлении электронного акта купли-продажи следует учитывать следующие моменты:
1. Не следует использовать обобщенные названия (сельскохозяйственная продукция, строительные материалы). Если такие записи разрешены, представленная электронная купля-продажа может быть признана недействительной и не считаться расходом, вычитаемым из доходов.
2.Процедуру внесения изменений или возврата электронного акта покупки осуществляет плательщик. При возврате должен быть составлен электронный акт покупки с новой серией и номером и подтвержден усиленной электронной подписью. Программное обеспечение не присваивает новую серию и номер измененному электронному договору купли-продажи.
3. Аннулирование электронной купли-продажи должно быть произведено посредством усиленной электронной подписи налогоплательщика после получения подтверждения посредством СМС на зарегистрированный на его имя мобильный номер физического лица, не состоящего на учете в налоговый орган.