İşğaldan azad edilmiş ərazilərdə uçota alınmayan şirkət vergi güzəştlərindən yararlana bilərmi?
İşlədiyim şirkət Quba rayonunda qeydiyyatdan keçsə də, işğaldan azad olunmuş ərazilərdə fəaliyyət göstərir. Vergi Məcəlləsinin 227-ci maddəsində nəzərdə tutulmuş güzəşt və azadolmalardan faydalanmaq üçün qeydiyyat ünvanının işğaldan azad olunmuş ərazilərdə olması şərtdirmi?
İqtisadiyyat Nazirliyi yanında Dövlət Vergi Xidmətindən bildirilib ki, işğaldan azad edilmiş ərazilərin rezidentləri 2023-cü il yanvarın 1-dən etibarən 10 il müddətində mənfəət (gəlir), əmlak, torpaq və sadələşdirilmiş vergidən azad edilib.
Vergi Məcəlləsinin müddəalarına əsasən, vergi azadolması işğaldan azad edilmiş ərazidə vergi uçotuna alınan və malları (işləri, xidmətləri) işğaldan azad edilmiş ərazinin rezidentlərinə təqdim edən hüquqi və fiziki şəxslərə münasibətdə tətbiq edilir. Vergi Məcəlləsinin 226.2-ci maddəsinə görə, bu fəslin məqsədləri üçün işğaldan azad edilmiş ərazinin rezidenti dedikdə, işğaldan azad edilmiş ərazilərdə vergi uçotuna alınan və bilavasitə həmin ərazilərdə fəaliyyət göstərən hüquqi və fiziki şəxslər başa düşülür.
Vergi Məcəlləsinin müddəalarına əsasən, işğaldan azad edilmiş ərazinin rezidenti işğaldan azad edilmiş ərazi ilə yanaşı, həmin ərazidən kənarda da (Azərbaycan Respublikası ərazisi daxilində) eyni növ fəaliyyəti həyata keçirdiyi halda, bu maddədə nəzərdə tutulmuş vergi azadolmaları həmin şəxslərə şamil edilmir. Bu halda, vergi ödəyicisi işğaldan azad edilmiş ərazidə göstərilən fəaliyyətlə həmin ərazilərdən kənarda göstərilən digər fəaliyyət növləri üzrə əldə edilən gəlirlərin və xərclərin uçotunu hər bir fəaliyyət növü üzrə ayrılıqda aparır.

Может ли компания, не зарегистрированная на оккупированных территориях, воспользоваться налоговыми льготами?
- Просмотры 97
Хотя компания, в которой я работаю, зарегистрирована в Губинском районе, она действует на освобожденных территориях. Чтобы воспользоваться льготами и освобождениями, предусмотренными статьей 227 Налогового кодекса, необходимо, чтобы адрес регистрации находился на территориях, освобожденных от оккупации?
В Государственной налоговой службе при Минэкономики сообщили, что жители освобожденных от оккупации территорий освобождены от налога на прибыль (доход), имущества, земли и упрощенного налога на 10 лет с 1 января 2023 года.
Согласно положениям Налогового кодекса освобождение от налога распространяется на юридических и физических лиц, состоящих на налоговом учете на освобожденной от оккупации территории и предоставляющих товары (работы, услуги) резидентам освобожденной от оккупации территории. Согласно статье 226.2 Налогового кодекса для целей настоящей главы под резидентом территории, освобожденной от оккупации, понимаются юридические и физические лица, зарегистрированные для целей налогообложения на территориях, освобожденных от оккупации, и осуществляющие деятельность непосредственно на этих территориях.
Согласно положениям Налогового кодекса, если резидент территории, освобожденной от оккупации, осуществляет один и тот же вид деятельности за пределами территории, освобожденной от оккупации, а также за пределами этой территории (на территории Азербайджанской Республики), предоставляются налоговые льготы. предусмотренные настоящей статьей, не распространяются на указанных лиц. При этом налогоплательщик ведет учет доходов и расходов, полученных от деятельности, осуществляемой на освобожденной территории, и других видов деятельности, осуществляемой за пределами этих территорий, отдельно по каждому виду деятельности.