Daşınmaz əmlak alan şəxslər üçün ƏDV-nin geri qaytarılması
İqtisadiyyat Nazirliyi yanında Dövlət Vergi Xidmətindən bildirilib ki, “Fiziki şəxs olan istehlakçılar tərəfindən Azərbaycan Respublikasının ərazisində bina tikintisi fəaliyyəti ilə məşğul olan şəxslərdən nağdsız qaydada alınmış yaşayış və qeyri-yaşayış sahələrinə görə ödənilmiş əlavə dəyər vergisinin qaytarılması Şərtləri və Qaydası” Azərbaycan Prezidentinin 2022-ci il 25 may tarixli fərmanı ilə təsdiq edilib.
Qaydaya əsasən, ödənişi tam həyata keçirmiş alıcılar ödəniş tam başa çatdıqdan sonra 90 gün müddətində satıcının uçotda olduğu vergi orqanına, qaydada nəzərdə tutulmuş sənədlə yanaşı, alıcı tərəfindən yaşayış və qeyri-yaşayış sahələrinin dəyərinin nağdsız qaydada satıcının bank hesabına ödənildiyini təsdiq edən sənədləri təqdim etməlidirlər.
Bildirilib ki, vətəndaşların məlumatlandırılması məqsədilə Dövlət Vergi Xidmətinin rəsmi səhifəsində nağdsız qaydada alınmış yaşayış və qeyri-yaşayış sahələrinə görə ödənilmiş ƏDV-nin bir hissəsinin qaytarılması ilə bağlı xüsusi bölmə yaradılıb https://www.taxes.gov.az/az/page/nagdsiz-qaydada-alinmis-yasayis-ve-qeyri-yasayis-sahelerine-gore-odenilmis-edv-nin-bir-hissesinin-qaytarilmasi
Həmin bölmədə nağdsız qaydada alınmış yaşayış və qeyri-yaşayış sahələrinə görə ödənilmiş ƏDV-nin bir hissəsinin qaytarılması ilə bağlı qanunvericilik və normativ sənədlər, “Fiziki şəxslər tərəfindən nağdsız qaydada alınmış yaşayış və qeyri-yaşayış sahələrinə görə ödənilmiş ƏDV-nin bir hissəsinin geri qaytarılması ilə bağlı elektron ərizənin göndərilməsi qaydası”, "Bina tikintisi fəaliyyəti ilə məşğul olan şəxslər tərəfindən yaşayış və qeyri-yaşayış sahələrinin təqdim edilməsi ilə bağlı hər bina üzrə məlumat forması" və “Fiziki şəxs olan istehlakçılar tərəfindən Azərbaycan Respublikasının ərazisində bina tikintisi fəaliyyəti ilə məşğul olan şəxslərdən nağdsız qaydada alınmış yaşayış və qeyri-yaşayış sahələrinə görə ödənilmiş ƏDV-nin qaytarılması üçün elektron qaimə-fakturanın formasının tərtib edilməsi və göndərilməsi qaydası” ilə bağlı videotəlimatlar, bir sıra maarifləndirici məlumatları və s. əks olunub.
Mən bu yaxınlarda daşınmaz əmlak almışam. ƏDV-nin geri qaytarılması üçün hara müraciət etməliyəm?

I have recently purchased real estate. Where should I apply for VAT refund?
The State Tax Service under the Ministry of Economy has announced that the "Conditions and Procedure for Refund of VAT Paid for Residential and Non-Residential Properties Purchased by Individuals from Persons Engaged in Construction Activities in the Territory of the Republic of Azerbaijan Through Non-Cash Payments" was approved by the Decree of the President of Azerbaijan dated May 25, 2022.
According to the procedure, buyers who have fully made the payment must apply to the tax authority where the seller is registered within 90 days after the payment is completed, submitting the required documents, as well as the documents confirming that the cost of the residential and non-residential properties has been paid through non-cash transfer to the seller's bank account.
For public awareness, the State Tax Service has created a special section on its official website regarding the partial refund of VAT paid for residential and non-residential properties purchased through non-cash payments. https://www.taxes.gov.az/az/page/nagdsiz-qaydada-alinmis-yasayis-ve-qeyri-yasayis-sahelerine-gore-odenilmis-edv-nin-bir-hissesinin-qaytarilmasi
The section contains legislative and regulatory documents related to the refund of part of the VAT paid for residential and non-residential properties purchased through non-cash payments, as well as the procedure for submitting an electronic application for the refund of part of the VAT paid for residential and non-residential properties acquired by individuals via non-cash payments. It also includes the "Information Form for Each Building Provided by Entities Engaged in Construction Activities", and the "Procedure for Preparing and Sending an Electronic Invoice for the Refund of VAT Paid for Residential and Non-Residential Properties Purchased by Individuals from Persons Engaged in Construction Activities in the Territory of Azerbaijan". The section also features video tutorials, informational materials, and other educational content.