Daşınmaz əmlak alan şəxslər üçün ƏDV-nin geri qaytarılması
İqtisadiyyat Nazirliyi yanında Dövlət Vergi Xidmətindən bildirilib ki, “Fiziki şəxs olan istehlakçılar tərəfindən Azərbaycan Respublikasının ərazisində bina tikintisi fəaliyyəti ilə məşğul olan şəxslərdən nağdsız qaydada alınmış yaşayış və qeyri-yaşayış sahələrinə görə ödənilmiş əlavə dəyər vergisinin qaytarılması Şərtləri və Qaydası” Azərbaycan Prezidentinin 2022-ci il 25 may tarixli fərmanı ilə təsdiq edilib.
Qaydaya əsasən, ödənişi tam həyata keçirmiş alıcılar ödəniş tam başa çatdıqdan sonra 90 gün müddətində satıcının uçotda olduğu vergi orqanına, qaydada nəzərdə tutulmuş sənədlə yanaşı, alıcı tərəfindən yaşayış və qeyri-yaşayış sahələrinin dəyərinin nağdsız qaydada satıcının bank hesabına ödənildiyini təsdiq edən sənədləri təqdim etməlidirlər.
Bildirilib ki, vətəndaşların məlumatlandırılması məqsədilə Dövlət Vergi Xidmətinin rəsmi səhifəsində nağdsız qaydada alınmış yaşayış və qeyri-yaşayış sahələrinə görə ödənilmiş ƏDV-nin bir hissəsinin qaytarılması ilə bağlı xüsusi bölmə yaradılıb https://www.taxes.gov.az/az/page/nagdsiz-qaydada-alinmis-yasayis-ve-qeyri-yasayis-sahelerine-gore-odenilmis-edv-nin-bir-hissesinin-qaytarilmasi
Həmin bölmədə nağdsız qaydada alınmış yaşayış və qeyri-yaşayış sahələrinə görə ödənilmiş ƏDV-nin bir hissəsinin qaytarılması ilə bağlı qanunvericilik və normativ sənədlər, “Fiziki şəxslər tərəfindən nağdsız qaydada alınmış yaşayış və qeyri-yaşayış sahələrinə görə ödənilmiş ƏDV-nin bir hissəsinin geri qaytarılması ilə bağlı elektron ərizənin göndərilməsi qaydası”, "Bina tikintisi fəaliyyəti ilə məşğul olan şəxslər tərəfindən yaşayış və qeyri-yaşayış sahələrinin təqdim edilməsi ilə bağlı hər bina üzrə məlumat forması" və “Fiziki şəxs olan istehlakçılar tərəfindən Azərbaycan Respublikasının ərazisində bina tikintisi fəaliyyəti ilə məşğul olan şəxslərdən nağdsız qaydada alınmış yaşayış və qeyri-yaşayış sahələrinə görə ödənilmiş ƏDV-nin qaytarılması üçün elektron qaimə-fakturanın formasının tərtib edilməsi və göndərilməsi qaydası” ilə bağlı videotəlimatlar, bir sıra maarifləndirici məlumatları və s. əks olunub.
Mən bu yaxınlarda daşınmaz əmlak almışam. ƏDV-nin geri qaytarılması üçün hara müraciət etməliyəm?

Правила возврата НДС для лиц, приобретающих недвижимость
В Государственной налоговой службе Министерства экономики сообщили, что «Порядок и условия возврата НДС, уплаченного за приобретенные физическими лицами жилые и нежилые помещения, приобретенные безналичным способом у лиц, занимающихся строительством на территории Азербайджанской Республики», был утвержден указом Президента Азербайджана от 25 мая 2022 года.
Согласно правилам, покупатели, полностью оплатившие покупку, должны в течение 90 дней после завершения оплаты обратиться в налоговый орган, на учете которого находится продавец, с необходимыми документами, а также с подтверждением безналичной оплаты стоимости жилых и нежилых помещений на банковский счет продавца.
Для информирования граждан на официальном сайте Государственной налоговой службы создан отдельный раздел, посвященный возврату части НДС, уплаченного за приобретенные безналичным способом жилые и нежилые помещения. https://www.taxes.gov.az/az/page/nagdsiz-qaydada-alinmis-yasayis-ve-qeyri-yasayis-sahelerine-gore-odenilmis-edv-nin-bir-hissesinin-qaytarilmasi
В этом разделе размещены законодательные и нормативные документы, касающиеся возврата части НДС, уплаченного за жилые и нежилые помещения, приобретенные безналичным способом, а также инструкции по отправке электронной заявки на возврат части НДС, уплаченного за жилые и нежилые помещения, приобретенные физическими лицами безналичным способом. Также представлены "Форма информационного отчета по каждому зданию, предоставляемому лицами, занимающимися строительством", а также порядок составления и отправки электронной накладной для возврата НДС, уплаченного за жилые и нежилые помещения, приобретенные физическими лицами на территории Азербайджана через безналичный расчет. В разделе также размещены видеоматериалы и прочая информационно-образовательная информация.
Я недавно приобрел недвижимость. Куда мне обратиться для возврата НДС?