Əcnəbi vətəndaşlara tətbiq olunan vergi güzəştləri
Xarici ölkə vətəndaşı Azərbaycanda şirkət açmaq istəyir. Onun üçün hansı vergi güzəştləri tətbiq olunur?
İqtisadiyyat Nazirliyi yanında Dövlət Vergi Xidmətindən bildirilib ki, xarici investisiyalı məhdud məsuliyyətli cəmiyyət – əcnəbi və ya vətəndaşlığı olmayan şəxs, habelə xarici ölkədə dövlət qeydiyyatına alınmış hüquqi şəxs tərəfindən təsis edilən məhdud məsuliyyətli cəmiyyətdir. Qeyri-rezident fiziki şəxsin Azərbaycan Respublikasında xarici investisiyalı kommersiya hüquqi şəxs yaratmaq istədiyi halda, qeyd edilən formada hüquqi şəxsin yaradılması üçün tələb olunan sənədlərin siyahısını Dövlət Vergi Xidmətinin saytında olan “Bir pəncərə” bölməsinin eyniadlı pəncərəsindən əldə etmək mümkündür.
“Hüquqi şəxslərin dövlət qeydiyyatı və dövlət reyestri haqqında” Azərbaycan Respublikası Qanununun 7-1-ci maddəsinə müvafiq olaraq, yerli investisiyalı məhdud məsuliyyətli cəmiyyətlərin adi elektron dövlət qeydiyyatı 1 iş günündən gec olmayaraq, sürətli elektron dövlət qeydiyyatı dərhal, xarici investisiyalı məhdud məsuliyyətli cəmiyyətin elektron dövlət qeydiyyatı isə 2 iş günündən gec olmayaraq həyata keçirilir.
Xidmətdən bildirilib ki, Vergi Məcəlləsinin 3.6-cı maddəsinə əsasən, vergilər siyasi, ideoloji, etnik, konfessional və ya vergi ödəyicilərinin digər fərdi xüsusiyyətləri əsasında müəyyən edilə bilməz və diskriminasiya xarakteri daşıya bilməz. Mülkiyyət növü, fiziki şəxslərin vətəndaşlığı və ya kapitalın yerləşdiyi yerə görə vergilərin fərqli dərəcələrdə müəyyən edilməsi qadağandır. Hüquqi şəxslərə tətbiq olunan vergidə güzəştlər Vergi Məcəlləsinin 106-cı maddəsində göstərilib.

Налоговые льготы для иностранных граждан
Гражданин иностранного государства хочет открыть компанию в Азербайджане. Какие налоговые льготы применяются к нему?
Государственная налоговая служба при Министерстве экономики сообщает, что иностранный инвестированный обществ с ограниченной ответственностью – это общество с ограниченной ответственностью, основанное иностранным гражданином или лицом без гражданства, а также юридическим лицом, зарегистрированным в иностранном государстве. В случае, если нерезидент-физическое лицо намерено создать иностранную инвестиционную коммерческую юридическую личность в Азербайджанской Республике, список необходимых документов для создания юридического лица в указанной форме можно получить через раздел «Единое окно» на сайте Государственной налоговой службы.
В соответствии с частью 7-1 Закона Азербайджанской Республики «О государственной регистрации юридических лиц и государственном реестре», обычная электронная государственная регистрация местных инвестиционных обществ с ограниченной ответственностью осуществляется не позднее 1 рабочего дня, ускоренная электронная государственная регистрация – немедленно, а электронная государственная регистрация иностранного инвестиционного общества с ограниченной ответственностью – не позднее 2 рабочих дней.
Служба сообщает, что в соответствии с пунктом 3.6 Налогового кодекса налоги не могут определяться на основе политических, идеологических, этнических, религиозных или других индивидуальных характеристик налогоплательщиков и не могут иметь дискриминационный характер. Определение разных ставок налогов в зависимости от типа собственности, гражданства физических лиц или местоположения капитала запрещено. Налоговые льготы для юридических лиц указаны в статье 106 Налогового кодекса.