• 21-apr-2025, 10:06
Bilmək istəyirəm ki, vergi ödəyicisi fəaliyyətini müvəqqəti dayandırmadan əvvəl rüblük hesabat verməlidirmi? Yoxsa, birbaşa fəaliyyəti dayandırdıqdan sonra bəyannamə verilməlidir?
İqtisadiyyat Nazirliyi yanında Dövlət Vergi Xidmətindən verilən məlumata görə, vergi ödəyicilərinin vergi uçotundan çıxarılması və fəaliyyətinin müvəqqəti dayandırılması prosedurları fərqlidir.
Belə ki, fəaliyyətini müvəqqəti dayandırmaq istəyən vergi ödəyicisi “Vergi ödəyicisinin, onun filialının, nümayəndəliyinin və ya digər təsərrüfat subyektinin (obyektinin) fəaliyyətinin və digər vergi tutulan əməliyyatlarının dayandırılması haqqında arayış”ı təqdim etməlidir. Arayışda sahibkarlıq fəaliyyətinin və ya digər vergi tutulan əməliyyatların dayandırılmasının müddəti göstərilməlidir. Qeyd olunan müddət bitdikdə, fəaliyyətin dayandırılması barədə yenidən müraciət edilmədikdə isə fəaliyyətinin dayandırılması haqda müraciətdə göstərilən son tarixdən sonrakı gündən etibarən vergi ödəyicisinin fəaliyyəti aktivləşir və müvafiq bəyannamələrin vergi orqanına təqdim olunması üzrə öhdəlik yaranır.
Fiziki şəxsin ləğv edilməsi ilə əlaqədar yerinə yetirilməli olan prosedurlar barədə ətraflı məlumatı Dövlət Vergi Xidmətinin internet səhifəsində müvafiq bölməsdən əldə edə bilərsiniz. Gücləndirilmiş elektron imza (o cümlədən Asan İmza) olduqda İnternet Vergi İdarəsi portalı üzərindən fiziki şəxsin fəaliyyətinin onlayn rejimdə ləğvi mümkündür.
Sorğuya cavab olaraq qeyd olunub ki, vergi ödəyicisi Azərbaycan Respublikasında fəaliyyətini dayandırdıqda, habelə vergi ödəyicisi olan fiziki şəxsin fəaliyyətinə xitam verildikdə 30 gün müddətində vergi orqanlarına bəyannamə verməlidir. Bu maddənin məqsədləri üçün hesabat dövrü vergi ilinin əvvəlindən vergi ödəyicisi fəaliyyətini dayandırdığı və ya fiziki şəxsin fəaliyyətinə xitam verildiyi günə qədər olan dövrü əhatə edir.
Eyni zamanda, vergi ödəyiciləri uçotda olduqları vergi orqanına "Muzdlu işlə əlaqədar ödəmə mənbəyində tutulan vergi, məcburi dövlət sosial sığorta, işsizlikdən sığorta və icbari tibbi sığorta haqları bəyannaməsini rüb başa çatdıqdan sonra növbəti ayın 20-dən gec olmayaraq təqdim etməlidirlər.

Обязанности налогоплательщика, временно приостановившего свою деятельность
Я хотел(а) бы узнать, должен ли налогоплательщик подавать квартальную отчетность до временного приостановления своей деятельности? Или декларация должна быть подана уже после приостановки деятельности?
Согласно информации, предоставленной Государственной налоговой службой при Министерстве экономики, процедуры снятия с налогового учета и временной приостановки деятельности налогоплательщика различаются.
Так, налогоплательщик, желающий временно приостановить свою деятельность, должен представить справку «О приостановке деятельности налогоплательщика, его филиала, представительства или другого хозяйствующего субъекта (объекта) и иных налогооблагаемых операций». В справке должно быть указано, на какой срок приостанавливается предпринимательская деятельность или иные налогооблагаемые операции. По истечении указанного срока, если повторное заявление о приостановке не подано, деятельность налогоплательщика автоматически возобновляется со дня, следующего за последним днем, указанным в справке, и у него возникает обязанность по подаче соответствующих налоговых деклараций.
Подробную информацию о процедурах, связанных с прекращением деятельности физического лица как налогоплательщика, можно найти в соответствующем разделе на официальном сайте Государственной налоговой службы. При наличии усиленной электронной подписи (включая Asan Imza), физическое лицо может прекратить свою деятельность онлайн через портал «Интернет-налоговое управление».
В ответ на запрос сообщается, что при прекращении деятельности на территории Азербайджанской Республики, а также при завершении деятельности физического лица как налогоплательщика, декларация должна быть представлена в налоговые органы в течение 30 дней. Для целей данной нормы отчетный период охватывает срок с начала налогового года до даты прекращения деятельности налогоплательщика или завершения деятельности физического лица.
Кроме того, налогоплательщики обязаны представлять в налоговый орган, в котором они состоят на учете, декларацию о налогах, удерживаемых у источника выплаты по найму, обязательному государственному социальному страхованию, страхованию от безработицы и обязательному медицинскому страхованию — не позднее 20-го числа месяца, следующего за окончанием квартала.