Əcnəbi vətəndaşlara tətbiq olunan vergi güzəştləri
Xarici ölkə vətəndaşı Azərbaycanda şirkət açmaq istəyir. Onun üçün hansı vergi güzəştləri tətbiq olunur?
İqtisadiyyat Nazirliyi yanında Dövlət Vergi Xidmətindən bildirilib ki, xarici investisiyalı məhdud məsuliyyətli cəmiyyət – əcnəbi və ya vətəndaşlığı olmayan şəxs, habelə xarici ölkədə dövlət qeydiyyatına alınmış hüquqi şəxs tərəfindən təsis edilən məhdud məsuliyyətli cəmiyyətdir. Qeyri-rezident fiziki şəxsin Azərbaycan Respublikasında xarici investisiyalı kommersiya hüquqi şəxs yaratmaq istədiyi halda, qeyd edilən formada hüquqi şəxsin yaradılması üçün tələb olunan sənədlərin siyahısını Dövlət Vergi Xidmətinin saytında olan “Bir pəncərə” bölməsinin eyniadlı pəncərəsindən əldə etmək mümkündür.
“Hüquqi şəxslərin dövlət qeydiyyatı və dövlət reyestri haqqında” Azərbaycan Respublikası Qanununun 7-1-ci maddəsinə müvafiq olaraq, yerli investisiyalı məhdud məsuliyyətli cəmiyyətlərin adi elektron dövlət qeydiyyatı 1 iş günündən gec olmayaraq, sürətli elektron dövlət qeydiyyatı dərhal, xarici investisiyalı məhdud məsuliyyətli cəmiyyətin elektron dövlət qeydiyyatı isə 2 iş günündən gec olmayaraq həyata keçirilir.
Xidmətdən bildirilib ki, Vergi Məcəlləsinin 3.6-cı maddəsinə əsasən, vergilər siyasi, ideoloji, etnik, konfessional və ya vergi ödəyicilərinin digər fərdi xüsusiyyətləri əsasında müəyyən edilə bilməz və diskriminasiya xarakteri daşıya bilməz. Mülkiyyət növü, fiziki şəxslərin vətəndaşlığı və ya kapitalın yerləşdiyi yerə görə vergilərin fərqli dərəcələrdə müəyyən edilməsi qadağandır. Hüquqi şəxslərə tətbiq olunan vergidə güzəştlər Vergi Məcəlləsinin 106-cı maddəsində göstərilib.

Tax incentives for foreign citizens
The State Tax Service under the Ministry of Economy has stated that a foreign-invested limited liability company is a limited liability company established by a foreign or stateless person, or a legal entity registered in a foreign country. In case a non-resident individual intends to create a foreign-invested commercial legal entity in the Republic of Azerbaijan, the list of required documents for establishing the legal entity in this form can be obtained from the "One Window" section on the website of the State Tax Service.
According to Article 7-1 of the Law of the Republic of Azerbaijan on the State Registration of Legal Entities and the State Register, the standard electronic state registration of local-invested limited liability companies is completed no later than 1 business day, the expedited electronic state registration is carried out immediately, and the electronic state registration of a foreign-invested limited liability company is completed no later than 2 business days.
The Service has stated that, according to Article 3.6 of the Tax Code, taxes cannot be determined based on political, ideological, ethnic, religious, or other individual characteristics of taxpayers, and they cannot carry discriminatory characteristics. It is prohibited to set different tax rates based on the type of ownership, the citizenship of individuals, or the location of capital. Tax incentives for legal entities are outlined in Article 106 of the Tax Code.
A foreign national wants to open a company in Azerbaijan. What tax incentives are applied to them?