Kriptovalyuta P2P ticarətindən əldə olunan gəlirlər necə vergiyə cəlb edilir?
Vergi Məcəlləsinin 99.3.8-ci maddəsinə əsasən, vergi ödəyicisinin aktivlərinin ilkin qiymətinin artdığını göstərən hər hansı digər gəlir əməkhaqqından başqa onun qeyri-sahibkarlıq fəaliyyətindən əldə olunan gəliri hesab olunur. Bu baxımdan, kriptovalyuta əməliyyatlarından gəlir əldə edən fiziki şəxslər vergi orqanlarında uçota alınmalı, VÖEN əldə etməli və qanunvericiliklə müəyyən edilmiş qaydada gəlirlərini bəyan etməlidirlər.
Kriptovalyuta əməliyyatlarından əldə olunan gəlirlər üzrə Vergi Məcəlləsinin 101.2-ci maddəsinə uyğun olaraq 14 faiz dərəcə ilə gəlir vergisi hesablanır. Vergi ödəyicisi əldə etdiyi gəlirlər barədə növbəti ilin mart ayının 31-dən gec olmayaraq “Gəlir vergisinin bəyannaməsi”ni vergi orqanına təqdim etməli və hesablanmış vergini dövlət büdcəsinə ödəməlidir.
Qanunvericiliyə əsasən, gəlirin əldə edildiyi vaxt kriptovalyutanın təqdim olunduğu tarix hesab edilir. Vergiyə cəlb olunan məbləğ isə bank hesabına daxil olan ümumi dövriyyə deyil, kriptovalyutanın alındığı tarixdəki dəyəri ilə təqdim edildiyi tarixdəki dəyəri arasındakı qiymət fərqindən yaranan gəlirdir. Bu səbəbdən P2P formatında yüksək dövriyyənin olması verginin həmin məbləğdən hesablanması anlamına gəlmir.
Bununla yanaşı, vergi ödəyicisi tərəfindən kriptovalyuta alqı-satqısı üzrə həyata keçirilən bütün nağdsız ödəniş əməliyyatları Vergi Məcəlləsinin 35-ci maddəsinə uyğun olaraq vergi orqanlarında açılmış bank hesabları vasitəsilə aparılmalıdır.
"Sosial sığorta haqqında" Qanunun 15-ci maddəsinə əsasən, muzdlu işə və sahibkarlıq fəaliyyətinə aid olmayan gəlirlər üzrə məcburi dövlət sosial sığorta haqqı hesablanmır. Eyni zamanda, "Tibbi sığorta haqqında" Qanunun müddəalarına əsasən, kriptovalyuta əməliyyatlarından qeyri-sahibkarlıq gəliri əldə edən fiziki şəxslər üçün icbari tibbi sığorta haqqının ödənilməsi də qanunvericilikdə nəzərdə tutulmayıb.

Как облагаются налогом доходы, полученные от P2P-торговли криптовалютой?
Согласно статье 99.3.8 Налогового кодекса, любой иной доход, отражающий увеличение первоначальной стоимости активов налогоплательщика, за исключением заработной платы, считается доходом, полученным от деятельности, не относящейся к предпринимательской. В этой связи физические лица, получающие доход от операций с криптовалютой, должны встать на налоговый учет, получить ИНН (VÖEN) и декларировать свои доходы в порядке, установленном законодательством.
В соответствии со статьей 101.2 Налогового кодекса доходы, полученные от операций с криптовалютой, облагаются подоходным налогом по ставке 14 %. Налогоплательщик обязан не позднее 31 марта года, следующего за отчетным, представить в налоговый орган декларацию по подоходному налогу и уплатить исчисленный налог в государственный бюджет.
Согласно законодательству, моментом получения дохода считается дата передачи (реализации) криптовалюты. При этом объектом налогообложения является не общий оборот денежных средств, поступивших на банковский счет, а доход, образовавшийся за счет разницы между стоимостью криптовалюты на дату ее приобретения и стоимостью на дату реализации. Поэтому высокий оборот при P2P-торговле сам по себе не означает, что налог рассчитывается со всей суммы оборота.
Кроме того, все безналичные расчеты по операциям купли-продажи криптовалюты должны осуществляться через банковские счета, открытые в соответствии со статьей 35 Налогового кодекса.
Согласно статье 15 Закона «О социальном страховании», на доходы, не относящиеся к трудовой или предпринимательской деятельности, обязательные взносы по государственному социальному страхованию не начисляются. Вместе с тем, в соответствии с Законом «О медицинском страховании», для физических лиц, получающих непредпринимательский доход от операций с криптовалютой, уплата взносов по обязательному медицинскому страхованию также не предусмотрена.