Fiziki şəxsin icarə gəlirlərinə görə vergi və sosial sığorta öhdəlikləri
Bildiririk ki, fiziki şəxsə icarə haqqı vergi ödəyicisi kimi uçotda olan şəxslər tərəfindən ödənildikdə icarədən gəlirlər üzrə vergi öhdəliyi ödəmə mənbəyində (14 faiz dərəcə ilə) icarəyə götürən şəxslər tərəfindən yerinə yetirilir. Fiziki şəxsin gəlirləri yalnız icarədən olduğu halda vergi uçotuna alınmaq və bununla bağlı bəyannamə təqdim etmək öhdəliyi yaranmır.
İcarə haqqını ödəyən şəxs vergi ödəyicisi kimi uçotda olmadıqda isə icarəyəverən fiziki şəxs özü vergi ödəyicisi kimi vergi orqanında uçota alınmalı (VÖEN almalı) və bu fəaliyyətdən əldə etdiyi gəlirdən 14 faiz dərəcə ilə vergini hesablamalı, hesabat ilindən sonrakı ilin mart ayının 31-dən gec olmayaraq “Gəlir vergisinin bəyannaməsi”ni vergi orqanına təqdim etməklə həmin müddətdə də hesablanmış gəlir vergisinin məbləğini dövlət büdcəsinə ödəməlidir.
İcarə müqaviləsində qeyd olunan məbləğdən 14 faiz dərəcə ilə gəlir vergisi tutulmalı və qalan vəsait icarəyə verən şəxsə ödənilməlidir.
Eyni zamanda, “Sosial sığorta haqqında” Azərbaycan Respublikasının Qanununun 15-ci maddəsinin 12-ci abzasına əsasən muzdlu işə və sahibkarlıq fəaliyyətinə aid olmayan gəlirlər (faiz gəliri, dividend, əmlakın icarəyə verilməsindən gəlir, royalti, sahibkarlıq fəaliyyəti məqsədləri üçün istifadə olunmayan aktivlərin təqdim edilməsindən gəlir, hədiyyə və mirasların məbləği, idman oyunları ilə əlaqədar aparılan mərc oyunlarından, lotereyaların keçirilməsindən, habelə digər yarışlardan və müsabiqələrdən pul şəklində əldə edilən uduşlar) üzrə məcburi dövlət sosial sığorta haqqı hesablanmır.

Tax and social insurance obligations of an individual on rental income
We inform you that when rental payments are made to an individual by persons registered as taxpayers, the tax obligation on rental income is fulfilled at the source of payment by the tenant, at a rate of 14%. If the individual’s income is derived solely from rental activity, there is no obligation to register for tax purposes or to submit a tax return.
However, if the person paying the rent is not registered as a taxpayer, then the landlord — the individual — must register with the tax authority as a taxpayer (obtain a TIN) and calculate the tax at the rate of 14% on the income derived from this activity. The individual must also submit an “Income Tax Declaration” to the tax authority no later than March 31 of the year following the reporting year and pay the calculated amount of income tax to the state budget within that period.
According to the rental agreement, 14% income tax must be withheld from the specified amount, and the remaining amount shall be paid to the landlord.
At the same time, according to paragraph 12 of Article 15 of the Law of the Republic of Azerbaijan “On Social Insurance,” mandatory state social insurance contributions are not calculated on income not related to salaried employment or entrepreneurial activity (such as interest income, dividends, income from renting property, royalties, income from the disposal of assets not used for entrepreneurial purposes, the value of gifts and inheritance, and cash prizes won from betting on sports games, lotteries, and other competitions or contests).