Rezident və qeyri-rezident törəmə müəssisələr arasında borc əməliyyatlarının vergitutma qaydaları
Vergi Məcəlləsinin 104.1-ci maddəsinə əsasən rezident müəssisə üçün vergitutma obyekti onun mənfəətidir. Vergi ödəyicisinin bütün gəlirləri, o cümlədən onun Azərbaycan Respublikasının hüdudlarından kənarda daimi nümayəndəlikləri vasitəsilə əldə etdiyi gəlirləri, Azərbaycan Respublikasının hüdudlarından kənarda əldə etdiyi dividend, faiz, royalti (vergidən azad edilən gəlirdən başqa) ilə bu Məcəllənin X fəslində göstərilən, gəlirdən çıxılan xərc (vergidən azad edilən gəlirlər üzrə çəkilən xərclərdən başqa)arasındakı fərq mənfəətdir. Vergi Məcəlləsinin 14.3.2-ci maddəsinə əsasən təsərrüfat əqdləri qarşılıqlı surətdə asılı olan şəxslər arasında həyata keçirildikdə bazar qiyməti nəzərə alınmaqla vergilərin
hesablanması həyata keçirilə bilər. Bununla yanaşı, Vergi Məcəlləsinin 14-1.2.1-ci maddəsinin müddəalarına əsasən Azərbaycan Respublikasının rezidenti ilə onunla qarşılıqlı surətdə asılı olan qeyri-rezident şəxslər arasında həyata keçirilən əməliyyatlardan vergilər transfer qiyməti əsas götürülməklə hesablana bilər.
Qeyd olunanlara əsasən rezident şəxs tərəfindən öz törəmə müəssisəsi olan qeyri-rezident şəxsə faizlə şərtləndirilərək verilən borca münasibətdə əldə edilən faiz gəlirləri bazar qiyməti (transfer qiymətinin tətbiqinə əsas olduqda transfer qiyməti) nəzərə alınmaqla rezident vergi ödəyicisinin vergitutulan gəlirlərinə aid edilir. Bu zaman qeyri-rezident törəmə müəssisəyə borc vermək üçün yerli bankdan götürülmüş kredit üzrə rezident vergi ödəyicisi tərəfindən ödənilən faizlər Vergi Məcəlləsinin 108.1-ci maddəsinə əsasən rezident şəxsin gəlirdən çıxılan xərclərinə aid edilir.
Vergi Məcəllləsinin 135-ci maddəsinin tətbiqi ilə bağlı bildiririk ki, vergi uçotunun aparılması üçün hesablama metodundan istifadə etdikdə əldə edilən faiz gəlirləri üzrə gəlirin əldə edilməsi vaxtı Vergi Məcəlləsinin 135.3-cü maddəsi ilə müəyyən olunur. Belə ki, həmin maddənin müddəalarına əsasən vergi ödəyicisinin faiz gəliri borc öhdəlikləri üzrə ödəmənin müddətininqurtardığı vaxt gəlir almaq hüququnun əldə edildiyi vaxt sayılır. Borc öhdəliyi üzrə ödəmənin müddəti bir neçə hesabat dövrünü əhatə edirsə, gəlir onun hesablanma qaydasına müvafiq surətdə həmin hesabat dövrləri üzrə bölüşdürülür.
Əlavə olaraq bildiririk ki, sorğuda göstərilən halda vergi öhdəliyinin dəqiq müəyyən edilməsi baxımından aparılan əməliyyatların xarakteri tam açıqlanmaqla müvafiq təsdiqedici sənədlərlə birlikdə vergi ödəyicisinin qeydiyyatda olduğu vergi orqanına müraciət etməyiniz tövsiyə olunur.

Правила налогообложения долговых операций между резидентными и нерезидентными дочерними компаниями
В соответствии со статьёй 104.1 Налогового кодекса объектом налогообложения для резидентного предприятия является его прибыль. Прибылью считается разница между всеми доходами налогоплательщика, включая доходы, полученные через его постоянные представительства за пределами Азербайджанской Республики, а также дивиденды, проценты, роялти, полученные за пределами Азербайджана (кроме освобождённых от налога доходов), и расходами, вычитаемыми из дохода в соответствии с Главой X настоящего Кодекса (за исключением расходов, понесённых по доходам, освобождённым от налога).
Согласно статье 14.3.2 Налогового кодекса, если хозяйственные сделки осуществляются между взаимозависимыми лицами, налоги могут исчисляться с учётом рыночной цены. Кроме того, по статье 14-1.2.1 настоящего Кодекса, при операциях между резидентом Азербайджанской Республики и взаимозависимым с ним нерезидентом налоги могут рассчитываться на основе трансфертной цены.
На основании вышеизложенного, процентные доходы, полученные резидентом от предоставленного под процент займа своему дочернему нерезидентному предприятию, относятся к налогооблагаемым доходам резидента с учётом рыночной цены (или трансфертной цены, если имеются основания для её применения). При этом проценты, выплаченные резидентом по кредиту, взятому в местном банке для предоставления займа нерезидентному дочернему предприятию, относятся к вычитаемым из дохода расходам резидента в соответствии со статьёй 108.1 Налогового кодекса.
По поводу применения статьи 135 Налогового кодекса сообщаем, что при использовании метода начисления для ведения налогового учёта момент получения дохода по процентам определяется согласно статье 135.3. В соответствии с указанной статьёй, доход налогоплательщика по процентам считается полученным в момент наступления срока платежа по долговому обязательству. Если срок платежа охватывает несколько отчётных периодов, доход распределяется по этим периодам пропорционально порядку начисления.
Дополнительно сообщаем, что для точного определения налогового обязательства по указанной в запросе операции рекомендуется обратиться в налоговый орган, в котором вы состоите на учёте, представив полную информацию о характере проводимых операций и соответствующие подтверждающие документы.