• 04-fev-2025, 12:12
Əmlak vergisinə görə mənzilin hansı sahəsi hesablanmalıdır: yaşayış sahəsi, yoxsa ümumi sahəsi? Məlumdur ki, Vergi Məcəlləsinin 102.1-1-ci və 102.2-ci maddələrində göstərilən şəxslərin, habelə pensiyaçıların və müddətli hərbi xidmət hərbi qulluqçularının və onların ailə üzvlərinin müddətli hərbi xidmət dövründə binalara görə ödəməli olduqları əmlak vergisininin məbləği 30 manat azaldılır. Pensiyaçı olduğuma görə, qeyd edilən bəndə əsasən mənə güzəşt tətbiq olunmalıdırmı? Tətbiq edilən güzəşt mənə məxsus olan hər iki mənzilə aiddir, yoxsa ancaq qeydiyyatda olduğum mənzilə?
İqtisadiyyat Nazirliyi yanında Dövlət Vergi Xidmətindən bildirilib ki, Vergi Məcəlləsinin 197.1.1-ci maddəsinə əsasən, rezident və qeyri-rezident fiziki şəxslərin xüsusi mülkiyyətində olan və Azərbaycan Respublikasının ərazisində yerləşən tikililər və ya onların hissələri əmlak vergisi məqsədləri üçün vergitutma obyektidir. Xüsusi mülkiyyətdə olan belə tikili və binaların sahəsinin (yaşayış sahələrinə münasibətdə - 30 kvadratmetrdən artıq olan hissəsinin) hər kvadratmetrinə görə müvafiq dərəcələr tətbiq olunur (bina Bakı şəhərində yerləşdikdə həmin dərəcələrə müvafiq icra hakimiyyəti orqanının müəyyən etdiyi 0,7-dən aşağı və 1,5-dən yuxarı olmayan əmsallar tətbiq edilməklə).
Yaşayış sahəsi – Azərbaycan Respublikasının Mülki Məcəlləsinə uyğun olaraq daşınmaz əmlak hesab edilən və vətəndaşların daimi yaşaması üçün yararlı olan (müəyyən edilmiş sanitariya və texniki norma və qaydalara, qanunvericiliyin digər tələblərinə cavab verən) ayrıca sahədir. Yaşayış sahəsinin ümumi sahəsi vətəndaşların yaşayış sahəsində yaşaması ilə əlaqədar onların məişət və digər ehtiyaclarının ödənilməsi üçün nəzərdə tutulan yardımçı sahələrin (balkon və ya eyvanlar istisna) sahəsi daxil olmaqla həmin yaşayış sahəsinin bütün hissələrinin sahəsinin məcmusundan ibarətdir.
Vergi Məcəlləsinin 199.3-cü maddəsinə əsasən, binaların icarəyə, kirayəyə verildiyi, habelə sahibkarlıq və ya kommersiya fəaliyyəti ilə məşğul olmaq üçün istifadə edildiyi hallar istisna olunmaqla, Vergi Məcəlləsinin 102.1-1-ci və 102.2-ci maddələrində göstərilən şəxslərin, habelə pensiyaçıların və müddətli hərbi xidmət hərbi qulluqçularının və onların ailə üzvlərinin müddətli hərbi xidmət dövründə binalara görə ödəməli olduqları əmlak vergisinin məbləği 30 manat azaldılır. Qeyd olunan güzəşt hər bina üçün ayrılıqda tətbiq edilmir. Ümumi ödənilməli olan məbləğdən 30 manat azaldılır.
Pensiyaçılar dedikdə isə kimlərin nəzərdə tutulduğunu “Əmək pensiyaları haqqında” Qanuna əsaslanaraq müəyyən etmək olar. Həmin Qanunun 4-cü maddəsinə əsasən, əmək pensiyaları yaşa, əlilliyə və ailə başçısını itirməyə görə bölünür. Vergi Məcəlləsinin 199.3-cü maddəsində pensiyaçılar dedikdə heç bir istisna nəzərdə tutulmadığından, 30 manat güzəşt hüququ əmək pensiyalarının bütün növlərinə şamil edilir.
Fiziki şəxslərin xüsusi mülkiyyətində olan binalara görə əmlak vergisi onların yerləşdiyi ərazinin bələdiyyəsi tərəfindən hesablanır. Bələdiyyələr verginin ödənilməsi barədə tədiyə bildirişini vergi ödəyicilərinə avqustun 1-dən gec olmayaraq verməlidirlər. Binalara, su və hava nəqliyyatı vasitələrinə görə fiziki şəxslərin əmlak vergisi yerli (bələdiyyə) büdcəyə ödənilir.

• 04-фев-2025, 12:12
Какую площадь квартиры необходимо учитывать при расчете налога на имущество: жилую площадь или общую площадь? Известно, что согласно статьям 102.1-1 и 102.2 Налогового кодекса, размер налога на имущество, который должны уплатить лица, а также пенсионеры, военнослужащие срочной службы и их семьи в период службы, уменьшается на 30 манатов. Поскольку я являюсь пенсионером, должен ли мне быть применен данный льготный пункт? Применяется ли эта льгота ко всем моим квартирам или только к квартире, в которой я зарегистрирован?
В Государственной налоговой службе при Министерстве экономики сообщили, что согласно статье 197.1.1 Налогового кодекса, здания или их части, находящиеся в частной собственности резидентов и нерезидентов, расположенные на территории Азербайджанской Республики, являются объектом налогообложения для целей налога на имущество. Для таких объектов, расположенных в частной собственности, применяется соответствующий тариф за каждый квадратный метр площади (для жилой площади – за часть, превышающую 30 квадратных метров).
Жилая площадь – это отдельная часть недвижимости, пригодная для постоянного проживания граждан, в соответствии с требованиями санитарных и технических норм и других законодательных актов Азербайджанской Республики. Общая площадь жилого помещения включает в себя не только саму жилую площадь, но и вспомогательные площади, предназначенные для бытовых нужд, такие как балконы и террасы (за исключением них).
Согласно статье 199.3 Налогового кодекса, если здания сдаются в аренду или используются для коммерческой деятельности, то налог на имущество для лиц, указанных в статьях 102.1-1 и 102.2 Налогового кодекса, а также для пенсионеров и военнослужащих срочной службы и их семей в период службы уменьшается на 30 манатов. Это льгота применяется не на каждое отдельное здание, а на общую сумму, подлежащую уплате, уменьшенную на 30 манатов.
Пенсионерами считаются лица, которые получают трудовую пенсию, согласно Закону о трудовых пенсиях. Согласно статье 4 этого закона, трудовые пенсии подразделяются на пенсии по возрасту, по инвалидности и по потере кормильца. Льгота в 30 манатов применяется ко всем видам трудовых пенсий, так как в Налоговом кодексе не предусмотрены исключения.
Налог на имущество для физических лиц, имеющих здания, рассчитывается местным муниципалитетом по месту нахождения этих объектов. Муниципалитеты обязаны уведомить налогоплательщиков о налоговых платежах не позднее 1 августа. Налог на имущество для физических лиц по зданиям, а также по водному и воздушному транспорту уплачивается в местный (муниципальный) бюджет.