Təsisçi və direktor eyni şəxs olduqda əmək münasibətləri necə tənzimlənir?
Əksər hallarda hüquqi şəxsin təsisçisi ilə direktoru fərqli şəxslər olur və onlar arasında münasibətlər əmək müqaviləsi və qanunvericiliyin digər tələbələri ilə tənzimlənir. Bəzi hallarda isə təsisçi və direktor eyni şəxs olur. Bəs bu zaman əmək münasibətləri necə tənzimlənməlidir? Direktorla əmək müqaviləsi bağlamaq olarmı?
Mövzu ilə bağlı suala ekspert Ramin Hacıyev aydınlıq gətirir:
2025-ci ilin 19 fevral tarixində Azərbaycan Respublikası Konsitusiya Məhkəməsinin Plenum iclasında Əmək Məcəlləsinin 7-ci maddəsinin 2-3.3-cü hissəsinin Mülki Məcəllənin 49, 91, 91-2.1 və 91-2.3-cü maddələri ilə əlaqəli şəkildə şərh edilməsinə dair konstitusiya işinə baxılıb və aşağıdakı qərar qəbul edilib:
- Azərbaycan Respublikası Konstitusiyasının 15-ci və 59-cu maddələrindən, habelə Azərbaycan Respublikası Mülki Məcəlləsinin 49, 91, 91-2.1 və 91-2.3-cü maddələrindən, eləcə də Azərbaycan Respublikası Əmək Məcəlləsinin 7-ci maddəsinin 2-3.3-cü hissəsindən irəli gələrək hüquqi şəxslə hüquqi şəxsin idarəetmə orqanı arasında yaranan münasibətlər əsasən mülki hüquqi xarakterli olmaqla mülki qanunvericiliyin müvafiq normaları ilə tənzimlənsə də hüquqi şəxsin icra orqanının rəhbərinin əmək və sosial hüquqlarının qorunması məqsədilə hüquqi şəxsin təsisçisi ilə faktiki əmək münasibətlərində olan icra orqanının rəhbəri arasında əmək müqaviləsi rəsmiləşdirilməlidir.
- Azərbaycan Respublikası Mülki Məcəlləsinin 389-cu maddəsi və Azərbaycan Respublikası Əmək Məcəlləsinin 3-cü maddəsinin 5-ci hissəsi ilə müəyyən edilmiş müqavilə anlayışı iki və ya daha çox tərəfin qarşılıqlı iradə ifadəsini nəzərdə tutduğundan, hüquqi şəxsin təsisçisi ilə icra orqanının rəhbəri eyni şəxs olduqda hər hansı müqavilə münasibətləri yaranmamaqla həmin şəxsin icra orqanının rəhbəri vəzifəsinə təyin edilməsi müvafiq qərarla rəsmiləşdirilməlidir.
Qərardan da göründüyü kimi, hüquqi şəxsin təsisçisi ilə icra orqanının rəhbəri (qanuni təmsilçi) fərqli şəxslər olduqda, icra orqanının rəhbərinin əmək və sosial hüquqlarının qorunması məqsədilə tərəflər arasında əmək münasibətləri əmək müqaviləsi bağlanmaqla rəsmiləşdirilməlidir.
Digər hal hüquqi şəxsin təsisçi ilə icra orqanının rəhbəri eyni şəxs olduqda rəsmiləşdirilmənin qaydasından bəhs edir. Belə ki, qərarda qeyd olunan tələbə görə, hüquqi şəxsin təsisçisi və icra orqanın rəhbəri (direktor, baş direktor) eyni şəxs olduqda, əmək müqaviləsi bağlanmadan həmin vəzifəyə təyin edilməsi müvafiq qərarla rəsmiləşdirilir.
Əmək Məcəlləsinin 7-ci maddəsinin 2-ci hissəsinin tələbinə əsasən, həmin maddənin 2-1-ci və 2-2-ci hissələri ilə müəyyən edilmiş hallar istisna olmaqla, əmək münasibətləri əmək müqaviləsi elektron informasiya sistemində elektron sənəd formasında bağlanılır. Hüquqi şəxsin təsisçisi ilə icra orqanının rəhbəri arasında elektron əmək müqaviləsinin ƏMAS-da bağlanılması prosesi üçün ilk növbədə təsisçiyə istifadə səlahiyyətləri verilməlidir. Bunun üçün ƏMAS-da “İstifadəçi səlahiyyətləri” bölməsindən “İstifadəçi səlahiyyətlərinin verilməsi” hissəsində şəxsiyyət vəsiqəsinin məlumatları daxil edilir. Sonra isə əmək müqaviləsi bağlanılır və sonda əmək müqaviləsini imzalayacaq səlahiyyətli şəxs təsisçi seçilərək, proses yekunlaşdırılır.
Xatırladaq ki, Konstitusiya Məhkəməsinin bu qərarı dərc edildiyi gündən - 05.03.2025-ci il tarixdən qüvvəyə minib.

Как регулируются трудовые отношения, если учредитель и директор — одно и то же лицо?
В большинстве случаев учредитель и директор юридического лица являются разными людьми, и их отношения регулируются трудовым договором и другими требованиями законодательства. Однако в некоторых случаях учредитель и директор — одно и то же лицо. Как в таком случае должны регулироваться трудовые отношения? Можно ли заключить трудовой договор с директором?
На этот вопрос отвечает эксперт Рамин Гаджиев: 19 февраля 2025 года на пленарном заседании Конституционного суда Азербайджанской Республики был рассмотрен конституционный вопрос о толковании части 2-3.3 статьи 7 Трудового кодекса в связи со статьями 49, 91, 91-2.1 и 91-2.3 Гражданского кодекса, и было принято следующее решение:
Исходя из статьи 15 и 59 Конституции Азербайджанской Республики, а также статьи 49, 91, 91-2.1 и 91-2.3 Гражданского кодекса Азербайджанской Республики и части 2-3.3 статьи 7 Трудового кодекса, отношения между юридическим лицом и его органом управления, в основном носят гражданско-правовой характер и регулируются соответствующими нормами гражданского законодательства. Однако для защиты трудовых и социальных прав руководителя исполнительного органа юридического лица, который фактически является его руководителем, между учредителем юридического лица и руководителем исполнительного органа должны быть оформлены трудовые отношения.
Понятие договора, установленное статьей 389 Гражданского кодекса Азербайджанской Республики и частью 5 статьи 3 Трудового кодекса Азербайджанской Республики, предполагает взаимное волеизъявление двух или более сторон. Поэтому, если учредитель и руководитель исполнительного органа — одно и то же лицо, то никаких договорных отношений не возникает, и назначение этого лица на должность руководителя исполнительного органа должно быть оформлено соответствующим решением.
Как видно из решения, когда учредитель и руководитель исполнительного органа (законный представитель) являются разными людьми, трудовые отношения между сторонами должны быть оформлены трудовым договором для защиты трудовых и социальных прав руководителя исполнительного органа.
Другой случай — когда учредитель и руководитель исполнительного органа являются одним и тем же лицом. В этом случае оформляется решение о назначении этого лица на должность без заключения трудового договора. В соответствии с требованиями решения, если учредитель и руководитель исполнительного органа (директор, генеральный директор) — одно и то же лицо, его назначение на эту должность оформляется соответствующим решением без заключения трудового договора.
В соответствии с частью 2 статьи 7 Трудового кодекса, трудовые отношения заключаются в форме электронного документа через электронную информационную систему, за исключением случаев, определенных частями 2-1 и 2-2 указанной статьи. Для заключения электронного трудового договора между учредителем юридического лица и руководителем исполнительного органа в системе ЭМАС, сначала должны быть предоставлены полномочия для использования учредителю. Для этого в разделе "Пользовательские полномочия" системы ЭМАС вводятся данные удостоверения личности. Затем заключается трудовой договор, и в конце процесс завершается, когда выбран уполномоченный человек для подписания трудового договора — учредитель.
Напоминаем, что это решение Конституционного суда вступило в силу с 5 марта 2025 года.