İşğaldan azad edilmiş ərazilərdə uçota alınmayan şirkət vergi güzəştlərindən yararlana bilərmi?
İşlədiyim şirkət Quba rayonunda qeydiyyatdan keçsə də, işğaldan azad olunmuş ərazilərdə fəaliyyət göstərir. Vergi Məcəlləsinin 227-ci maddəsində nəzərdə tutulmuş güzəşt və azadolmalardan faydalanmaq üçün qeydiyyat ünvanının işğaldan azad olunmuş ərazilərdə olması şərtdirmi?
İqtisadiyyat Nazirliyi yanında Dövlət Vergi Xidmətindən bildirilib ki, işğaldan azad edilmiş ərazilərin rezidentləri 2023-cü il yanvarın 1-dən etibarən 10 il müddətində mənfəət (gəlir), əmlak, torpaq və sadələşdirilmiş vergidən azad edilib.
Vergi Məcəlləsinin müddəalarına əsasən, vergi azadolması işğaldan azad edilmiş ərazidə vergi uçotuna alınan və malları (işləri, xidmətləri) işğaldan azad edilmiş ərazinin rezidentlərinə təqdim edən hüquqi və fiziki şəxslərə münasibətdə tətbiq edilir. Vergi Məcəlləsinin 226.2-ci maddəsinə görə, bu fəslin məqsədləri üçün işğaldan azad edilmiş ərazinin rezidenti dedikdə, işğaldan azad edilmiş ərazilərdə vergi uçotuna alınan və bilavasitə həmin ərazilərdə fəaliyyət göstərən hüquqi və fiziki şəxslər başa düşülür.
Vergi Məcəlləsinin müddəalarına əsasən, işğaldan azad edilmiş ərazinin rezidenti işğaldan azad edilmiş ərazi ilə yanaşı, həmin ərazidən kənarda da (Azərbaycan Respublikası ərazisi daxilində) eyni növ fəaliyyəti həyata keçirdiyi halda, bu maddədə nəzərdə tutulmuş vergi azadolmaları həmin şəxslərə şamil edilmir. Bu halda, vergi ödəyicisi işğaldan azad edilmiş ərazidə göstərilən fəaliyyətlə həmin ərazilərdən kənarda göstərilən digər fəaliyyət növləri üzrə əldə edilən gəlirlərin və xərclərin uçotunu hər bir fəaliyyət növü üzrə ayrılıqda aparır.

Can a company that is not registered in the liberated territories benefit from tax breaks?
Although the company I work for is registered in the Guba region, it operates in the liberated territories. Is it necessary to have a registered address in the liberated territories to benefit from the benefits and exemptions provided for in Article 227 of the Tax Code?
The State Tax Service under the Ministry of Economy reported that residents of the liberated territories are exempt from profit (income), property, land and simplified taxes for a period of 10 years from January 1, 2023.
According to the provisions of the Tax Code, tax exemption is applied to legal entities and individuals registered for tax purposes in the liberated territory and providing goods (works, services) to residents of the liberated territory. According to Article 226.2 of the Tax Code, for the purposes of this chapter, a resident of the liberated territory means legal entities and individuals registered for tax purposes in the liberated territories and directly operating in those territories.
According to the provisions of the Tax Code, if a resident of a liberated territory carries out the same type of activity both in the liberated territory and outside that territory (within the territory of the Republic of Azerbaijan), the tax exemptions provided for in this article do not apply to such persons. In this case, the taxpayer shall keep records of income and expenses received for the activity performed in the liberated territory and other types of activity performed outside those territories separately for each type of activity.