POS-terminallardan istifadədən imtina halları ilə bağlı nəzarət tədbirləri keçirilir
İqtisadiyyat Nazirliyi yanında Dövlət Vergi Xidməti tərəfindən dəfələrlə edilən xəbərdarlıqlara və aparılan məlumatlandırma işlərinə baxmayaraq, pərakəndə ticarət və iaşə obyektlərində nağdsız ödənişlərin POS-terminal deyil, kartdan-karta köçürmə əməliyyatları vasitəsilə həyata keçirilməsi hallarının davam etdiyi müşahidə olunur.
Qeyd edilən halların qarşısının alınması üçün Dövlət Vergi Xidməti bu istiqamətdə nəzarəti tədbirlərini gücləndirib. Belə ki, Bakı şəhərində iaşə və pərakəndə ticarət fəaliyyəti ilə məşğul olan vergi ödəyicilərinə məxsus obyektlərdə keçirilən nəzarət tədbirləri zamanı nağdsız ödəmələrin POS-terminal vasitəsilə deyil, kartdan-karta köçürülməsinin təşkili ilə bağlı bir sıra faktlar qeydə alınıb. Tədbirlər nəticəsində 43 obyektdə açıq şəkildə kart nömrələrinin gözlə görünən yerlərdə nümayiş olunduğu, bir sıra obyektlərdə müştərilərə sistematik şəkildə kartdan-karta köçürmələr etmək təklif olunduğu müəyyənləşdirilib.
Vergi orqanlarının ilkin xəbərdarlıqlarına baxmayaraq, həmin obyektlərdə bu halların davam etdiyi nəzərə alaraq, sahibkarlıq subyektlərinə protokollar tərtib olunaraq maliyyə sanksiyalarının tətbiqi barədə qərarlar qəbul edilib.
Eyni zamanda, POS-terminallardan istifadədən imtina halları müşahidə olunduğundan Bakı şəhəri ərazisində monitorinq və vergi nəzarəti tədbirləri davam etdirilir.
Dövlət Vergi Xidməti bir daha bildirir ki, nağdsız vəsaitin qəbulu yalnız POS-terminal vasitəsilə həyata keçirilməli və bu zaman vətəndaşlara POS-terminalın qəbzi ilə yanaşı nəzarət-kassa aparatının çeki də təqdim edilməlidir. “İstehlakçıların hüquqlarının müdafiəsi haqqında” Qanuna uyğun olaraq POS-terminalların quraşdırılması, “Elektron ticarət haqqında” Qanuna əsasən isə istehlakçıların elektron ödəniş etmək imkanının yaradılması vergi ödəyicilərinin birbaşa vəzifələrinə aiddir.
Sahibkarlar maliyyə sanksiyalarına məruz qalmamaq üçün nağdsız ödəmələr zamanı POS-terminallardan istifadəni təmin etməlidirlər.

Меры контроля принимаются в случаях отказа от использования POS-терминалов
Несмотря на неоднократные предупреждения и разъяснительную работу Государственной налоговой службы при Минэкономики, наблюдается, что в предприятиях розничной торговли и общественного питания безналичные расчеты осуществляются посредством переводов с карты на карту, а не через POS-терминалы. .
В целях предотвращения указанных случаев Государственная налоговая служба усилила меры контроля в этом направлении. Так, в ходе контрольных мероприятий, проведенных на объектах, принадлежащих налогоплательщикам, осуществляющим деятельность в сфере общественного питания и розничной торговли в городе Баку, зафиксирован ряд фактов, связанных с организацией переводов безналичных расчетов с карты на карту. В результате проведенных мероприятий установлено, что в 43 объектах номера карт отображались на видимых местах, а в ряде объектов клиентам предлагалось систематически осуществлять переводы с карты на карту.
Несмотря на первоначальные предупреждения налоговых органов, учитывая, что данные случаи продолжались на данных объектах, были составлены протоколы и приняты решения о применении финансовых санкций к субъектам хозяйствования.
В то же время, поскольку наблюдаются случаи отказа от использования POS-терминалов, на территории города Баку продолжаются мероприятия по мониторингу и налоговому контролю.
Государственная налоговая служба еще раз сообщает, что прием безналичных средств должен осуществляться только через POS-терминал, при этом гражданам должен быть предъявлен чек POS-терминала, а также чек наличных денег. зарегистрироваться. Согласно Закону «О защите прав потребителей» установка POS-терминалов, а согласно Закону «Об электронной коммерции» создание возможности потребителям осуществлять электронные платежи относятся к прямым обязанностям налогоплательщиков.
Предприниматели должны обеспечить использование POS-терминалов при безналичных расчетах, чтобы не попадать под финансовые санкции.